Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA - test

Użytkownicy bezlusterkowców Sony z matrycą APS-C, którzy chcieliby fotografować "jasną trzydziestkąpiątką" mogą skorzystać z modelu Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA. Przekonajcie się jak ten obiektyw poradził sobie z naszą procedurą testową.
0

Autor: Michal Grzegorczyk

9 Październik 2014
Artykuł na: 17-22 minuty
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA (przez producenta oznaczany kodem SEL24F18Z) to jasna stałka z bagnetem E do niepełnoklatkowych bezlusterkowców firmy Sony - niegdyś NEX-ów, obecnie po prostu Sony Alpha. Po podłączeniu obiektywu do aparatu z matrycą APS-C fotograf dysponuje kątem widzenia odpowiadającym ogniskowej 36 milimetrów na pełnej klatce (crop 1,5x).

Całkiem spora, metalowa obudowa kryje konstrukcję, na którą składa się 8 elementów optycznych ustawionych w 7 grup. Siedmiolistkowa, zaokrąglona przysłona o maksymalnym otworze f/1,8 ma gwarantować ładny bokeh. Producent zwraca także uwagę na stosunkowo niewielką minimalną odległość ostrzenia (16 centymetrów od przetwornika), co przekłada się na powiększenie 0,25x.

Za testowany Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA trzeba zapłacić przynajmniej 3500 złotych. Obiektyw nie ma jednak bezpośredniej konkurencji, która łączyłaby ogniskową "reporterskiego standardu" z dobrym światłem f/1,8.

Obiektyw został przetestowany na pełnoklatkowym korpusie Sony A7R na domyślnych ustawieniach obrazu. Aparat przeszedł w tryb APS-C i zapisywał zdjęcia w rozdzielczości nieco ponad 15 megapikseli.

Test podzieliliśmy na następujące części:;

Specyfikacja;

Konstrukcja;

Autofokus;

Stabilizacja;

Rozdzielczość RAW;

Rozdzielczość JPEG;

Rozmycie;

Aberracja chromatyczna;

Dystorsja;

Winietowanie;

Odblaski;

Podsumowanie;

Zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)