Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

79%

Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.

4

Autor: Michał Chrzanowski

26 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Obiektyw portretowy powinien odznaczać się precyzyjnym autofokusem. Do tego ma być szybki i celny. Jednak czy właśnie z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku nowego Yongnuo?

I tak i nie. Automatyczne ustawianie ostrości to chyba jedna z bardziej kontrowersyjnych i nieprzewidywalnych kwestii związanych z modelem YN 100 mm f/2. Wprawdzie w jego wnętrzu znajdziemy silnik autofokusa, który zazwyczaj działa poprawnie. Niestety kilka razy podczas testów oraz zdjęć plenerowych zdarzyło mu się zablokować. W efekcie obiektyw w ogóle nie reagował - komunikacja z aparatem była przerwana. Wciśnięcie na korpusie spustu migawki lub przycisku AF-ON nie uruchamiało autofokusa, przez co automatyczne ostrzenie było niemożliwe. Jedyny sposób to wyłączenie i ponowne włączenie aparatu. Przez ten błąd straciliśmy kilka ciekawych kadrów.

Znacznie więcej oczekiwaliśmy także od autofokusa pod względem jego szybkości. Ten na przeostrzenie planu z dalekiego na bliski potrzebował ponad jedną sekundę, co jest przeciętnym wynikiem. Z kolei ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwało dokładnie pół sekundy. Natomiast w słabszych warunkach oświetleniowych byliśmy świadkami typowego poszukiwanie ostrości. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawiał, jednak zajmowało mu to dłuższą chwilę. Mówimy tu o punkcie centralnym. Nie możemy natomiast narzekać na celność oraz precyzję AF. Nie zauważyliśmy również błędnego potwierdzenia ostrości. Tak więc w praktyce możemy mu zaufać.

Yongnuo korzysta także z systemu wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu małych i lekkich soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Dzięki temu będziemy w stanie przymocować różnego rodzaju filtry o średnicy 58 mm. Minimalna odległość ustawienia ostrości wynosi 90 cm.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe
Stworzona z myślą o systemach bezlusterkowych Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art, dzięki kompaktowej budowie i dobrym osiągom oferować ma nowe spojrzenie na tego typu konstrukcje. Czy rzeczywiście tak...
13
1
Irix 45 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Irix 45 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Nie ma autofokusa, ale ergonomią, optyką i solidnością wykonania chce konkurować z najlepszymi. Czy ma szansę? Zanim opublikujemy pełny test, spróbujcie sami...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)