Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA - test

Użytkownicy bezlusterkowców Sony z matrycą APS-C, którzy chcieliby fotografować "jasną trzydziestkąpiątką" mogą skorzystać z modelu Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA. Przekonajcie się jak ten obiektyw poradził sobie z naszą procedurą testową.
0

Autor: Michal Grzegorczyk

9 Październik 2014
Artykuł na: 17-22 minuty
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA (przez producenta oznaczany kodem SEL24F18Z) to jasna stałka z bagnetem E do niepełnoklatkowych bezlusterkowców firmy Sony - niegdyś NEX-ów, obecnie po prostu Sony Alpha. Po podłączeniu obiektywu do aparatu z matrycą APS-C fotograf dysponuje kątem widzenia odpowiadającym ogniskowej 36 milimetrów na pełnej klatce (crop 1,5x).

Całkiem spora, metalowa obudowa kryje konstrukcję, na którą składa się 8 elementów optycznych ustawionych w 7 grup. Siedmiolistkowa, zaokrąglona przysłona o maksymalnym otworze f/1,8 ma gwarantować ładny bokeh. Producent zwraca także uwagę na stosunkowo niewielką minimalną odległość ostrzenia (16 centymetrów od przetwornika), co przekłada się na powiększenie 0,25x.

Za testowany Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA trzeba zapłacić przynajmniej 3500 złotych. Obiektyw nie ma jednak bezpośredniej konkurencji, która łączyłaby ogniskową "reporterskiego standardu" z dobrym światłem f/1,8.

Obiektyw został przetestowany na pełnoklatkowym korpusie Sony A7R na domyślnych ustawieniach obrazu. Aparat przeszedł w tryb APS-C i zapisywał zdjęcia w rozdzielczości nieco ponad 15 megapikseli.

Test podzieliliśmy na następujące części:;

Specyfikacja;

Konstrukcja;

Autofokus;

Stabilizacja;

Rozdzielczość RAW;

Rozdzielczość JPEG;

Rozmycie;

Aberracja chromatyczna;

Dystorsja;

Winietowanie;

Odblaski;

Podsumowanie;

Zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Poprzednia

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Najnowszy reporterski, wysokiej klasy obiektyw 35 mm firmy Sony walczy o miano najlepszego obiektywu tego typu w świecie bezlusterkowców. Sprawdzamy czy pod względem...
11
4
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z  - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
To budżetowy obiektyw z AF do bezlusterkowców Nikon Z. Jest dużo tańszy od systemowego odpowiednika, ale czy jego możliwości wystarczą, by sprostać wymaganiom miłośników portretowych ujęć?
50
0
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Bardzo użyteczny zakres, stałe światło f/2.8, stabilizacja, a do tego całkiem kompaktowa budowa i rozsądna cena - jak ten ciekawy zoom do bezlusterkowców APS-C Sony...
25
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)