Przejmij kontrolę nad lokalną edycją zdjęć w Lightroomie - i to wszystko za pomocą jednej prostej sztuczki

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Od teraz korzystanie z pędzla lub filtra gradientowego w Lightroomie będzie funkcjonalne, jak nigdy przedtem. Dowiedz się, jak za pomocą prostej kombinacji jednocześnie i automatycznie zwiększyć lub zmniejszyć ich intensywność.

Lightroom to program pełen zagadek i tajemnic. Mimo licznych filmów instruktażowych i tutoriali pokazujących moc programu Adobe wciąż zdarzają się sytuacje, w których program może zaskoczyć swoimi możliwościami często ułatwiającymi i wymiernie przyspieszającymi naszą pracę. Jednym z bardziej funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań Lightrooma jest możliwość nieinwazyjnej lokalnej edycji wybranych fragmentów kadru przy pomocy pędzla lub filtra gradientowego. Jednak Unmesh Dinda, współtwórca i prowadzący kanał PiXimperfect, udowadnia, że praca z tymi narzędziami może być jeszcze efektywniejsza.

- Niezależnie od tego, czy pracujesz nad fotografiami krajobrazowymi czy portretem, jeśli celujesz w postprodukcję określonego obszaru obrazu, ta technika pomoże Ci kontrolować intensywność ogólnego efektu, który chcesz zastosować na dany fragment kadru. Działa ona zarówno przy wykorzystaniu pędzla, jak i filtra gradientowego - obiecuje Unmesh Dinda.

 

W niespełna 6-minutowym filmie Dinda pokazuje kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze, podpowiada w jaki sposób zapisać wprowadzone ustawienia i działanie pędzla lub filtra gradientowego jako preset, z którego będziemy mogli skorzystać podczas edycji podobnych zdjęć - np. obrazów krajobrazowych. Po drugie, zdradza wyjątkowo pomocną sztuczkę, dzięki której będziemy w stanie zmienić jednocześnie intensywność wszystkich suwaków i to przy zachowaniu proporcji pomiędzy nimi. W tym celu wystarczy przytrzymać na klawiaturze Alt (Windows) lub Option (Mac OS), kliknąć kursorem na znacznik (wyświetlony na zdjęciu) zaimplementowanego pędzla lub filtra i przesunąć myszką w prawo lub lewo, co automatycznie wpłynie na wszelkie wprowadzone zmiany i ustawiania.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
27
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
35
0
Powiązane artykuły