Panasonic Lumix DMC-LX3 - krótki test

W lipcu 2005 roku Panasonic zaprezentował pierwszy model serii LX, czyli zaawansowanych kompaktów dla wymagających użytkowników. Nazwa LX nie została nadana przypadkowo, lecz oznacza luxury - rodzinę kompaktowych panasoników z najwyższej półki. W wyniku ewolucji, jesienią 2008 roku, pojawiła się trzecia generacja tych znakomitych Lumiksów. LX3 charakteryzuje się niezmiennym, eleganckim designem oraz wzorową jakością wykonania. Jednak tym, co najbardziej wyróżnia go spośród konkurencji jest niespotykanie szerokokątny i znakomity optycznie obiektyw.
4. Menu i tryby odtwarzania
Przycisk Q.MENU umożliwia dostęp do menu funkcyjnego, które pozwala na zmiany najczęściej używanych podczas fotografowania parametrów. Jest to dobre rozwiązanie i sprawdza się podczas codziennego użytkowania. Q.MENU w połączeniu z dżojstikiem pozwala na obsługę aparatu bez częstego zaglądania do głównego menu.

parametry, jakie możemy zmieniać za pomocą Q.MENU

Menu
Menu Panasonika LX3 jest podzielone na 2 zakładki: menu nagrywania i menu konfiguracji. Menu nagrywania pozwala na zmiany podobnych parametrów jak Q.MENU poza tym mamy w nim dostęp do trybów kolorystycznych.
menu nagrywania


Menu konfiguracji, dostępne zarówno z poziomu trybu nagrywania jak i odtwarzania, składa się z sześciu zakładek z ustawieniami aparatu. Ustawienia te nie wpływają na wygląd otrzymywanych fotografii, a jedynie na wygodę ich wykonywania.
menu konfiguracji


Menu odtwarzania
Menu w trybie odtwarzania wygląda nieco inaczej, składa się z trzech zakładek: tryb odtwarzania, odtwarzanie i konfiguracja. Jak można się domyślać, znajdziemy tu narzędzia i funkcje służące do przeglądania oraz obrabiania wykonanych obrazów.
menu odtwarzania


Odtwarzanie zdjęć
Aby dostać się do trybu odtwarzania zdjęć, przesuwamy przełącznik znajdujący się na tylnej ściance aparatu. Jest to intuicyjne rozwiązanie, ale posiadające pewne wady. Mianowicie, z trybu odtwarzania nie możemy przejść do trybu rejestracji po naciśnięciu do połowy spustu migawki. Szkoda, bo to odruchowy i bardzo szybki sposób na wyjście z trybu odtwarzania. Istnieje jednak sposób na rozwiązanie tego problemu, z pomocą przychodzi programowalny przycisk Fn, który możemy ustawić jako PODGLĄD.

Gdy włączymy odtwarzanie, LX3 pokaże nam jedno zdjęcie, na którym pomocą przycisku DISPLAY możemy zmieniać ilość wyświetlanych informacji oraz wyświetlić histogram.


Do miniaturek i powiększenia (do 16x) dostajemy się za pomocą tarczy zooma. Możemy wyświetlić 12 lub 30 miniaturek. Do dyspozycji mamy także kalendarz.


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2