Przejmij kontrolę nad lokalną edycją zdjęć w Lightroomie - i to wszystko za pomocą jednej prostej sztuczki

0
Michał Chrzanowski
16 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Od teraz korzystanie z pędzla lub filtra gradientowego w Lightroomie będzie funkcjonalne, jak nigdy przedtem. Dowiedz się, jak za pomocą prostej kombinacji jednocześnie i automatycznie zwiększyć lub zmniejszyć ich intensywność.

Lightroom to program pełen zagadek i tajemnic. Mimo licznych filmów instruktażowych i tutoriali pokazujących moc programu Adobe wciąż zdarzają się sytuacje, w których program może zaskoczyć swoimi możliwościami często ułatwiającymi i wymiernie przyspieszającymi naszą pracę. Jednym z bardziej funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań Lightrooma jest możliwość nieinwazyjnej lokalnej edycji wybranych fragmentów kadru przy pomocy pędzla lub filtra gradientowego. Jednak Unmesh Dinda, współtwórca i prowadzący kanał PiXimperfect, udowadnia, że praca z tymi narzędziami może być jeszcze efektywniejsza.

- Niezależnie od tego, czy pracujesz nad fotografiami krajobrazowymi czy portretem, jeśli celujesz w postprodukcję określonego obszaru obrazu, ta technika pomoże Ci kontrolować intensywność ogólnego efektu, który chcesz zastosować na dany fragment kadru. Działa ona zarówno przy wykorzystaniu pędzla, jak i filtra gradientowego - obiecuje Unmesh Dinda.

 

W niespełna 6-minutowym filmie Dinda pokazuje kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze, podpowiada w jaki sposób zapisać wprowadzone ustawienia i działanie pędzla lub filtra gradientowego jako preset, z którego będziemy mogli skorzystać podczas edycji podobnych zdjęć - np. obrazów krajobrazowych. Po drugie, zdradza wyjątkowo pomocną sztuczkę, dzięki której będziemy w stanie zmienić jednocześnie intensywność wszystkich suwaków i to przy zachowaniu proporcji pomiędzy nimi. W tym celu wystarczy przytrzymać na klawiaturze Alt (Windows) lub Option (Mac OS), kliknąć kursorem na znacznik (wyświetlony na zdjęciu) zaimplementowanego pędzla lub filtra i przesunąć myszką w prawo lub lewo, co automatycznie wpłynie na wszelkie wprowadzone zmiany i ustawiania.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia darmowy program szkoleniowy
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia...
DaVinci Resolve to fantastyczna, a co najważniejsze darmowa alternatywa dla filmowych aplikacji z pakietu Adobe. Producent robi kolejny krok, by wyprzedzić swojego...
67
0
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
2
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
1
Powiązane artykuły