Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Chcesz przyspieszyć swoją pracę w Lightroomie? Trzymaj się tych pięciu wskazówek

1

Autor: Michał Chrzanowski

1 Kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Praca nad postprodukcją setek zdjęć w Lightroomie wcale nie musi być żmudna i czasochłonna. Zobacz pięć praktycznych porad, dzięki którym znacznie poprawisz efektywność i szybkość działania w programie.

Adobe Lightroom to bez wątpienia jeden z popularniejszych programów służących do edycji i wywoływania zdjęć RAW. Jest wykorzystywany przez profesjonalistów, ale chętnie sięgają po niego również entuzjaści fotografii, którzy swoje zdjęcia chcą wznieść na wyższy poziom. Niemniej jednak mimo licznych filmów instruktażowych i tutoriali pokazujących moc Lightrooma wciąż zdarzają się sytuacje, w których program może zaskoczyć swoimi możliwościami często ułatwiającymi i wymiernie przyspieszającymi naszą pracę.

W swoim ostatnim wideoporadniku Mike Smith punktuje pięć praktycznych wskazówek, dzięki którym usprawnisz swój workflow oraz poprawisz szybkość działania wykorzystując do tego różne „ukryte funkcje” Lightrooma, które - również dla nieco bardziej zaawansowanych fotografów - mogą być nieznane lub zapomniane.

- Jako fotograf edytuję wiele zdjęć i przez lata zapoznałem się z kilkoma sztuczkami, które pomagają w szybszej postprodukcji. Lubię pracować ze zdjęciami, ale po długich godzinach fotografowania, gdy mam tysiące obrazów do opracowania, może to być wyjątkowo męczące. Te pięć wskazówek zdecydowanie pomaga przyspieszyć mój workflow i pomóc mi wykonać zadanie szybciej - zaznacza Mike Smith.

 

  • Opcja „auto tone“ natychmiastowo poprawi ekspozycję, kontrast i kolorystykę. W wielu przypadkach to wystarcza, by zdjęcia wyglądały optymalnie, czasem jednak będzie trzeba wprowadzić lekką korektę.
  • Dzięki funkcji „sync settings“ będziesz mógł skopiować wszystkie lub jedynie wybrane etapy postprodukcji jednego zdjęcia na inne. To narzędzie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku fotografii wykonanych w takich samych lub podobnych warunkach i ustawieniach aparatu.
  • Włączenie opcji „visualize spots“ ułatwi retusz zdjęć. Na edytowanej fotografii, wyświetlonej w kontrastowym monochromie, zostaną podświetlone wszelkie brudy na matrycy lub inne artefakty, dzięki czemu łatwiej je usuniemy za pomocą narzędzia „spot removal“.
  • Podczas przesuwania suwaków blacks i whites przytrzymaj na klawiaturze Alt dzięki czemu zobaczysz, kiedy na zdjęciu pojawią się prześwietlenia lub ciemne partie kadru pozbawione informacji. Ta opcja także pomoże Ci wydobyć ze zdjęcia naturalny kontrast.
  • Lightroom umożliwia maskowanie - choć nie tak efektywne jak rozwiązanie dostępne w Photoshopie. Jednak w wielu przypadkach może okazać się wystarczające. Pamiętaj, aby zaznaczyć opcję „auto mask“, która ułatwi zamalowywanie kontrastowych obiektów. Z kolei podczas nakładania filtra gradientowego wybierz opcję „show luminance mask“ - dzięki temu lepiej zapanujesz nad nanoszonym efektem.

Zapewne niektóre (a może i wszystkie) z powyższych wskazówek były znane dla zaawansowanych fotografów, jednak dla osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z Lightroomem lub fotografów mniej obeznanych w narzędziach programu Adobe mogą okazać się nowymi rozwiązaniami, które znacznie przyspieszą ich pracę. Po więcej ciekawych i praktycznych filmów odsyłamy na kanał Mike’a Smitha.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
17
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
34
0
Powiązane artykuły