Samsung WB1000 - test

Zaledwie miesiąc po premierze Samsunga WB500 poznaliśmy model WB1000. Nie jest to jednak następca, lecz równorzędny model o nieco innych założeniach, konstrukcji i parametrach. WB1000 posiada 12-megapikselową matrycę oraz 5-krotny, szerokokątny zoom Schneider-Kreuznach zaczynający się od ekwiwalentu 24 mm. Uwagę zwraca nowoczesny design, 3-calowy wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED oraz dopracowana funkcja nagrywania filmów HD.
0
Damian Bednarzak
24 Lipiec 2009
Artykuł na: 23-28 minut


5. Fotografowanie

Szybkość działania
WB1000 prezentuje średnie osiągi w kategorii szybkości działania. Od włączenia aparatu do wykonania pierwszego zdjęcia mijają 3 sekundy. Jeśli włączamy aparat przyciskiem trybu odtwarzania pierwsze zdjęcie pojawi się po 2,8 sekundy. Przejście z trybu nagrywania do odtwarzania zajmuje niecałe pół sekundy.

Duży wpływ na szybkość fotografowania ma autofokus. Prędkość ostrzenia zależy oczywiście od natężenia światła, ogniskowej i trybu autofokusa. Generalnie WB1000 mieści się w zakresie 0,3 do 1 s, gdy dokonujemy pomiaru na czymś kontrastowym.

Podczas normalnego fotografowania, jesteśmy w stanie zrobić 5 zdjęć w 10 sekund, co daje 0,5 kl/s. W trybie seryjnym, w pełnej rozdzielczości, maksymalny wynik jaki udało nam się uzyskać to 1,2 kl/s. Nie jest to wynik słaby, ale należy przyznać, że konkurencja poczyniła już dalsze kroki w tej dziedzinie.

Ostatnim trybem umożliwiającym wykonywanie zdjęć seryjnych jest tajemniczy U. wys. Szyb., w którym aprat rejestruje zdjęcia w formacie VGA (640x480) z prędkością 6 kl/s przez 5s co pozwala uzyskać 30 klatek.

Tryby ekspozycji
Wyboru trybu ekspozycji dokonujemy za pomocą pokrętła trybu. Do wyboru mamy:
  • Intelig. autom. - inteligentny auto
  • AUTO
  • P - program
  • A - preselekcja przysłony
  • S - preselekcja migawki
  • M - ręczny
  • USER - użytkownika
  • DUAL IS
  • SCENE - programy tematyczne
  • Film


ekran podczas zmiany trybów ekspozycji

Jak widać, nasz Samsung oferuje ponadprzeciętną liczbę trybów ekspozycji, to właśnie dzięki temu tkwi w nim ogromny potencjał. Obecność trybów półautomatycznych oraz manualnego zalicza WB1000 do grona kompaktów przeznaczonych dla ambitnych miłośników fotografii. Tryb USER możemy zdefiniować dowolnie, zgodnie z naszymi przyzwyczajeniami i preferencjami.

Założeniem trybu DUAL IS jest maksymalna stabilizacja obrazu, realizowana ona jest za pomocą optycznej stabilizacji obrazu (OIS) oraz stabilizacji elektronicznej (DIS). Przy czym stabilizacja elektroniczna nie opiera się na podwyższaniu czułości ISO, a algorytmom procesora odpowiedzialnym za niwelowanie poruszeń.

Dla zaawansowanych użytkowników został przygotowany tryb manualny, w którym oczywiście możemy zmieniać stopień przymknięcia przysłony oraz czas otwarcia migawki. Migawkę możemy regulować w szerokim zakresie: od 1/2000 do 16 sekund.

W przypadku, gdy nie potrafimy dobrać ustawień aparatu do różnych typów scenerii z pomocą przychodzi tryb Intelig. autom. W trybie tym aparat automatycznie wybiera odpowiednie ustawienia w zależności od wykrytego typu scenerii. Ciekawie prezentuje się wykrywanie trybu makro, w którym układ AF sam przełącza się w odpowiedni zakres. WB1000 posiada także tradycyjny tryb automatyczny, dzięki obu WB1000 staje się przyjazny również dla początkujących.

Pomiar światła
Sposób pomiaru oświetlenia wybieramy z listy menu funkcyjnego, które uruchamiamy przyciskiem Fn. Tradycyjnie, do wyboru mamy pomiar matrycowy, punktowy i centralnie ważony. Pomiar matrycowy bardzo dobrze się spisywał i możemy go wykorzystywać w większości sytuacji.


Pomiar ostrości
W zakładce pomiaru ostrości mamy do wyboru 3 tryby wybierania obszaru AF: automatyczny, centralny oraz ręczny (przez ustawienie ramki we właściwym miejscu na ekranie). Z pomiarem ostrości związane są rozbudowane tryby detekcji twarzy. W WB1000 znajdziemy funkcję: wykrywania twarzy, uśmiechu, autoportretu, informacji o zamkniętych oczach. Wykrywanie uśmiechu polega na wykonywaniu zdjęcia natychmiast po tym, gdy aparat znajdzie uśmiech w kadrze, nie jest wymagane użycie przycisku spustu migawki. W trybie autoportretu aparat informuje krótkimi sygnałami dźwiękowymi o zmiennej częstotliwości czy zdjęcie jest prawidłowo wykadrowane.

Jeśli chodzi o napęd autofokusa, to do wyboru mamy: tryb normalny, makro oraz (rzadko spotykany) tryb ręczny.


Balans bieli
Samsung WB1000 oferuje poza automatycznym balansem bieli 5 trybów zdefiniowanych oraz możliwość skalibrowania temperatury barwowej na białą kartkę lub podania jej wartości w stopniach Kelwina. Tym samym mamy wyczerpane wszystkie najpopularniejsze sposoby na ustawienie balansu bieli, należy się tutaj pochwała dla małego Samsunga. W zdecydowanej większości przypadków możemy używać automatycznego balansu bieli, który wyśmienicie radzi sobie w świetle dziennym. Problemy mogą wystąpić w trudniejszych warunkach, czyli w miejscach oświetlonych różnymi źródłami światła lub po prostu bardzo słabo oświetlonych.

Filmowanie
WB1000 posiada zaawansowaną funkcję nagrywania sekwencji wideo. Najwyższą jakość osiągniemy nagrywając w rozdzielczości HD (1280x720) z prędkością 30 kl/s, podczas rejestracji możemy używać zooma (dźwięk jest wyciszany). Materiał jest kompresowany wydajnym kodekiem H.264, dzięki czemu rozmiar plików wynosi jedynie 1,2 MB/s. W najniższej rozdzielczości (320x240) możemy nagrywać z prędkością 60 kl/s, co sprawdzi się w dynamicznych scenach.
Czas rejestracji ograniczony jest do 20 min, co nie powinno zanadto przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Jakość wideo oraz rejestrowanego dźwięku należy ocenić wysoko, niemal nie odbiega on od tego co oferują tanie kamery HD.
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
21
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)