Lightroom jest za wolny? Nowa aktualizacja wprowadza funkcję pełnego przyspieszenia sprzętowego

Autor: Maciej Luśtyk

13 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wydaje się Wam, że wraz z każdą kolejną aktualizacją Lightroom staje się wolniejszy? Nie jesteście sami. Najnowsze uaktualnienie aplikacji ma jednak oferować w tym temacie znaczną poprawę.

Po przeczytaniu artykułu zapewne nasunęło wam się pytanie: “Czy przypadkiem Lightroom nie udostępnia funkcji przyspieszenia sprzętowego już od kilku lat?”. Już tłumaczymy. Rzeczywiście, opcja pozwalająca na wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej pojawiła się jeszcze za czasów “pudełkowej” wersji Lightrooma, jednak do tej pory ograniczała się właściwie jedynie do kilku aspektów działania programu, takich jak lokalne edycje czy obsługa filtrów gradientowych. Mimo to relacje użytkowników wskazywały, że poprawa wydajności jest w tym wypadku mało zauważalna, a w przypadku niektórych kart program działał nawet wolniej niż bez przyspieszenia.

Czy wreszcie zobaczymy poprawę?

Choć niemal z każdą aktualizacją Adobe zapowiada poprawę wydajności, użytkownicy przyzwyczaili się już, że w większości są to puste obietnice. Teraz jednak nareszcie ma być inaczej. Jak informuje serwis Petapixel, najnowsza, sierpniowa aktualizacja programu Lightroom Classic wprowadza możliwość pełnego wsparcia sprzętowego, które objąć ma także ogólną edycję, obsługę katalogów czy proces renderowania.

Informacja na ten temat pojawiła się na blogu Adobe już wczoraj, jednak niedługo potem z niego zniknęła. Jak się okazało producent przez pomyłkę opublikował wpis przed premierą nowej wersji programu. Na szczęście na to, żeby przetestować działanie uaktualnionej aplikacji na swoim komputerze nie musimy długo czekać. Aktualizacja opublikowana miała bowiem zostać dzisiaj, a w internecie pojawią się pierwsze relacje osób, które były w stanie już ją pobrać.

Według użytkowników, poprawa wydajności jest widoczna zarówno podczas edycji, jak i nawigacji po dużych partiach materiału w Bibliotece zdjęć, choć oczywiście doznania mogą znacznie się różnić w zależności od posiadanej karty graficznej czy ogólnych możliwości naszej stacji roboczej.

Nie tylko większa wydajność

Oprócz wsparcia dla przyspieszenia sprzętowego, w Lightroomie pojawia się także kilka ciekawych nowych opcji. Między innymi, nareszcie otrzymujemy możliwość wsadowego łączenia zdjęć HDR i panoram czy eksportu plików do formatu PNG. Do tego w przypadku bazującego na chmurze programu Lightroom CC otrzymamy możliwość odzyskania przypadkowo skasowanych zdjęć przez kolejnych 60 dni.

Aktualizacja programu Lightroom powinna być już dostępna do pobrania dla subskrybentów usługi Adobe CC.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem helpx.adobe.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Nie znasz się na symbolach i oznaczeniach i niie wiesz, jaki zamiennik akumulatora będzie odpowiedni dla Twojego sprzętu? Z pomocą...
1
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)