Pentax K-7 - test

Pentax K-7 to z pewnością długo wyczekiwany model - nie tylko przez użytkowników systemu Pentaksa. W stosunku do modelu K20D zmniejszyły się wymiary, ale funkcjonalność oraz sprawność kluczowych elementów została zdecydowanie podniesiona. Między innymi takie cechy jak wizjer pokrywający 100% kadru, uszczelniany i magnezowy korpus oraz szybki układ AF zdradzają, że K-7 będzie rywalizował na półce aparatów półprofesjonalnych. Zobaczmy jak ta walka się zapowiada.
0
Damian Bednarzak
31 Lipiec 2009
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu funkcjne
Podczas fotografowania na kolorowym monitorze LCD w bardzo czytelny sposób wyświetlane są podstawowe parametry pracy. Dodatkowo, parametry, które w danej chwili możemy zmieniać pokrętłami, są podświetlane, dzięki temu nie towarzyszą nam sytuacje pogubienia się.
informacje wyświetlane na LCD

Przycisk INFO daje nam dostęp do menu funkcyjnego, dzięki niemu w stosunkowo szybki sposób możemy zmienić takie ustawienia jak: zakres automatycznego ISO, jakości zdjęć JPEG, stabilizacji obrazu, kompensacji cienia oraz prześwielenia, HDR.
menu funkcyjne


Menu
Podobnie jak w poprzednich modelach, menu aparatu zostało podzielone na 4 zakładki: menu zapisu, odtwarzania, narzędziowe i ustawień użytkownika. Tak jak w modelu K-m zrezygnowano z długich, przewijanych zakładek, a tym samym poprawiono przejrzystość menu.
Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
W czasie odtwarzania zdjęć mamy do dyspozycji 4 zestawy informacji, które mogą się pojawiać wraz ze zdjęciem: brak, podstawowe, histogram (może być pokazany osobno dla każdej ze składowych RGB) oraz komplet parametrów towarzyszących wykonanemu zdjęciu. Dodatkowo możemy ustawić w menu miganie części obrazu narażonych na prześwietlenie i niedoświetlenie.
tryb odtwarzania

Oglądane zdjęcie można za pomocą kółka sterującego powiększyć maksymalnie 32x, co w zupełności wystarcza do oceny ostrości. Ruch w drugą stronę daje możliwość podglądu miniaturek, możemy ich wyświetlić jednocześnie aż 81 - wyboru dokonujemy przez naciśnięcie przycisku INFO.


Pentax oferuje w swoich lustrzankach bardzo użyteczną funkcję, mianowicie możemy tak skonfigurować aparat, by codziennie tworzył nowy folder ze zdjęciami. Pozwala to w łatwy sposób przeglądać i organizować pliki.

Podsumowanie działu
Menu oraz tryb odtwarzanie jest bardzo przyjazny użytkownikowi, podział na zakładki wyświetlane w całości na jednej stronie poprawia komfort pracy i szybkie wyszukiwanie odpowiednich pozycji.

+ czytelny podział na zakładki
+ duże maksymalne powiększenie zdjęć

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
8
0
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)