Sony QX100 - zoom optyczny

Obiektyw aparatu Sony QX100 ma zakres ogniskowych 28-100 milimetrów (ekwiwalent) i światłosiłę f/1,8-4,9. Obecność optycznego zoomu wyróżnia go na tle większości smartfonów.
Większość smartfonów dysponuje stałoogniskowymi, szerokokątnymi obiektywami. Szkła o ogniskowej 28 czy 35 milimetrów są uniwersalne i można je wykorzystać do wielu zastosowań, ale w niektórych sytuacjach najzwyczajniej brakuje zoomu - możliwości zawężenia pola widzenia i "przybliżenia" odległego tematu. Aparat Sony QX100 został wyposażony w obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z 3,6-krotnym zoomem optycznym i światłosiłą f/1,8 na szerokim kącie i f/4,9 na najdłuższej ogniskowej. Zakres ogniskowych zaczyna się od ekwiwalentu 28 milimetrów, a kończy na 100 milimetrach - nominalnie to 10,4 - 37,1 milimetra.


Konstrukcję optyczną zastosowaną w Sony QX100 dokładnie sprawdziliśmy w teście modelu Cyber-shot RX100 II. W przypadku dostępnych użytkownikom QX100 plików JPEG mamy do czynienia z minimalną dystorsją poduszkowatą, umiarkowanym winietowaniem i programowo zredukowaną aberracją chromatyczną. Użytkownik może oczekiwać dobrej jakości zdjęć na wszystkich ogniskowych.

Możliwość wyboru dłuższej ogniskowej to nie tylko wygoda dla fotografa, ale przede wszystkim większe możliwości kompozycyjne. Zakres tele, czyli ekwiwalent 75-100 milimetrów idealnie nadaje się do robienia portretów. Zawężone pole widzenia ogranicza niepożądane elementy w tle, sprzyja zmniejszeniu głębi ostrości i w bardziej neutralny sposób oddaje fotografowany obiekt. Zastosowanie szerokiego kąta (w smartfonie z konieczności), sprawia że twarz jest nieprzyjemnie "przerysowana", a w tle może panować bałagan.
Inne typowe zastosowanie dłuższej ogniskowej to fotografia architektury. Na szerokim kącie często mamy do czynienia z dystorsją (linie proste na zdjęciach stają się krzywe), a konieczność fotografowania z bliska wprowadza znaczne zniekształcenia związane perspektywą ("walące" się ściany). Zastosowanie dłuższych ogniskowych zdecydowanie zmniejsza obydwa problemy.

Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3