Sony QX100 - zdjęcia w trudnym oświetleniu

Dzięki dużej matrycy i jasnemu obiektywowi Sony QX100 jest w stanie robić zdjęcia z niskim poziomem szumu w trudnych warunkach oświetleniowych.
Gdy nie brakuje światła nawet smartfony są w stanie zarejestrować w miarę ostre, niezaszumione zdjęcia. Problemy zaczynają się wtedy, gdy chcemy zrobić zdjęcie w trudniejszych warunkach oświetleniowych - najczęściej w pomieszczeniu. Zdolności adaptacyjne ludzkiego oka (i mózgu) są ogromne. Często "na oko" wydaje nam się, że natężenie światła w pomieszczeniu jest wystarczające, jednak z punktu widzenia matrycy i obiektywu aparatu jest inaczej. Automatyka aparatu stara się wtedy otworzyć przysłonę, maksymalnie wydłużyć czas otwarcia migawki i podnieść czułość matrycy. W przypadku aparatów z małymi matrycami (a tak jest w przypadku smartfonów) jesteśmy w praktyce skazani albo na wysoki poziom szumu, albo poruszenie zdjęcia wynikające ze zbyt długiego czasu naświetlania.Sercem aparatu Sony QX100 jest 1-calowa matryca wykonana w technologii BSI CMOS. Jej powierzchnia jest 5-7 razy większa od powierzchni sensorów stosowanych w smartfonach. Dzięki temu użycie wyższych czułości nie wiąże się ze znaczącym wzrostem zaszumienia zdjęć. Sporą rolę odgrywa też jasny (na szerokim kącie) obiektyw. Nawet po lekkim zawężeniu pola widzenia maksymalny otwór przysłony to f/2,2 - f/2,8.Praktyka pokazała, że smartfon użyty w porównaniu (był nim iPhone 4) starał się za wszelką cenę korzystać z niskich czułości, a prawidłową ekspozycję uzyskiwać przez wydłużanie czasu naświetlania. Podczas fotografowania tej samej sceny Sony QX100 wchodził na nieco wyższe czułości, dzięki czemu czas naświetlania skracał się na tyle, że nie musieliśmy się obawiać o poruszenie zdjęcia. Mimo użycia wyższej czułości jakość zdjęć z QX100 zdecydowanie przewyższa jakość zdjęć ze smartfona.

od lewej przeskalowany wycinek zdjęcia z Sony QX100, wycinek zdjęcia ze smarfona iPhone 4

Dzięki matrycy Exmor R (BSI CMOS) użytkownicy mogą skorzystać z jeszcze jednej sztuczki. W trybie "Lepsza automatyka" aparat QX100 jest w stanie wykonać w ułamku sekundy kilka zdjęć, a następnie je połączyć w celu uzyskania zdjęcia o mniejszym poziomie szumu. Przykład działania tej funkcji widać na powyższym zestawieniu (niżej oryginalne pliki do pobrania).
Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4