Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sporo nowości w Photoshopie, Lightroomie i ACR. Czerwcowe aktualizacje Adobe

1

Autor: Maciej Luśtyk

17 Czerwiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Pakiet Adobe CC otrzymał szereg istotnych aktualizacji. Przede wszystkich otrzymujemy jeszcze doskonalszy system zaznaczania obiektów, ale wszystkie nowości powinny pozytywnie wpłynąć na wydajność naszej pracy.

Jak co roku w okolicy czerwca, Adobe aktualizuje aplikacje z pakietu Creative Cloud. Jak zwykle, coś miłego otrzymują także fotografowie. Oto nowości, jakie napotkamy w programach Photoshop, Lightroom i Adobe Camera RAW.

Adobe Photoshop - precyzyjne zaznaczanie obiektów jednym kliknięciem

Najważniejszą nowością w aplikacje Photoshop, jest udoskonalenie opierającego się o układ Sensei AI systemu automatycznego zaznaczania obiektów. Już wcześniej robił on duże wrażenie i znacznie ułatwiał szparowanie, ale teraz dopracowano go pod kątem fotografii portretowej, dzięki czemu ma być w stanie dużo dokładniej zaznaczać skomplikowane obszary, takie jak włosy fotografowanej osoby.

Oprócz tego, w programie pojawia się możliwość obracania deseni, oraz automatycznego dobierania czcionki do napisów znajdujących się na zdjęciach (po zaznaczeniu konkretnego napisu, program dobierze najbardziej pasujący font z naszej biblioteki).

W środowisku Photoshopa pojawia się także ciekawa wtyczka Adobe Capture dostępna do pobrania z CC Libraries. Za jej pomocą łatwo stworzymy palety barw i gradienty na podstawie kolorystyki wybranego zdjęcia czy też np. zamienimy wzór znajdujący się na fotografii na krzywe.

Wtyczka Adobe Capture

Pojawia się także przyjemna nowość dla użytkowników aplikacji Photoshop on iPad. Teraz możemy łatwo i wygodnie przenosić edytowaną fotografię pomiędzy środowiskiem Photoshopa i Lightrooma, co powinno znacznie usprawnić mobilną edycję zdjęć.

Uwaga - problemy z warstwami i maskami

Jeśli używacie Photoshop do zaawansowanej pracy na warstwach i dużo maskujecie być może warto wstrzymać się z aktualizacją. Doniesienia użytkowników wskazują, że po aktualizacji w przypadku Photoshopa pojawiają się problemy z działaniem masek, a ustawienia poszczególnych warstw przekładane są na cały obraz.

Prawdopodobnie w niedługim czasie Adobe wypuści stosowną łatkę.

Adobe Lightroom - lepsza wydajność i bardziej rozbudowane edycje lokalne

Być może nawet więcej ciekawych nowości Adobe przygotowało dla użytkowników aplikacji Lightroom. Przede wszystkim, w przypadku wersji Classic mamy teraz cieszyć się zwiększoną wydajnością podczas przeglądania biblioteki wyszukiwania zdjęć i edycji w panelu Develop.

Oprócz tego pojawia się funkcja Local Hue, która pozwoli nam regulować kolorystykę wybranego fragmentu zdjęcia, a także opcja ISO Adaptive Presets, która umożliwi nam wpływ na zachowanie danych presetów względem różnych ustawień czułości.

Ponadto w wersji Lightroom CC pojawia się także funkcja Versions, która umożliwi wykonanie kilka wariantów edycji, bez konieczności duplikowania zdjęcia oraz opcja Raw defaults, dzięki której będziemy mogli wpłynąć na bazowe ustawienia plików RAW tak, żeby jak najbardziej odpowiadały profilowi obrazu danego aparatu. Mamy też nową siatkę kadrowania, uwzględniającą punkt centralny zdjęcia oraz możliwość łatwego nakładania znaków wodnych.

W przypadku aplikacji Lightroom Mobile pojawiła się też opcja szybkiego wysłania zdjęcia do apki Photoshop on iPad (o czym wspominaliśmy przy okazji nowości w środowisku Ps).

Adobe Camera RAW - odświeżony interfejs

Najistotniejszą chyba nowością panelu Adobe Camera RAW jest zaktualizowany interfejs, który jeszcze bardziej przypominać ma środowisko Lightrooma. Większość narzędzie przeniesiona została na prawy pasek, a poszczególne funkcje edycji zebrane zostały w rozwijane zakładki.

Oprócz tego, tu także pojawiają się wprowadzone do programu Lightroom opcje Local Hue, ISO Adaptive Presets i nowe możliwości kadrowania, a także usprawniony panel krzywych oraz bardziej intuicyjna funkcja wsadowego przetwarzania plików.

Więcej o nowościach zawartych w ramach czerwcowych aktualizacji pakietu Adobe CC znajdziecie na stronie theblog.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że...
34
3
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego...
6
0
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
18
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)