14. Podsumowanie
Obiektyw Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO,
Cienki obiektyw prezentuje się bardzo elegancko. Warto podkreślić wykorzystanie metalowego bagnetu w konstrukcji. Praca ze szkłem jest przyjemna, w czym zasługa pierścienia ostrości, który jest szeroki i ma lekki opór. Autofokus działa sprawnie, ale nie jest cichy.
Panasonic Lumix G 20mm f/1,7 ASPH oferuje bardzo dobrą jakość obrazu już od przysłony f/2.2, co oznacza, że wystarczy lekko przymknąć obiektyw, aby cieszyć się dobrymi efektami. Jakość utrzymuje się do przysłony f/11. Warto zauważyć, że najwyższą rozdzielczość w centrum 35,84 lp/mm uzyskujemy na f/2.8 i f/4, a na brzegach - 25,18 lp/mm - na f/5.6.

Rozmycie w pikselach jest widoczne, jednak w praktyce nie zauważymy go. Problemem może być aberracja chromatyczna. Chociaż nie jest duża, utrzymuje się w całym zakresie przysłon, na szczęście tylko na rogach.
Lumix G 20mm f/1.7 ASPH ma zauważalną dystorsję beczkową, która nie ma jednak wyraźnego wpływu na zdjęcia w JPG-ach.
Obiektyw wyraźnie winietuje do przysłony f/4, co nie jest dobrym wynikiem. Oznacza to, że dopiero od f/5.6 możemy cieszyć się obrazem bez tej wady. Odblaski też nie są najmocniejszą stroną obiektywu.
Mimo wymienionych wad Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH to dobre, jasne i uniwersalne szkło pozwalające na uzyskanie plastycznych, przyjemnych dla oka nieostrości.
Obiektyw może być wykorzystywany jako standardowe i uniwersalne szkło. Sprawdzi się zarówno w przypadku portretu, jak i krajobrazu.
Obiektyw kosztuje 1600 zł. Porównanie z odrobinę szerszym i droższym szkłem Olympus M.Zuiko Digital 17 mm f/1.8 wypada na korzyść Lumixa.
+ bardzo dobra jakość obrazu w centrum kadru
+ dobra jakość obrazu na brzegach kadru
+ szybki autofokus
+ metalowy bagnet
+ niewielkie gabaryty
- głośny autofokus
- widoczna aberracja w rogach kadru
- widoczna winieta
- odlaski

Obiektyw Panasonic Lumix G 20mm f/1,7 ASPH uzyskał w swojej klasie 67%

]