Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA - test

Użytkownicy bezlusterkowców Sony z matrycą APS-C, którzy chcieliby fotografować "jasną trzydziestkąpiątką" mogą skorzystać z modelu Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA. Przekonajcie się jak ten obiektyw poradził sobie z naszą procedurą testową.
0
Michal Grzegorczyk
9 Październik 2014
Artykuł na: 17-22 minuty
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA (przez producenta oznaczany kodem SEL24F18Z) to jasna stałka z bagnetem E do niepełnoklatkowych bezlusterkowców firmy Sony - niegdyś NEX-ów, obecnie po prostu Sony Alpha. Po podłączeniu obiektywu do aparatu z matrycą APS-C fotograf dysponuje kątem widzenia odpowiadającym ogniskowej 36 milimetrów na pełnej klatce (crop 1,5x).

Całkiem spora, metalowa obudowa kryje konstrukcję, na którą składa się 8 elementów optycznych ustawionych w 7 grup. Siedmiolistkowa, zaokrąglona przysłona o maksymalnym otworze f/1,8 ma gwarantować ładny bokeh. Producent zwraca także uwagę na stosunkowo niewielką minimalną odległość ostrzenia (16 centymetrów od przetwornika), co przekłada się na powiększenie 0,25x.

Za testowany Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA trzeba zapłacić przynajmniej 3500 złotych. Obiektyw nie ma jednak bezpośredniej konkurencji, która łączyłaby ogniskową "reporterskiego standardu" z dobrym światłem f/1,8.

Obiektyw został przetestowany na pełnoklatkowym korpusie Sony A7R na domyślnych ustawieniach obrazu. Aparat przeszedł w tryb APS-C i zapisywał zdjęcia w rozdzielczości nieco ponad 15 megapikseli.

Test podzieliliśmy na następujące części:;
Specyfikacja;
Konstrukcja;
Autofokus;
Stabilizacja;
Rozdzielczość RAW;
Rozdzielczość JPEG;
Rozmycie;
Aberracja chromatyczna;
Dystorsja;
Winietowanie;
Odblaski;
Podsumowanie;
Zdjęcia do pobrania]
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
10
1
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)