Color grading przy pomocy map gradientu w Adobe Photoshop

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Mapy gradientu to jedne z częściej stosowanych zabiegów podczas nadawania zdjęciom określonej kolorystyki. Zobaczcie jak skutecznie z nich korzystać.

Sposobów na dokonanie korekcji kolorystycznej i color grading naszych ujęć w Photoshopie jest przynajmniej kilka. Wielu zawodowców upodobało sobie jednak mapy gradientu, które dają dużą swobodę w określaniu zakresów ingerencji w kolorystykę zdjęcia względem obszarów jasności i które pozwalają zachować naturalną barwę skóry sfotografowanych modeli.

Wszystko to na początku może brzmieć na skomplikowane, ale w praktyce sprowadza się do umiejętnego doboru koloru i kontroli kilku suwaków. Przystępne wprowadzenie do tematu masek gradientu i color gradingu za ich pomocą oferuje youtuber Aaron Nace z kanału Phlearn, który tłumaczy cały proces na podstawie edycji przykładowego zdjęcia.

Z materiału dowiecie się więc jak tworzyć i zapisywać do późniejszego wykorzystania własne maski gradientu, jak skutecznie aplikować je na zdjęcia i jak kontrolować opcje mieszania warstw w celu uzyskania pożądanych efektów. To niezbędne podstawy, który pozwolą wam rozpocząć przygodę z opisaną techniką. Później zostaje już tylko doskonalenie jej metodą prób i błędów.

Więcej ciekawych poradników dotyczących postprodukcji w Photoshopie znajdziecie na kanale Phlearn.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)