Przejmij kontrolę nad lokalną edycją zdjęć w Lightroomie - i to wszystko za pomocą jednej prostej sztuczki

Przejmij kontrolę nad lokalną edycją zdjęć w Lightroomie - i to wszystko za pomocą jednej prostej sztuczki

Od teraz korzystanie z pędzla lub filtra gradientowego w Lightroomie będzie funkcjonalne, jak nigdy przedtem. Dowiedz się, jak za pomocą prostej kombinacji jednocześnie i automatycznie zwiększyć lub zmniejszyć ich intensywność.

Lightroom to program pełen zagadek i tajemnic. Mimo licznych filmów instruktażowych i tutoriali pokazujących moc programu Adobe wciąż zdarzają się sytuacje, w których program może zaskoczyć swoimi możliwościami często ułatwiającymi i wymiernie przyspieszającymi naszą pracę. Jednym z bardziej funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań Lightrooma jest możliwość nieinwazyjnej lokalnej edycji wybranych fragmentów kadru przy pomocy pędzla lub filtra gradientowego. Jednak Unmesh Dinda, współtwórca i prowadzący kanał PiXimperfect, udowadnia, że praca z tymi narzędziami może być jeszcze efektywniejsza.

- Niezależnie od tego, czy pracujesz nad fotografiami krajobrazowymi czy portretem, jeśli celujesz w postprodukcję określonego obszaru obrazu, ta technika pomoże Ci kontrolować intensywność ogólnego efektu, który chcesz zastosować na dany fragment kadru. Działa ona zarówno przy wykorzystaniu pędzla, jak i filtra gradientowego - obiecuje Unmesh Dinda.

 

W niespełna 6-minutowym filmie Dinda pokazuje kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze, podpowiada w jaki sposób zapisać wprowadzone ustawienia i działanie pędzla lub filtra gradientowego jako preset, z którego będziemy mogli skorzystać podczas edycji podobnych zdjęć - np. obrazów krajobrazowych. Po drugie, zdradza wyjątkowo pomocną sztuczkę, dzięki której będziemy w stanie zmienić jednocześnie intensywność wszystkich suwaków i to przy zachowaniu proporcji pomiędzy nimi. W tym celu wystarczy przytrzymać na klawiaturze Alt (Windows) lub Option (Mac OS), kliknąć kursorem na znacznik (wyświetlony na zdjęciu) zaimplementowanego pędzla lub filtra i przesunąć myszką w prawo lub lewo, co automatycznie wpłynie na wszelkie wprowadzone zmiany i ustawiania.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
1
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2
Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku
16 Maj 2019
Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.
8