Tamron 20 mm f/2.8 Di III OSD M1:2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
8
Optyka:
5
Budowa:
7
Nasza ocena:

75%

Najnowszy szerokokątny i kompaktowy Tamron 20 mm f/2.8 z jednej strony przypieczętowywać ma obecność producenta w systemie Sony E, a z drugiej być ukłonem w stronę początkujących twórców fotografii i wideo, których nie stać na kosztowne konstrukcje. Czy jednak niska cena nie została przypłacona jakością?

0

Autor: Maciej Luśtyk

3 Marzec 2020
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Wydaje się, że dzięki mocniejszemu wejściu w bezlusterkowy system Sony E, dział R&D Tamrona przeżywa drugą młodość. Pokazane na przestrzeni ostatnich miesięcy obiektywy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD i 17-28 mm f/2.8 Di III RXD to obecnie jedne z najbardziej popularnych modeli do tego systemu. I nic w tym dziwnego - obiektywy, jak na swoją cenę, oferują bardzo dobre wyniki optyczne stając się poważną konkurencją dla kosztownych szkieł natywnych.

Jesienią producent zapowiedział kolejne bezlusterkowe otwarcie, prezentując 3 budżetowe szerokokątne stałki (20 mm f/2.8, 24 mm f/2.8 i 35 mm f/2.8), które choć nie są najjaśniejsze, to na pewno wygrywają niską wagą i gabarytami, które spodobają się tak fotografom starającym się skompletować kompaktowy zestaw do fotografowania na co dzień, jak i filmowcom-amatorom, dla których niewielkie, lekkie, łatwe do wyważenia na gimbalu szkło przyda się zarówno do nagrywania vlogów, jak i akcji.

I taki właśnie ma być najnowszy Tamron 20 mm f/2.8 Di III OSD M1:2, który dodatkowo posłuży jako szerokokątny obiektyw makro (skala odwzorowania 1:2, przy minimalnej odległości ostrzenia 11 cm od matrycy).

Szkło na polskim rynku zadebiutowało w cenie 1999 zł. Bezpośredniego konkurenta w tym pułapie cenowym nie znajdziemy. Najbliżej jest ciut tańszy  Samyang AF 18 mm f/2.8 (1760 zł). Jest też oczywiście manualny Samyang 20 mm f/1.8 (1685 zł), ale bez wsparcia systemu AF obiektyw tego typu traci obecnie połowę zastosowań. Reszta konkurencji to już pułap cenowy zaczynający się około 1500 zł wyżej od propozycji Tamrona.

Nowy Tamron jawi się więc jako niezwykle łakomy kąsek dla wszystkich miłośników szerokiego kąta, których nie stać na konstrukcje natywne. W dodatku 20 mm oferuje już naprawdę szeroki kąt widzenia, czym obiektyw wygrywa z konkurencyjnymi modelami z zakresu 24-28 mm. Czy jednak niska cena i niewielkie gabaryty nie odbijają w nieakceptowalny sposób na jakości zdjęć? Sprawdzamy to na kolejnych stronach testu.

Spis treści

Poprzednia

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Ekwiwalent obiektywu 16-50 mm z serii PRO ma być uniwersalnym, wzorowym optycznie, kompaktowym szerokokątnym zoomem, który pokochają fotografowie krajobrazu, reportażu...
0
1
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Ten jasny standardowy zoom do bezlusterkowców Sony to mniejsza, lżejsza i przede wszystkim tańsza wersja modelu z zaawansowanej linii Art. Czy będzie jego największym rywalem? Oto nasz szybki...
0
0
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superzoom Tamrona to kompaktowa konstrukcja adresowana do entuzjastów fotografii sportu i przyrody. Oto nasz szybki test jednego z pierwszych egzemplarzy tego ciekawego szkła do...
0
6
Powiązane artykuły