Lightroom jest za wolny? Nowa aktualizacja wprowadza funkcję pełnego przyspieszenia sprzętowego

4

Autor: Maciej Luśtyk

13 Sierpień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wydaje się Wam, że wraz z każdą kolejną aktualizacją Lightroom staje się wolniejszy? Nie jesteście sami. Najnowsze uaktualnienie aplikacji ma jednak oferować w tym temacie znaczną poprawę.

Po przeczytaniu artykułu zapewne nasunęło wam się pytanie: “Czy przypadkiem Lightroom nie udostępnia funkcji przyspieszenia sprzętowego już od kilku lat?”. Już tłumaczymy. Rzeczywiście, opcja pozwalająca na wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej pojawiła się jeszcze za czasów “pudełkowej” wersji Lightrooma, jednak do tej pory ograniczała się właściwie jedynie do kilku aspektów działania programu, takich jak lokalne edycje czy obsługa filtrów gradientowych. Mimo to relacje użytkowników wskazywały, że poprawa wydajności jest w tym wypadku mało zauważalna, a w przypadku niektórych kart program działał nawet wolniej niż bez przyspieszenia.

Czy wreszcie zobaczymy poprawę?

Choć niemal z każdą aktualizacją Adobe zapowiada poprawę wydajności, użytkownicy przyzwyczaili się już, że w większości są to puste obietnice. Teraz jednak nareszcie ma być inaczej. Jak informuje serwis Petapixel, najnowsza, sierpniowa aktualizacja programu Lightroom Classic wprowadza możliwość pełnego wsparcia sprzętowego, które objąć ma także ogólną edycję, obsługę katalogów czy proces renderowania.

Informacja na ten temat pojawiła się na blogu Adobe już wczoraj, jednak niedługo potem z niego zniknęła. Jak się okazało producent przez pomyłkę opublikował wpis przed premierą nowej wersji programu. Na szczęście na to, żeby przetestować działanie uaktualnionej aplikacji na swoim komputerze nie musimy długo czekać. Aktualizacja opublikowana miała bowiem zostać dzisiaj, a w internecie pojawią się pierwsze relacje osób, które były w stanie już ją pobrać.

Według użytkowników, poprawa wydajności jest widoczna zarówno podczas edycji, jak i nawigacji po dużych partiach materiału w Bibliotece zdjęć, choć oczywiście doznania mogą znacznie się różnić w zależności od posiadanej karty graficznej czy ogólnych możliwości naszej stacji roboczej.

Nie tylko większa wydajność

Oprócz wsparcia dla przyspieszenia sprzętowego, w Lightroomie pojawia się także kilka ciekawych nowych opcji. Między innymi, nareszcie otrzymujemy możliwość wsadowego łączenia zdjęć HDR i panoram czy eksportu plików do formatu PNG. Do tego w przypadku bazującego na chmurze programu Lightroom CC otrzymamy możliwość odzyskania przypadkowo skasowanych zdjęć przez kolejnych 60 dni.

Aktualizacja programu Lightroom powinna być już dostępna do pobrania dla subskrybentów usługi Adobe CC.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem helpx.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
15
1
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
34
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)