Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

79%

Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.

Autor: Michał Chrzanowski

26 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

Po skrytykowanym przez nas modelu YN 35 mm f/2 wyjątkowo sceptycznie podchodziliśmy do testów kolejnego obiektywu Yongnuo. Jednak w przypadku nowej portretowej stałki możemy mówić o niemałym zaskoczeniu. Za około 850 zł otrzymujemy konstrukcję, która pokazała się z całkiem dobrej strony.

Z pewnością jakość wykonania nie sprawia wrażenia, że mamy do czynienia z obiektywem z niższej półki. Otrzymujemy częściowo metalowy tubus (szkoda, że nie uszczelniony), w którym naprawdę zadbano o detale. Poza tym jego wygląd dobrze się komponuje z aparatami Canona, ponieważ obiektyw - pod względem designu - jest klonem portretowego modelu EF 100 mm f/2 USM. Natomiast w kwestii autofokusa jest dobrze, chociaż nie wyśmienicie. Ogólnie system jest precyzyjny i po potwierdzeniu ostrości możemy być pewni, że ta będzie ustawiona w punk. Niestety silnikowi AF zdarzyło się kilka razy zablokować - pomagało jedynie ponowne uruchomienie aparatu, przez co straciliśmy kilka ujęć. Nieco więcej oczekiwaliśmy także od szybkości przeostrzania oraz od pracy w słabszych warunkach oświetleniowych.

Jednak największym zaskoczeniem okazała się optyka. Większość wad jest odpowiednio korygowanych. Wyjątek stanowi jedynie aberracja chromatyczna, która się zwiększa wraz z przymykaniem przysłony. Z kolei rozdzielczość obrazu - choć nie osiągająca wysokich wartości - jest wyjątkowo wyrównana. Tym większa szkoda, że na f/2 spada ona poniżej granicy przyzwoitości, przez co zdjęcia będą wyglądały na miękkie i rozmydlone. W efekcie nie możemy w pełni wykorzystać maksymalnej jasności szkła.

Nie będziemy ukrywać - nie spodziewaliśmy się takiego wykonania i takich rezultatów po nowym Yongnuo YN 100 mm f/2. Oczywiście obiektyw ma swoje wady - niekiedy są one uciążliwe - to jednak oferuje on przyzwoitą rozdzielczość, odpowiedni kontrast i kolorystykę, a także dobrą plastykę z małą głębią ostrości - czyli wszystko to, co jest pożądane w portrecie.

Plusy

 • dobre wykonanie
 • precyzyjny autofokus
 • dobra rozdzielczość od f/2.8
 • dobrze korygowana winieta
 • mała dystorsja
 • miękkie rozmycie tła
 • odpowiedni kontrast i kolorystyka zdjęć
 • dobra praca w warunkach kontrastowego oświetlenia

Minusy

 • długi czas przeostrzania
 • blokujący się silnik autofokusa
 • rozdzielczość na f/2 poniżej granicy przyzwoitości
 • spora aberracja chromatyczna
 • ubogi zestaw handlowy
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

79%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwsze szkło Viltrox z linii Pro aspiruje do miana najdoskonalszego obiektywu portretowego w systemie Fujifilm X. Jego możliwości mieliśmy okazję przetestować...
39
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma kontynuuje rozwój serii obiektywów do bezlusterkowców i wprowadza do oferty przeprojektowany teleobiektyw Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS z mocowaniem Sony E i L-mount. Wszystko wskazuje...
44
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Do sprzedaży wchodzi właśnie Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD z mocowaniem Nikon Z. Ten teleobiektyw stanowi jednocześnie zapowiedź rozszerzenia oferty japońskiego producenta o nowe...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)