Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

79%

Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.

Autor: Michał Chrzanowski

26 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

Obiektyw portretowy powinien odznaczać się precyzyjnym autofokusem. Do tego ma być szybki i celny. Jednak czy właśnie z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku nowego Yongnuo?

I tak i nie. Automatyczne ustawianie ostrości to chyba jedna z bardziej kontrowersyjnych i nieprzewidywalnych kwestii związanych z modelem YN 100 mm f/2. Wprawdzie w jego wnętrzu znajdziemy silnik autofokusa, który zazwyczaj działa poprawnie. Niestety kilka razy podczas testów oraz zdjęć plenerowych zdarzyło mu się zablokować. W efekcie obiektyw w ogóle nie reagował - komunikacja z aparatem była przerwana. Wciśnięcie na korpusie spustu migawki lub przycisku AF-ON nie uruchamiało autofokusa, przez co automatyczne ostrzenie było niemożliwe. Jedyny sposób to wyłączenie i ponowne włączenie aparatu. Przez ten błąd straciliśmy kilka ciekawych kadrów.

Znacznie więcej oczekiwaliśmy także od autofokusa pod względem jego szybkości. Ten na przeostrzenie planu z dalekiego na bliski potrzebował ponad jedną sekundę, co jest przeciętnym wynikiem. Z kolei ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwało dokładnie pół sekundy. Natomiast w słabszych warunkach oświetleniowych byliśmy świadkami typowego poszukiwanie ostrości. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawiał, jednak zajmowało mu to dłuższą chwilę. Mówimy tu o punkcie centralnym. Nie możemy natomiast narzekać na celność oraz precyzję AF. Nie zauważyliśmy również błędnego potwierdzenia ostrości. Tak więc w praktyce możemy mu zaufać.

Yongnuo korzysta także z systemu wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu małych i lekkich soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Dzięki temu będziemy w stanie przymocować różnego rodzaju filtry o średnicy 58 mm. Minimalna odległość ustawienia ostrości wynosi 90 cm.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Do sprzedaży wchodzi właśnie Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD z mocowaniem Nikon Z. Ten teleobiektyw stanowi jednocześnie zapowiedź rozszerzenia oferty japońskiego producenta o nowe...
22
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowy zoom Tamrona wskrzesza ideę pełnoklatkowego, jasnego obiektywu 20-40 mm, który w obecnych czasach może okazać się jeszcze bardziej uniwersalną konstrukcją niż kiedyś. Sprawdzamy, co Tamron...
35
Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe (RAW)
Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe (RAW)
Najnowszy superzoom z mocowaniem Sony FE to przedłużony klasyk 100-400 mm. Obiektyw ma być kompaktową i uniwersalną propozycją dla wymagających amatorów. Pierwszy w Polsce egzemplarz zabraliśmy...
84
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)