Pentax K-7 - test

Pentax K-7 to z pewnością długo wyczekiwany model - nie tylko przez użytkowników systemu Pentaksa. W stosunku do modelu K20D zmniejszyły się wymiary, ale funkcjonalność oraz sprawność kluczowych elementów została zdecydowanie podniesiona. Między innymi takie cechy jak wizjer pokrywający 100% kadru, uszczelniany i magnezowy korpus oraz szybki układ AF zdradzają, że K-7 będzie rywalizował na półce aparatów półprofesjonalnych. Zobaczmy jak ta walka się zapowiada.

7.Jakość zdjęć
Zdjęcia tablicy Gretaga zostały wykonane z wyłączoną redukcją szumu, na domyślnych ustawieniach. Jak widać na przykładach 1:1 poniżej problem szumu do czułości ISO 400 właściwie nie występuje, ISO 800 także prezentuje się nieźle, a znaczny szum pojawia się dopiero przy ISO 1600. Jak można się domyślać, przy ISO 3200 szum jest już bardzo dokuczliwy, a ISO 6400 jest czułością rozszerzoną. Matryca o rozdzielczości 14,6 MP niestety jest przeładowana elementami światłoczułymi, co dało znać o sobie w poziomie szumu - mógł być mniejszy. Wolelibyśmy by granica 12 MP dla matryc APS-C nie była pochopnie przekraczana.
ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400


Przyjrzyjmy się teraz działaniu redukcji szumu dla wysokich czułości ISO. W modelu K-7 zastosowano trzy poziomy redukcji szumów: niska, średnia oraz silna. Poniżej przedstawiamy zestawienie wykonane przy czułości ISO 1600:
ISO 1600 redukcja szumu od góry wyłączona, niska, średnia oraz silna


Reprodukcja szczegółów
Reprodukcja szczegółów jak przystało na 14,6-megapikselową matrycę stoi na wysokim poziomie. Do czułości ISO 400, a nawet ISO 800 nie widzimy dużej straty szczegółów spowodowanej szumem. Na czułości ISO 1600 jest także przyzwoicie. ISO 3200 charakteryzuje się już wysokim szumem, który wpływa destruktywnie na szczegóły.
ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400


Użytkownicy Pentaksa K-7 mają do dyspozycji 9 stopni wyostrzenia ze standardowym ustawieniem na 4. Możemy także zaznaczyć opcję Precyzyjna ostrość, co dodatkowo podniesie poziom wyostrzania na zdjęciu. Poniżej prezentujemy zestawienie co trzeciej wartości wyostrzenia:
zestawienie dla różnych stopni wyostrzania, od lewej stopień: 0, 3, 6, 9


Reprodukcja kolorów
Pentax K-7 nie ma problemów z właściwym oddaniem kolorów na zdjęciach. Wszystkie barwy wyglądają naturalnie i są przyjemne, ale w ustawieniach standardowych nieco blade. To co rzuca się w oczy na wykresie to niska składowa koloru niebieskiego i wysoka czerwonego.
fragment tablicy Gretaga z brawami podstawowymi RGB oraz kolorami odpowiadającymi barwom skóry
Podsumowanie działu
Jeśli chodzi o jakość zdjęć to nowy Pentax nie wyróżnia się spośród konkurencji. Na plus oceniamy bardzo dobrą reprodukcja szczegółów, ale o wybitnie niskim poziomie szumów już powiedzieć nie możemy. Nasycenie kolorów bez problemu zwiększymy poprzez zmianę ustawień, więc nie stanowi ono zbytniego problemu.

+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów
+ bogate opcje odszumiania, wyostrzania oraz kolorystyki

- wysoki poziom szumów dla ISO 1600 i wyższych
- blade kolory w ustawieniach standardowych
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0