Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
6
Budowa:
6.5
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

76%

Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?

0

Autor: Michał Chrzanowski

22 Luty 2019
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Sporo zalet, ale równie dużo mniejszych lub większych wpadek. Dlatego ocena Tamrona 28-75 mm f/2.8 Di III RXD nie może być jednoznaczna. Z jednej strony otrzymujemy wyjątkowo kompaktowy obiektyw o ładnym i minimalistycznym designie, który nie tylko wygląda dobrze, ale i jest wytrzymały i uszczelniony. Jednak nie mamy wrażenia, że w rękach trzymamy „pancerną konstrukcję“ - zapewne dlatego, że tubus to w głównej mierze tworzywo sztuczne. Na plus oceniamy autofokus oraz plastykę obrazu z wysokim kontrastem i odpowiednio przenoszonymi kolorami.

Natomiast optyka to zarówno „blaski i cienie“ Tamrona. Rozdzielczość wypada dobrze - wręcz rewelacyjnie jak ocenimy tylko centrum, gdyż brzegi odstają (zwłaszcza na nominalnym otworze przysłony). Co więcej, obiektyw lśni jedynie na ogniskowej 28 mm. Niestety drugi koniec skali (krótkie tele 75 mm) to już wyraźny spadek jakości obrazu, ale i bardziej wyrównana rozdzielczość. Podobnie jest z korygowaniem aberracji chromatycznej. Ogniskowa 28 mm się broni, ale 50 i 75 mm wyraźnie odstają od dobrych wyników. Natomiast dystorsja nie stanowi większych problemów - choć da się ją ujrzeć w kadrze. Zupełnie inaczej jest z winietą, która jest duża i wyraźnie zauważalna na f/2.8 (w całym zakresie ogniskowych).

Tak więc czy warto zdecydować się na Tamrona 28-75 mm f/2.8 Di III RXD? Jeśli poszukujemy pełnoklatkowego, uniwersalnego i relatywnie jasnego zooma do systemu Sony E, a przy tym nie chcemy sprzedać jednej z nerek, to nie mamy innego wyjścia. Takiej konstrukcji niewątpliwie brakowało, ale podczas wyboru tego modelu musimy pamiętać zarówno o jego zaletach, jak i wadach.

Plusy

 • lekki i kompaktowy tubus (na tle konkurencji)
 • uszczelniona obudowa
 • minimalistyczny design
 • szybki, cichy i precyzyjny autofokus
 • bardzo dobra rozdzielczość w centrum kadru (ogniskowa 28 i 50 mm)
 • odpowiednia wyrazistość na brzegach kadru (ogniskowa 28 i 50 mm)
 • przyjemna plastyka obrazu na ogniskowej 75 mm i f/2.8
 • dobrze korygowana aberracja chromatyczna (ogniskowa 28 mm)
 • wysoki kontrast i dobra kolorystyka zdjęć

Minusy

 • ubogi zestaw handlowy (brak etui lub pokrowca)
 • duże dysproporcje w rozdzielczości na szerzej otwartej przysłonie (ogniskowa 28 i 50 mm)
 • mała wyrazistość obrazu na ogniskowej 75 mm (słabe brzegi i przeciętne centrum)
 • aberracja chromatyczna na ogniskowej 75 mm jest już widoczna
 • niewielka, ale zauważalna dystorsja
 • bardzo duża winieta
 • widoczne bliki i flary
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
13
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)