Sony QX100 - zoom optyczny

Obiektyw aparatu Sony QX100 ma zakres ogniskowych 28-100 milimetrów (ekwiwalent) i światłosiłę f/1,8-4,9. Obecność optycznego zoomu wyróżnia go na tle większości smartfonów.
Większość smartfonów dysponuje stałoogniskowymi, szerokokątnymi obiektywami. Szkła o ogniskowej 28 czy 35 milimetrów są uniwersalne i można je wykorzystać do wielu zastosowań, ale w niektórych sytuacjach najzwyczajniej brakuje zoomu - możliwości zawężenia pola widzenia i "przybliżenia" odległego tematu. Aparat Sony QX100 został wyposażony w obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z 3,6-krotnym zoomem optycznym i światłosiłą f/1,8 na szerokim kącie i f/4,9 na najdłuższej ogniskowej. Zakres ogniskowych zaczyna się od ekwiwalentu 28 milimetrów, a kończy na 100 milimetrach - nominalnie to 10,4 - 37,1 milimetra.


Konstrukcję optyczną zastosowaną w Sony QX100 dokładnie sprawdziliśmy w teście modelu Cyber-shot RX100 II. W przypadku dostępnych użytkownikom QX100 plików JPEG mamy do czynienia z minimalną dystorsją poduszkowatą, umiarkowanym winietowaniem i programowo zredukowaną aberracją chromatyczną. Użytkownik może oczekiwać dobrej jakości zdjęć na wszystkich ogniskowych.

Możliwość wyboru dłuższej ogniskowej to nie tylko wygoda dla fotografa, ale przede wszystkim większe możliwości kompozycyjne. Zakres tele, czyli ekwiwalent 75-100 milimetrów idealnie nadaje się do robienia portretów. Zawężone pole widzenia ogranicza niepożądane elementy w tle, sprzyja zmniejszeniu głębi ostrości i w bardziej neutralny sposób oddaje fotografowany obiekt. Zastosowanie szerokiego kąta (w smartfonie z konieczności), sprawia że twarz jest nieprzyjemnie "przerysowana", a w tle może panować bałagan.
Inne typowe zastosowanie dłuższej ogniskowej to fotografia architektury. Na szerokim kącie często mamy do czynienia z dystorsją (linie proste na zdjęciach stają się krzywe), a konieczność fotografowania z bliska wprowadza znaczne zniekształcenia związane perspektywą ("walące" się ściany). Zastosowanie dłuższych ogniskowych zdecydowanie zmniejsza obydwa problemy.

Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1