Samsung WB1000 - test

Zaledwie miesiąc po premierze Samsunga WB500 poznaliśmy model WB1000. Nie jest to jednak następca, lecz równorzędny model o nieco innych założeniach, konstrukcji i parametrach. WB1000 posiada 12-megapikselową matrycę oraz 5-krotny, szerokokątny zoom Schneider-Kreuznach zaczynający się od ekwiwalentu 24 mm. Uwagę zwraca nowoczesny design, 3-calowy wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED oraz dopracowana funkcja nagrywania filmów HD.

7. Podsumowanie
Samsung WB1000 będzie z pewnością dobrym kompanem podróży, wpływ na to mają przede wszystkim: trwała obudowa oraz nowoczesny wyświetlacz AMOLED. Dzięki energooszczędnemu wyświetlaczowi aparat jest w stanie zrobić ponad 300 zdjęć na jednym ładowaniu - w sam raz jak na jeden dzień fotografowania. Na plus wyróżnia się obiektyw, który prócz 5-krotnego zooma charakteryzuje się szerokim kątem widzenia (ekw. 24 mm). Komfort pracy poprawia świetna ergonomia, a szczególnie zastosowanie uniwersalnego pokrętła na tylnej ściance.

Wśród zalet WB1000 należy wyróżnić obecność manualnego i półautomatycznych trybów ekspozycji, dzięki temu przypadnie on do gustu zaawansowanym miłośnikom fotografii. Troszkę szkoda, że nie ma możliwości zapisu plików RAW, ale nie jest to fakt, który uznajemy za wadę.

Na pochwałę zasługuje dopracowana technika rejestrowania sekwencji wideo. Poza wysoką rozdzielczością, filmy są bardzo dobrze kompresowane, co pozwala zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci.

Do minusów trzeba zaliczyć jakość zdjęć na wyższych czułościach ISO, co jest efektem "ciasnego ulokowania" elementów światłoczułych. Bardzo uciążliwy okazuje się także brak możliwości automatycznego obrotu kadrów pionowych w trybie odtwarzania zdjęć.

Poniżej przedstawione są podstawowe plusy i minusy:
+ duży, nowoczesny wyświetlacz typu AMOLED
+ uniwersalny zakres ogniskowych, wraz z szerokim kątem 24 mm
+ nagrywanie filmów w jakości HD (1280 x 720 pikseli, 30 kl/s)
+ staranne, solidne wykonanie
+ stabilizacja obrazu
+ tryby półautomatyczne oraz manualny

- wysoki poziom szumu na wyższych czułościach
- brak automatycznego obrotu kadrów pionowych

Samsung WB1000 uzyskał w swojej klasie 58%


Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0