Tamron 20 mm f/2.8 Di III OSD M1:2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
8
Optyka:
5
Budowa:
7
Nasza ocena:

75%

Najnowszy szerokokątny i kompaktowy Tamron 20 mm f/2.8 z jednej strony przypieczętowywać ma obecność producenta w systemie Sony E, a z drugiej być ukłonem w stronę początkujących twórców fotografii i wideo, których nie stać na kosztowne konstrukcje. Czy jednak niska cena nie została przypłacona jakością?

Autor: Maciej Luśtyk

3 Marzec 2020
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Wydaje się, że dzięki mocniejszemu wejściu w bezlusterkowy system Sony E, dział R&D Tamrona przeżywa drugą młodość. Pokazane na przestrzeni ostatnich miesięcy obiektywy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD i 17-28 mm f/2.8 Di III RXD to obecnie jedne z najbardziej popularnych modeli do tego systemu. I nic w tym dziwnego - obiektywy, jak na swoją cenę, oferują bardzo dobre wyniki optyczne stając się poważną konkurencją dla kosztownych szkieł natywnych.

Jesienią producent zapowiedział kolejne bezlusterkowe otwarcie, prezentując 3 budżetowe szerokokątne stałki (20 mm f/2.8, 24 mm f/2.8 i 35 mm f/2.8), które choć nie są najjaśniejsze, to na pewno wygrywają niską wagą i gabarytami, które spodobają się tak fotografom starającym się skompletować kompaktowy zestaw do fotografowania na co dzień, jak i filmowcom-amatorom, dla których niewielkie, lekkie, łatwe do wyważenia na gimbalu szkło przyda się zarówno do nagrywania vlogów, jak i akcji.

I taki właśnie ma być najnowszy Tamron 20 mm f/2.8 Di III OSD M1:2, który dodatkowo posłuży jako szerokokątny obiektyw makro (skala odwzorowania 1:2, przy minimalnej odległości ostrzenia 11 cm od matrycy).

Szkło na polskim rynku zadebiutowało w cenie 1999 zł. Bezpośredniego konkurenta w tym pułapie cenowym nie znajdziemy. Najbliżej jest ciut tańszy  Samyang AF 18 mm f/2.8 (1760 zł). Jest też oczywiście manualny Samyang 20 mm f/1.8 (1685 zł), ale bez wsparcia systemu AF obiektyw tego typu traci obecnie połowę zastosowań. Reszta konkurencji to już pułap cenowy zaczynający się około 1500 zł wyżej od propozycji Tamrona.

Nowy Tamron jawi się więc jako niezwykle łakomy kąsek dla wszystkich miłośników szerokiego kąta, których nie stać na konstrukcje natywne. W dodatku 20 mm oferuje już naprawdę szeroki kąt widzenia, czym obiektyw wygrywa z konkurencyjnymi modelami z zakresu 24-28 mm. Czy jednak niska cena i niewielkie gabaryty nie odbijają w nieakceptowalny sposób na jakości zdjęć? Sprawdzamy to na kolejnych stronach testu.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
13
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36
Powiązane artykuły