Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH - test

Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH - test
Prezentujemy test bardzo ciekawego obiektywu Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH. Szerokokątny obiektyw systemu Mikro Cztery Trzecie oprócz jasności może pochwalić się metalową obudowa i dedykowanym pierścieniem przysłon. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście

10. Dystorsja

Panasonic Leica DG 15mm f/1,7 ASPH ma wyraźną dystorsję beczkową, którą możemy zaobserwować gołym okiem przy równych płaszczyznach. Jednak oprogramowanie aparatu bardzo dobrze sobie radzi z tą wadą optyczną, dzięki czemu w plikach jpg dystorsja jest praktycznie niezauważalna. Poniżej na wykresie prezentujemy profil dystorsji z plików w formacie RAW.

profil dystorsji obiektywu Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH
11. Winietowanie

Obiektyw Panasonica najmocniej winietuje oczywiście na maksymalnym otworze względnym f/1.7, osiągając 47%, co nie jest dobrym wynikiem. Wraz z przymykaniem przysłony wada ta zmniejsza się i na f/2,8 notujemy 32% co przekłada się na spadek jasności w brzegach o 0,5 EV. Na tym poziomie wada utrzymuje się przez resztę zakresu przysłon.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0