Canon Digital IXUS 980 IS - Menu i tryby odtwarzania

Canon Digital IXUS 980 IS zaprezentowany został jesienią ubiegłego roku. To nadal najwyższy model tych bardzo eleganckich i charakteryzujących się kieszonkowymi wymiarami kompaktów. Zastępując model IXUS 960 IS, aparat kontynuuje długą i chlubną tradycje znakomitej serii IXUS. Tak jak poprzednicy, wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz świetną jakością rejestrowanych zdjęć. Model ten wnosi kilka rozwiązań technologicznych, które po raz pierwszy pojawiają się w serii IXUS jak np. manualne tryby ustawiania ekspozycji czy ciekawie zapowiadający się tryb Szybkie Zdjęcia.

Autor: Damian Bednarzak

12 Luty 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Menu funkcyjne

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie menu podręcznego, dostępnego pod klawiszem FUNC. SET, które pozawala na zmiany najczęściej używanych podczas fotografowania parametrów. W połączeniu ze wspomnianym wcześniej pokrętłem pozwala na szybką i intuicyjną obsługę aparatu. Dzięki niemu mamy dostęp do:

  • korekty ekspozycji,
  • balansu bieli,
  • ustawień kolorystycznych,
  • siły błysku,
  • pomiaru światła,
  • rozmiaru,
  • kompresji zdjęcia.
parametry jakie możemy zmieniać za pomocą menu funkcyjnego

Menu

Menu IXUS-a 980 IS podzielone na 3 zakładki jest przejrzyste i ma ładny wygląd wzorowany na menu w lustrzankach EOS. W menu mamy dostęp do opcji, które ze względu na rzadszą potrzebę dostępu do nich nie znalazły się w menu funkcyjnym jak na przykład tryb pracy stabilizacji obrazu czy napęd AF. W menu znajdziemy także ustawienia aparatu nie mające bezpośredniego wpływu na wygląd otrzymywanych fotografii np. jasność monitora LCD, ustawianie daty, strefy czasowej. Ostatnia zakładka poświęcona jest zmianie motywów, czyli wyglądu menu, powitania oraz dźwięków.

Menu odtwarzania

Menu w trybie odtwarzania ma podobny charakter oraz wygląd do menu w trybie rejestracji. Również podzielone jest na zakładki a jego zawartość, jak można się domyślić dotyczy operacji na wykonanych materiałach (opcje dotyczące przeglądania i obróbki).

Odtwarzanie zdjęć

Aby wejść do trybu odtwarzania zdjęć, musimy nacisnąć przycisk z symbolem trybu odtwarzania znajdujący się na tylnej ściance aparatu. To szybki, intuicyjny i charakterystyczny dla większości kompaktów sposób. IXUS 980 IS umożliwia podgląd jednego zdjęcia ze szczegółami (także histogramem) lub bez oraz wyświetlanie miniatur. Wybrana miniatura jest delikatnie powiększana, co sprawia, że możemy dokładniej ocenić jakość wykonanego zdjęcia. Możliwe jest wyświetlanie materiałów także w formie kalendarza. Jednak to co zwraca uwagę to szybkie przełączanie się między miniaturami przy użyciu pokrętła. Co do zalet tego rozwiązania nie mamy wątpliwości.

widok w formie kalendarza
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły