Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM - test

Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM to uniwersalny zoom do aparatów pełnoklatkowych. Obiektyw oferuje stabilizację obrazu, napęd Ultrasonic oraz stałe światło f/4 w całym zakresie ogniskowych. Przekonajcie się jak wypadł w naszym teście.
1. Wstęp

Obiektyw Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM opatrzony jest literą "L", będącą swoistym "znakiem jakości". Ma kompaktowe rozmiary i niewielką wagę. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 0,45 m. Bagnet posiada mocowanie Canon EF.

Ze względu na zakres ogniskowych obiektyw ma szereg zastosowań. Można używać go do fotografii architektury, krajobrazu, ulicznej, reportażowej, a także portretu.Sugerowana cena detaliczna obiektywu to 2600 zł. Obiektyw Canona może konkurować z niedawno przetestowanym przez nas szkłem Sigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM.

Test został podzielony na następujące części:
1. Wstęp
2. Specyfikacja
3. Konstrukcja
4. Autofokus
5. Stabilizacja
6. Rozdzielczość 24 mm
7. Rozdzielczość 50 mm
8. Rozdzielczość 105 mm
9. Rozmycie
10. Aberracja chromatyczna
11. Dystorsja
12. Winietowanie
13. Odblaski
14. Podsumowanie
15. Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0