Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA - test

Użytkownicy bezlusterkowców Sony z matrycą APS-C, którzy chcieliby fotografować "jasną trzydziestkąpiątką" mogą skorzystać z modelu Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA. Przekonajcie się jak ten obiektyw poradził sobie z naszą procedurą testową.

Autor: Michal Grzegorczyk

9 Październik 2014
Artykuł na: 23-28 minut
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA (przez producenta oznaczany kodem SEL24F18Z) to jasna stałka z bagnetem E do niepełnoklatkowych bezlusterkowców firmy Sony - niegdyś NEX-ów, obecnie po prostu Sony Alpha. Po podłączeniu obiektywu do aparatu z matrycą APS-C fotograf dysponuje kątem widzenia odpowiadającym ogniskowej 36 milimetrów na pełnej klatce (crop 1,5x).

Całkiem spora, metalowa obudowa kryje konstrukcję, na którą składa się 8 elementów optycznych ustawionych w 7 grup. Siedmiolistkowa, zaokrąglona przysłona o maksymalnym otworze f/1,8 ma gwarantować ładny bokeh. Producent zwraca także uwagę na stosunkowo niewielką minimalną odległość ostrzenia (16 centymetrów od przetwornika), co przekłada się na powiększenie 0,25x.

Za testowany Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1,8 ZA trzeba zapłacić przynajmniej 3500 złotych. Obiektyw nie ma jednak bezpośredniej konkurencji, która łączyłaby ogniskową "reporterskiego standardu" z dobrym światłem f/1,8.

Obiektyw został przetestowany na pełnoklatkowym korpusie Sony A7R na domyślnych ustawieniach obrazu. Aparat przeszedł w tryb APS-C i zapisywał zdjęcia w rozdzielczości nieco ponad 15 megapikseli.

Test podzieliliśmy na następujące części:;

Specyfikacja;

Konstrukcja;

Autofokus;

Stabilizacja;

Rozdzielczość RAW;

Rozdzielczość JPEG;

Rozmycie;

Aberracja chromatyczna;

Dystorsja;

Winietowanie;

Odblaski;

Podsumowanie;

Zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ten obiektyw to dla średniego formatu przepustka do świata dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, jak Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i GFX 100S II radzą sobie w praktyce.
36
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
27
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)