Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

77%

Do naszej redakcji trafił Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR. Nowa konstrukcja japońskiego producenta to stałoogniskowy jasny teleobiektyw, który został stworzony przede wszystkim z myślą o fotografii portretowej i sportowej. Zapraszamy do lektury testu, w którym zaprezentujemy osiągi nowego obiektywu firmy Fujifilm.

0

Autor: Michał Chrzanowski

9 Lipiec 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 


Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR to najnowsza propozycja Fujifilm, która rozszerza rodzinę profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do aparatów z mocowaniem X. Nowe szkło posiada najdłuższą ogniskową spośród wszystkich stałek japońskiego producenta obecnie dostępnych na rynku. Ogniskowa 90 mm daje ekwiwalent 137 mm w systemie małoobrazkowym. Jeżeli dodamy do tego przysłonę f/2, dzięki której uzyskamy plastyczne rozmycie tła, to otrzymamy konstrukcję, która z powodzeniem może być wykorzystywana w fotografii portretowej oraz sportowej.

Firmę Fujifilm należy pochwalić przede wszystkim za wykonanie obiektywu. Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR to bardzo trwała i solidna konstrukcja, która dzięki dodatkowym uszczelnieniom została stworzona by przetrać naprawdę wiele. Na obudowie standardowo znalazły się szeroki pierścień ustawiania ostrości oraz wygodny pierścień przysłony, które są już niejako wizytówką obiektywów japońskiego producenta. Ponadto, są bardzo wygodne w użyciu, dzięki czemu zmiana między innymi parametrów przysłony staje się wręcz intuicyjna.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Jednak Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR to nie tylko wysokiej klasy wykonanie, lecz także ponadprzeciętna jakość obrazu. Obiektyw oferuje bardzo dobry kontrast, wyrazistość obrazu, nasycenie barw oraz ogólną plastykę zdjęć, dzięki czemu bez problemu będziemy w stanie używać obiektywu w najbardziej wymagających warunkach oświetleniowych. Poza tym aberracja chromatyczna oraz dystorsja są świetnie skorygowane, dlatego też w żaden sposób nie będą widoczne na zdjęciach. Podobnie zresztą wygląda sytuacja związana z winietowaniem. Fotografowanie w przedziale f/2,8-f/16 sprawi, że różnica jasności między centrum a brzegami kadru jest wręcz minimalna. Niestety w momencie wybrania najszerszej przysłony f/2 winieta wyniesie 58%, co w przeliczeniu da różnicę naświetlenia wynoszącą ponad 1EV, a to już sporo.

Jednak za największą wadę obiektywu Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR należy uznać brak optycznej stabilizacji obrazu, która w teleobiektywach jest wręcz wymagana. Brak stabilizacji może doskwierać zwłaszcza, gdy będziemy chcieli fotografować z wykorzystaniem najmniejszej wartości przysłony f/2 oraz dłuższych czasów naświetlania (poniżej 1/100 sekundy). Taka kombinacja długości ogniskowej, czasu naświetlania oraz wartości przysłony może sprawić, że narazimy się na poruszone zdjęcia i nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać możliwości nowego teleobiektywu. Ponadto, nowe szkło Fujifilm słabo wypadło pod względem fotografowania pod ostre światło. Na zdjęciach wystąpiły dosyć duże bliki i flary, które zakłóciły ogólną przejrzystość i estetykę zdjęć.

Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR pojawił się w sprzedaży w lipcu 2015 roku w cenie 3799 zł. Połączenie dobrej jakości obrazu, wytrzymałej i uszczelnianej konstrukcji, długiej ogniskowej oraz jasnej przysłony f/2 sprawi, że nowy teleobiektyw może okazać się ciekawą propozycją dla użytkowników aparatów z mocowaniem X, którzy poszukiwali jasnego teleobiektywu przeznaczonego między innymi do fotografii portretowej.

Podsumowanie

+ bardzo dobra jakość wykonania
+ uszczelniana i odporna konstrukcja
+ wygodne pierścienie przysłony i ustawiania ostrości
+ szybki, cichy i precyzyjny autofokus
+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu w centrum kadru w przedziale f/2-f/2,8
+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu na brzegach kadru w przedziale f/2-f/2,8
+ dobra rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach kadru w przedziale f/4-f/16
+ plastyczne rozmycia obrazu w przedziale f/2-f/2,8
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ bardzo mała dystorsja
+ bardzo dobrze skorygowana winieta w przedziale f/2,8-f/16


- duża winieta widoczna na szeroko otwartej przysłonie f/2
- nie najlepsze zachowanie podczas pracy pod światło
- brak stabilizacji obrazu

Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR uzyskał w swojej klasie 77%]> */


]

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
8
Ocena ogólna

77%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Najnowszy reporterski, wysokiej klasy obiektyw 35 mm firmy Sony walczy o miano najlepszego obiektywu tego typu w świecie bezlusterkowców. Sprawdzamy czy pod względem...
11
4
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z  - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
To budżetowy obiektyw z AF do bezlusterkowców Nikon Z. Jest dużo tańszy od systemowego odpowiednika, ale czy jego możliwości wystarczą, by sprostać wymaganiom miłośników portretowych ujęć?
51
0
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Bardzo użyteczny zakres, stałe światło f/2.8, stabilizacja, a do tego całkiem kompaktowa budowa i rozsądna cena - jak ten ciekawy zoom do bezlusterkowców APS-C Sony...
25
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)