Sony QX100 - zdjęcia w trudnym oświetleniu

0
Michal Grzegorczyk
4 Listopad 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Dzięki dużej matrycy i jasnemu obiektywowi Sony QX100 jest w stanie robić zdjęcia z niskim poziomem szumu w trudnych warunkach oświetleniowych.
Gdy nie brakuje światła nawet smartfony są w stanie zarejestrować w miarę ostre, niezaszumione zdjęcia. Problemy zaczynają się wtedy, gdy chcemy zrobić zdjęcie w trudniejszych warunkach oświetleniowych - najczęściej w pomieszczeniu. Zdolności adaptacyjne ludzkiego oka (i mózgu) są ogromne. Często "na oko" wydaje nam się, że natężenie światła w pomieszczeniu jest wystarczające, jednak z punktu widzenia matrycy i obiektywu aparatu jest inaczej. Automatyka aparatu stara się wtedy otworzyć przysłonę, maksymalnie wydłużyć czas otwarcia migawki i podnieść czułość matrycy. W przypadku aparatów z małymi matrycami (a tak jest w przypadku smartfonów) jesteśmy w praktyce skazani albo na wysoki poziom szumu, albo poruszenie zdjęcia wynikające ze zbyt długiego czasu naświetlania.Sercem aparatu Sony QX100 jest 1-calowa matryca wykonana w technologii BSI CMOS. Jej powierzchnia jest 5-7 razy większa od powierzchni sensorów stosowanych w smartfonach. Dzięki temu użycie wyższych czułości nie wiąże się ze znaczącym wzrostem zaszumienia zdjęć. Sporą rolę odgrywa też jasny (na szerokim kącie) obiektyw. Nawet po lekkim zawężeniu pola widzenia maksymalny otwór przysłony to f/2,2 - f/2,8.Praktyka pokazała, że smartfon użyty w porównaniu (był nim iPhone 4) starał się za wszelką cenę korzystać z niskich czułości, a prawidłową ekspozycję uzyskiwać przez wydłużanie czasu naświetlania. Podczas fotografowania tej samej sceny Sony QX100 wchodził na nieco wyższe czułości, dzięki czemu czas naświetlania skracał się na tyle, że nie musieliśmy się obawiać o poruszenie zdjęcia. Mimo użycia wyższej czułości jakość zdjęć z QX100 zdecydowanie przewyższa jakość zdjęć ze smartfona.

od lewej przeskalowany wycinek zdjęcia z Sony QX100, wycinek zdjęcia ze smarfona iPhone 4

Dzięki matrycy Exmor R (BSI CMOS) użytkownicy mogą skorzystać z jeszcze jednej sztuczki. W trybie "Lepsza automatyka" aparat QX100 jest w stanie wykonać w ułamku sekundy kilka zdjęć, a następnie je połączyć w celu uzyskania zdjęcia o mniejszym poziomie szumu. Przykład działania tej funkcji widać na powyższym zestawieniu (niżej oryginalne pliki do pobrania).
Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
1
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1