Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM - pierwsze wrażenia

W sierpniu tego roku Canon zaprezentował pierwszy obiektyw zmiennoogniskowy typu "rybie oko", który umożliwia uzyskanie zarówno obrazu okrągłego jak i pełnokadrowego. Konstrukcja o zakresie ogniskowych 8-15mm i stałym świetle f/4 jest ciekawą propozycją dla fotografów sportowych, architektury, czy dzięki możliwości otrzymania pola widzenia 180 stopni w pionie i poziomie, także dla astrofotgrafów.

Autor: Patryk Wiśniewski

9 Wrzesień 2011
Artykuł na: 6-9 minut

Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM, to nietuzinkowa propozycja japońskiego producenta. Pojawiały się już zoomy typu "rybie oko" ale wszystkie dotychczasowe konstrukcje oferowały wyłącznie obraz pełnokadrowy. Nowy Canon to pierwszy obiektyw zmiennoogniskowy typu "rybie oko", który umożliwia uzyskanie zarówno obrazu okrągłego jak i pełnokadrowego

Obiektyw zastępuję już wysłużoną konstrukcję 15mm f/2,8 Fisheye - szkoda że jest o 1 EV ciemniejszy. Ale silnik ultradźwiękowy oraz dużo trwalsza konstrukcja w pełni rekompensują tę zmianę. Zwłaszcza, że w przypadku aż tak szerokokątnej konstrukcji trudno mówić o papierowej głębi ostrości.

porównanie kadru na matrycy FF i APS-C

Specyfikacja

NazwaCanon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM
Typobiektyw typu fish-eye
Konstrukcja
  • 14 elementów w 11 grupach
  • powłoki Super Spectra
  • element niskodyspersyjny UD (Ultra-Low Dispersion)
  • element asferyczny
Stabilizacja obrazubrak
Autofokus
  • USM
  • full-time manual
Ogniskowa8-15 mm
Otwór maksymalnyF4
Dystans min.0,15 m
Kąt180° - 175° 30'
Przesłona7 listków
MocowanieCanon EF
Powiększeniemaks. 0,39x
OsłonaEW-77
Obudowauszczelniona typu "L"
Wymiary79 x 83 mm
Waga540 g
Akcesoriapokrowiec LP1219
Uwagipo podłączeniu do lustrzanki pełnoklatkowej na 8 milimetrach obraz okrągły z czarnymi rogami, na 15mm obraz wypełniający kadr
Artykuł na FotopolisCanon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM

Budowa i obsługa

Obiektyw jest mniejszy od tradycyjnie używanych przez fotoreporterów szkieł szerokokątnych typu 16-35mm f/2.8. Waży trochę ponad 500g i z aparatami Canon EOS 5D Mark II oraz Canon EOS 50D tworzył dobrze wyważony zestaw. Wykonanie stoi na najwyższym poziomie, dzięki czemu robi bardzo dobre pierwsze wrażenie.

Metalowa obudowa pomalowana na czarny matowy kolor zakończona jest z jednej strony dobrze oznaczonym, również metalowym, bagnetem, z drugiej olbrzymią, wypukłą soczewką. Pierścień ostrości działa lekko i z delikatnym oporem, co jest bardzo istotne w tego typu konstrukcji, ponieważ cały zakres ostrości zawiera się w mniej niż 1/4 obrotu. Ostrzenie w trybie manualnym, bez matówki do tego przystosowanej jest raczej problematyczne. EOS-y potwierdzają ostrość dźwiękiem i podświetleniem punktu ostrości na czerwono, pomimo to zobaczenie ostrości przy 8mm w wizjerze graniczy z cudem. Na obudowie znajdziemy także przełącznik AF/MF oraz przełącznik blokujący zakres ogniskowych. Ogranicza on zakres do wartości gwarantującej najlepszy możliwy obraz pełnokadrowy, pozbawiony winiety w rogach kadru.

Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM składa się z 14 soczewek ułożonych w 11 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej i jednej z ultradyspersyjnego szkła UD oraz z 7-listkowej przysłony. Wszystkie soczewki są pokryte specjalną powłowką Super Spectra, a dodatkowo przednia soczewka ma powłokę SWC. Ma to redukować ryzyko powstawania flar. Producent zastosował ultradźwiękowy silnik USM, który szybko i precyzynie ustawia ostrość, a także umożliwia pełne ręczne przeostrzanie, nawet jeżeli obiektyw znajduje się w trybie AF.

Metalowy bagnet chroni gumowa uszczelka, dzięki czemu obiektyw jest zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W zestawie otrzymujemy dekielek tylny, potężny dekiel przedni zapinany na osłonie przeciwsłonecznej oraz miękki futerał. Konstrukcja obiektywu uniemożliwia mocowanie filtrów.

Warto wspomnieć, że osłona jest użyteczna tylko przy ogniskowej 15 lub 14mm. Chroni wtedy soczewkę i redukuję ryzyko powstania flar. W przypadku mniejszych ogniskowych pojawia się w kadrze. Canon wziął to pod uwagę i zaprojektował przedni dekiel w taki sposób, że możemy go wygodnie zdjąć razem z osłoną.

Autofokus

Autofokus sprawia bardzo dobre wrażenie. Obiektyw ostrzy cicho, szybko i celnie, przebieg całej skali zajmuje mniej niż 0,5 sekundy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku tego typu obiektywów AF nie odgrywa istotnej roli. Przy tak ekstremalnych ogniskowych głebia ostrości na otworze względnym zaczyna się w okolicach 1m. W związku z tym dużo bardziej od szybkiego systemu AF przydałaby się wygodna podziałka głebi ostrości, której zabrakło.

Bokeh

W przypadku tego obiektywu bokeh jest sprawą nawet nie drugo-, a trzeciorzędną. Obiektyw pozwala rozmyć dalsze plany na maksymalnym otworze względnym tylko gdy znajdujemy się blisko fotografowanego przedmiotu. Jednak nawet wtedy elementy znajdujące się w tle będą rozpoznawalne. Dlatego tego typu obiektyw nie będzie użyteczny jeżeli chcemy zrobić portret z rozmytym tłem, będzie za to świetnym narzędziem do fotografowania sportów ekstremalnych czy architektury, oczywiście o ile świadomie go wykorzystamy.

f/4
f/11

Odblaski

Powłoki antyrefleksyjne sprawują się bardzo dobrze, pomimo olbrzymiej wręcz powierzchni, po której światło może się "ślizgać" na matrycy nie są rejestrowane flary świetlne. Odblaski nie pojawiły przypadku światła wpadającego z rogów kadru.

Ostrość

Obiektyw w centrum kadru radzi sobie bardzo dobrze. Jest ostry od maksymalnego otworu względnego, wraz z przymykaniem przysłony sytuacja się poprawia przede wszystkim na brzegach. O ile na f/4 można mieć zastrzeżenia do jakości w rogach kadru, f/5,6 jest już całkowicie użytkowe. Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM zasługuje tu na brawa, ponieważ przy tak szerokim kącie uzyskanie dobrej jakości na brzegach pełnej klatki jest nie lada wyzwaniem. Należy też zwrócić uwagę, że w przypadku tego typu obiektywu rzadko zdarza się sytuacja, w której wykonujemy zdjęcie z bliskiej odległości i jednocześnie wymagamy dobrej jakości na brzegach kadru. Natomiast jeżeli wykonujemy zdjęcie z większej odległości głębia ostrości jest na tyle duża, że nie musimy się aż tak bardzo przejmować ostrością na brzegach kadru.

Podsumowanie

Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM to bardzo ciekawy obiektyw. Oferuje bardzo dobrą jakość, nietuzinkowego bądź co bądź, obrazu oraz bardzo wysoki poziom wykonania. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja skierowana do świadomych użytkowników. Przy tak ekstremalnie szerokokątnych obiektywach musimy być pewni do czego chcemy je wykorzystać. Z pewnością przyda się fotografom sportowym, zwłaszcza zajmującym się sportami ekstremalnymi, sprawdzi się też w fotografowaniu architektury, o ile chcemy otrzymać oryginalny efekt.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Poprzednia

1

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
22
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)