Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

79%

Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.

Autor: Michał Chrzanowski

26 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

Obiektyw portretowy powinien odznaczać się precyzyjnym autofokusem. Do tego ma być szybki i celny. Jednak czy właśnie z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku nowego Yongnuo?

I tak i nie. Automatyczne ustawianie ostrości to chyba jedna z bardziej kontrowersyjnych i nieprzewidywalnych kwestii związanych z modelem YN 100 mm f/2. Wprawdzie w jego wnętrzu znajdziemy silnik autofokusa, który zazwyczaj działa poprawnie. Niestety kilka razy podczas testów oraz zdjęć plenerowych zdarzyło mu się zablokować. W efekcie obiektyw w ogóle nie reagował - komunikacja z aparatem była przerwana. Wciśnięcie na korpusie spustu migawki lub przycisku AF-ON nie uruchamiało autofokusa, przez co automatyczne ostrzenie było niemożliwe. Jedyny sposób to wyłączenie i ponowne włączenie aparatu. Przez ten błąd straciliśmy kilka ciekawych kadrów.

Znacznie więcej oczekiwaliśmy także od autofokusa pod względem jego szybkości. Ten na przeostrzenie planu z dalekiego na bliski potrzebował ponad jedną sekundę, co jest przeciętnym wynikiem. Z kolei ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwało dokładnie pół sekundy. Natomiast w słabszych warunkach oświetleniowych byliśmy świadkami typowego poszukiwanie ostrości. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawiał, jednak zajmowało mu to dłuższą chwilę. Mówimy tu o punkcie centralnym. Nie możemy natomiast narzekać na celność oraz precyzję AF. Nie zauważyliśmy również błędnego potwierdzenia ostrości. Tak więc w praktyce możemy mu zaufać.

Yongnuo korzysta także z systemu wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu małych i lekkich soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Dzięki temu będziemy w stanie przymocować różnego rodzaju filtry o średnicy 58 mm. Minimalna odległość ustawienia ostrości wynosi 90 cm.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
39
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
29
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)