Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM

0

Autor: Michal Grzegorczyk

26 Sierpień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM to nie całkiem typowe "rybie oko". Po podłączeniu do pełnoklatkowej lustrzanki oferuje okągły obraz (180 stopni) na najkrótszej ogniskowej, a na najdłuższej obraz wypełniający cały kadr. To pierwsza tego typu konstrukcja na świecie.

Obiektywy typu "rybie oko" można z grubsza podzielić na modele typu circular (dające okągły obraz w środku kadru z czarnymi rogami) i "pełnoklatkowe" (zmniejszym polem widzenia, ale wypełniające cały kadr). Nowy fisheye zoom - Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM - stworzył sobie nową kategorię. Oferuje jednocześnie obydwa typy obrazów. Oczywiście warunkiem jest podłączenie go do pełnoklatkowej lustrzanki. W takiej sytuacji na ogniskowej 8mm obraz będzie miał kształt koła, a po przestawieniu w okolice najdłuższej ogniskowej wypełni cały kadr. Miejsce zniknięcia winietowania zostało specjalnie oznaczone na pierścieniu ugniskowych.

Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM

Konstrukcja optyczna nowego "rybiego oka" to 14 soczewek ustawionych w 11 grup. Jeden z elementów jest asferyczny, a jeden został wykonany z niskodyspersyjnego szkła UD. Soczewki pokryto powłokami SuperSpectra, a przednia i tylna ma powłokę fluorytową, która zapobiega osadzaniu się na nich wilgoci. Obiektyw został wyposażony w ultradźwiękowy silnik USM, soczewki pokryto. Jest również odporny na trudne warunki atmosferyczne.

Oto specyfikacja techniczna i informacja prasowa Canona:

NazwaCanon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM
Typobiektyw typu fish-eye
Konstrukcja
  • 14 elementów w 11 grupach
  • powłoki Super Spectra
  • element niskodyspersyjny UD (Ultra-Low Dispersion)
  • element asferyczny
Stabilizacja obrazubrak
Autofokus
  • USM
  • full-time manual
Ogniskowa8-15 mm
Otwór maksymalnyF4
Dystans min.0,15 m
Kąt180° - 175° 30'
Przesłona7 listków
MocowanieCanon EF
Powiększeniemaks. 0,39x
OsłonaEW-77
Obudowauszczelniona typu "L"
Wymiary79 x 83 mm
Waga540 g
Akcesoriapokrowiec LP1219
Uwagipo podłączeniu do lustrzanki pełnoklatkowej na 8 milimetrach obraz okrągły z czarnymi rogami, na 15mm obraz wypełniający kadr
Artykuł na FotopolisCanon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM

Świat innymi oczami - Canon prezentuje zoom typu "rybie oko": EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM

Londyn, Wielka Brytania, 26 sierpnia 2010 -
Firma Canon zaprezentawała pierwszy na świecie obiektyw zoom typu "rybie oko", oferujący zarówno obraz okrągły, jak i pełnokadrowy, dzięki niezmiernie szerokiemu kątowi widzenia 8-15 mm. EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM, zastępujący model EF 15 mm f/2,8 Fisheye, jest jednym z najnowszych profesjonalnych obiektywów serii L firmy Canon. Zapewnia wysoką jakość obrazu, stałe światło w pełnym zakresie dostępnych ogniskowych oraz wytrzymałą konstrukcję, która nie zawiedzie użytkowników podczas pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Podczas pracy z pełnoklatkowymi cyfrowymi lustrzankami takimi jak EOS 5D Mark II czy EOS 1Ds Mark III, profesjonalni fotografowie mogą wybrać pomiędzy pełnokadrowym a okrągłym obrazem typu "rybie oko". Dzięki takiej opcji wyboru użytkownicy zyskują więcej możliwości podczas fotografowania scen takich jak nocne niebo, gdzie pełne 180-stopniowe pionowe i poziome pole widzenia (FOV) pozwala oddać wszystkie szczegóły na jednym obrazie z niezmierną przejrzystością.

Podczas pracy z lustrzankami EOS wyposażonymi w matryce APS-C lub APS-H obiektyw EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM ukazuje bardziej tradycyjny pełnokadrowy obraz typu "rybie oko". Mechanizm blokady ogniskowej na korpusie aparatu ogranicza zakres ogniskowych do wartości gwarantującej najlepszy możliwy obraz pełnokadrowy, pozbawiony nieestetycznego winietowania na krawędziach. Oznaczenia "C" i "H" obok pierścienia nastawy ogniskowej wskazują kąt widzenia, przy którym można wykonać zdjęcie pozbawione winietowania, co pozwala uzyskać optymalną jakość obrazu przy pracy z dowolnym korpusem EOS.

Zaawansowana optyka

Obiektyw EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM posiada 14 soczewek ułożonych w 11 różnych grupach, w tym jedną soczewkę asferyczną i jedną ultradyspersyjną (UD), która koryguje aberrację chromatyczną i odpowiada za wysoką jakość zdjęć, wysoki kontrast oraz znakomitą reprodukcję barw.

Efekty ducha i efekt flary spowodowane zbyt jaskrawym źródłem światła mogą stanowić nie lada wyzwanie podczas fotografowania pod tak szerokim kątem. Aby temu zapobiec wszystkie soczewki obiektywu pokryto powłoką SuperSpectra marki Canon. Wewnętrzna powierzchnia przedniej soczewki otrzymała dodatkowo powłokę SubWavelength Structure Coating (SWC), która używa mikroskopijnych struktur w kształcie rożka, mniejszych niż długość fali światła widzialnego na powierzchni soczewki. Takie rozwiązanie zapewnia stopniową redukcję prędkości światła aż do wartości, z jaką przechodzi przez soczewkę, redukując ryzyko flary powstałej przed dotarciem światła do matrycy.

W celu zapewnienia optymalnej jakość obrazu, przednie i tylne soczewki obiektywu pokryto powłoką fluorytową, która nie dopuszcza do osadzana się wody, kurzu i brudu. Takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie obiektywu i zapobiega zablokowaniu obiektywu przez drobne zanieczyszczenia.

Prędkość i precyzja regulacji ostrości plus wydajność działania w słabym świetle

Ultra-szerokokątny zoom EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM umożliwia użytkownikom nowe podejście do fotografii sportu lub architektury. Stały maksymalny otwór względny f/4 pozwala na zastosowanie krótszego czasu naświetlania, aby zdjęcia wykonane w słabym świetle wyglądały naturalnie. Ultradźwiękowy silnik USM typu pierścieniowego zapewnia szybką i precyzyjną regulację ostrości oraz umożliwia nieustanne działanie w pełni ręcznej regulacji ostrości nawet podczas aktywacji systemu AF.

Profesjonalna wydajność

EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM charakteryzuje się wysokiej jakości konstrukcją. Odporność na wodę i kurz pozwala na pracę w wielu trudnych warunkach, a w zestawie z profesjonalnymi korpusami lustrzanek EOS obiektyw umożliwia ciągłą pracę w najsurowszych warunkach pogodowych. Nowa faktura obudowy odpowiada za profesjonalny wygląd charakterystyczny dla wszystkich nowych modeli serii L.

Wysokiej klasy akcesoria

Zestaw z obiektywem EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM zawiera dedykowany dekiel przedni, miękki futerał i wyłożoną filcem osłonę przeciwsłoneczną EW-77 przydatną podczas pracy przy ogniskowej 15 mm w celu ochrony przed efektem flary.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Nowe bezlusterkowe systemy zachwycają możliwościami, ale są bardzo drogie. Jest jednak szansą, że już niebawem się to zmieni. Chęć produkcji szkieł z mocowaniami RF i...
16
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)