Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013 - Szykuj się!

Autor: Marcin Grabowiecki

11 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Organizatorzy Miesiąca Fotografii w Krakowie zdradzają pierwsze szczegóły tegorocznej edycji. Festiwal rozpocznie się 16 maja i potrwa cały miesiąc. Hasło 11. edycji to "Szykuj się!", a temat - moda - i różnorodne formy jej reprezentacji - jako zjawisko kulturowe. W programie znajdzie się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń.
Peter Lindbergh, Cindy Crawford, Tatjana Pattz, Helena Christensen, Linda Evangelista, Claudia Schifer, Naomi Campbell, Karen Mudler, Stephanie Seymour, US Vogue, Brooklyn, Nowy Jork 1991 (c) Peter Lindbergh

Tematem 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie jest moda - i różnorodne formy jej reprezentacji - jako zjawisko kulturowe. W jego ramach pokazane zostaną prace gwiazd polskiej i światowej fotografii.

Tworząc tegoroczną edycję Miesiąca Fotografii i zastanawiając się nad jego formułą, przyjęliśmy szeroką definicję mody i stylu. Jesteśmy przekonani, że codzienny strój jest równie wart uwagi jak najbardziej wysublimowane haute couture. Moda, pojmowana szeroko, z uwzględnieniem wszystkich jej kontekstów, może stanowić klucz do zrozumienia całej kultury współczesnej - tłumaczy Tomasz Gutkowski, dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Znaczenie hasła tegorocznej edycji - Szykuj się! - tłumaczy natomiast Karol Hordziej, dyrektor artystyczny Miesiąca Fotografii: Uznaliśmy, że moda, niezależnie czy codzienna, czy z wybiegów, zawsze wiąże się z przygotowaniami, z pewnego rodzaju kreacją, szykowaniem się i rytuałem.

Walter Pfeifer, Bez tytułu, 2006. C-Print, 59 x 39,5 cm (c) Walter Pfeifer / Pro Litteris

Na Program główny złoży się dziesięć wystaw. Jedną z ważniejszych będzie prezentacja "Pogranicza mody ", od której warto zacząć przygodę z Festiwalem. Poświęcona będzie krytycznej analizie roli ubioru, wyglądu, stylu i mody we współczesnej kulturze zachodniej.

W Bunkrze Sztuki będzie można zobaczyć m.in. instruktażowe zdjęcia dla agentów STASI pokazujące, jak przebrać się za fotoamatora lub policjanta; dumnie pozujących rzeźników i pijanych biznesmenów; snajperów ukrytych w trawie i afrykańskie maskarady, a także ręcznie malowane kurtki załóg bombowców z II wojny światowej i fotografie z jednego z krakowskich zakładów fryzjerskich. Idea wystawy zakłada, że moda i styl mogą być zarówno narzędziem konstruowania i manifestowania jednostkowej tożsamości, jak i metodą na jej podporządkowywanie i dyscyplinowanie. Obok siebie zaprezentowane zostaną zdjęcia, filmy i prace wideo artystów działających na polu dokumentu i kreacji oraz fotografie pochodzące z archiwów prywatnych i tych należących do instytucji władzy. Program tej wielowątkowej ekspozycji zostanie wzbogacony przez elementy interaktywne i czynnie angażujące publiczność - opowiada Paweł Szypulski, główny kurator projektu.

Warto zwrócić uwagę na historyczną wystawę w Muzeum Narodowym, gdzie zobaczymy m.in. prace takich twórców jak: Richard Avedon, Guy Bourdin, David LaChapelle, Peter Lindbergh, Helmut Newton czy Tim Walker. Ponadto w Krakowie będzie można zobaczyć nieprezentowane dotąd zdjęcia Corinne Day z prywatnego archiwum artystki, prace prekursora stylu fotografii mody lat 90. - Waltera Pfeiffera i fotografie Tadeusza Rolke.

Ghislain Dussart, Bez tytułu, lata 60. Technika mieszana, 40 x 29,5 cm. Dzięki uprzejmości Michael Fuchs Galerie GmbH

Sekcja eksperymentalna w tym roku przybierze formę 200-stronicowego magazynu o modzie. "Maj" ma stanowić artystyczną refleksję na temat pracy i wrażliwości osób związanych z modą, a także stanowić przyczynek do myślenia o polskim stylu życia w ogóle. Inspiracją dla nas był pierwszy polski magazyn lajfstajlowy - "Ty i Ja" - mówi redaktor naczelna magazynu "Maj" Karolina Sulej.

W trakcie tegorocznej edycji nie zabraknie oczywiście popularnej Sekcji ShowOFF. Zobaczymy dziesięć wystaw młodych twórców wybranych przez jury obradujące w składzie: Kuba Bąk, Bownik, Dorota Buczkowska, Cecylia Malik i Marika Zamojska. Laureaci wspólnie z kuratorami pracują obecnie nad ostatecznym wyborem prac, sposobem i miejscem prezentacji wystaw.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się tradycyjnie warsztaty, spotkania, dyskusje, pokazy filmów, Przegląd Portfolio oraz SlideNite. Nowością będzie seria Spotkań mistrzowskich, które będą okazją do poznania dorobku ciekawych twórców oraz wymiany doświadczeń.

Już dziś szykujcie się na Miesiąc Fotografii w Krakowie!

Szczegóły na stronach:

www.photomonth.com

www.facebook.com/photomonth

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
11
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
Podejdź do pejzażu jak zawodowiec. Wykorzystaj nasze wskazówki i rób jeszcze lepsze zdjęcia!
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)