Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Lightroom jest za wolny? Nowa aktualizacja wprowadza funkcję pełnego przyspieszenia sprzętowego

4

Autor: Maciej Luśtyk

13 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wydaje się Wam, że wraz z każdą kolejną aktualizacją Lightroom staje się wolniejszy? Nie jesteście sami. Najnowsze uaktualnienie aplikacji ma jednak oferować w tym temacie znaczną poprawę.

Po przeczytaniu artykułu zapewne nasunęło wam się pytanie: “Czy przypadkiem Lightroom nie udostępnia funkcji przyspieszenia sprzętowego już od kilku lat?”. Już tłumaczymy. Rzeczywiście, opcja pozwalająca na wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej pojawiła się jeszcze za czasów “pudełkowej” wersji Lightrooma, jednak do tej pory ograniczała się właściwie jedynie do kilku aspektów działania programu, takich jak lokalne edycje czy obsługa filtrów gradientowych. Mimo to relacje użytkowników wskazywały, że poprawa wydajności jest w tym wypadku mało zauważalna, a w przypadku niektórych kart program działał nawet wolniej niż bez przyspieszenia.

Czy wreszcie zobaczymy poprawę?

Choć niemal z każdą aktualizacją Adobe zapowiada poprawę wydajności, użytkownicy przyzwyczaili się już, że w większości są to puste obietnice. Teraz jednak nareszcie ma być inaczej. Jak informuje serwis Petapixel, najnowsza, sierpniowa aktualizacja programu Lightroom Classic wprowadza możliwość pełnego wsparcia sprzętowego, które objąć ma także ogólną edycję, obsługę katalogów czy proces renderowania.

Informacja na ten temat pojawiła się na blogu Adobe już wczoraj, jednak niedługo potem z niego zniknęła. Jak się okazało producent przez pomyłkę opublikował wpis przed premierą nowej wersji programu. Na szczęście na to, żeby przetestować działanie uaktualnionej aplikacji na swoim komputerze nie musimy długo czekać. Aktualizacja opublikowana miała bowiem zostać dzisiaj, a w internecie pojawią się pierwsze relacje osób, które były w stanie już ją pobrać.

Według użytkowników, poprawa wydajności jest widoczna zarówno podczas edycji, jak i nawigacji po dużych partiach materiału w Bibliotece zdjęć, choć oczywiście doznania mogą znacznie się różnić w zależności od posiadanej karty graficznej czy ogólnych możliwości naszej stacji roboczej.

Nie tylko większa wydajność

Oprócz wsparcia dla przyspieszenia sprzętowego, w Lightroomie pojawia się także kilka ciekawych nowych opcji. Między innymi, nareszcie otrzymujemy możliwość wsadowego łączenia zdjęć HDR i panoram czy eksportu plików do formatu PNG. Do tego w przypadku bazującego na chmurze programu Lightroom CC otrzymamy możliwość odzyskania przypadkowo skasowanych zdjęć przez kolejnych 60 dni.

Aktualizacja programu Lightroom powinna być już dostępna do pobrania dla subskrybentów usługi Adobe CC.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem helpx.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Wiosną zeszłego roku, ze względu na epidemię Serif wystartował ze świetną promocją, umożliwiając korzystanie z próbnych wersji aplikacji Affinity przez 90 dni. Teraz...
8
0
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Najbardziej zaawansowany symulator oświetlenia studyjnego doczekał się pokaźnej aktualizacji, która pozwoli szczegółowo zaplanować oświetlenie na planie filmowym....
1
0
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Oprogramowanie spod szyldu C1 nigdy nie należało do tanich, teraz jednak będzie jeszcze mniej osiągalne. Od poniedziałku1 stycznia ceny poszczególnych pakietów znacznie wzrosną.
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)