Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH - test

Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH - test
Prezentujemy test bardzo ciekawego obiektywu Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH. Szerokokątny obiektyw systemu Mikro Cztery Trzecie oprócz jasności może pochwalić się metalową obudowa i dedykowanym pierścieniem przysłon. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście

6. Rozdzielczość RAW

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr.

Granicą przyzwoitości dla obiektywów Mikro Cztery Trzecie podpiętych do aparatu z 16-megapikselową matrycą jest 21 lp/mm, według standardów DxO.

Poniższy wykres pokazuje nam, że Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH daje bardzo dobre rezultaty w centrum kadru od maksymalnego otworu względnego (f/1.7 - 27 lp/mm).

Tylko nieznacznie gorzej wygląda sytuacja na brzegu kadru, gdzie bardzo dobre rezultaty również uzyskujemy już od pełnego otworu - 24 lp/mm. Najwyższą rozdzielczość w centrum 34,75 lp/mm uzyskujemy na f/2.8, a dla brzegów musimy przymknąć do f/4 i dostajemy 32 lp/mm. Dobra jakość obrazu utrzymuje się do f/11. Ostatnia dostępna przysłona, czyli f/16, jest jedyną, dla której wartości spadają poniżej progu przyzwoitości.


Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały znormalizowane do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0