Nikon Coolpix A - Fotografowanie

Coolpix A to najnowszy aparat kompaktowy firmy Nikon. Korpus wielkością jest zbliżony do innych zaawansowanych kompaktów jednak oferuje swoim użytkownikom 16-megapikselową matrycę w rozmiarze APS-C. Zobaczcie jak ten model poradził sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

19 Kwiecień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Szybkość działania

W przypadku Coolpixa A nie możemy specjalnie narzekać na prędkość działania. Pierwsze zdjęcie przy działającym systemie autofokusa jesteśmy w stanie wykonać w około 1,5 sekundy, co jest przyzwoitym wynikiem. W przypadku wybudzania, czas ten skraca się do jednej sekundy, tyle samo czasu zajmuje kompaktowi Nikona wykonanie zdjęcie z nastawionym manualnym ostrzeniem, po włączeniu. Aparat nie ma problemu z przechodzeniem do trybu odtwarzania i do menu. Dość szybko możemy powiększać i pomniejszać zdjęcia oraz przewijać powiększenia.

Autofokus

Autofokus to największa pięta achillesowa Coolpixa A. Na tym polu zaawansowany kompakt Nikona pozostawia wiele do życzenia. W dobrych warunkach świetlnych potwierdzenie ostrości uzyskujemy po około 0,5 sekundy. Problemem są natomiast nie najlepsze warunki, które znacznie wydłużają ostrzenie na dany obiekt. Problemem w tego typu warunkach jest również trafienie w punkt z ostrością, co się rzadko udaje. Takie osiągi są zbliżone do innych zaawansowanych kompaktów, ale konkurencja jest dwa razy tańsza i w większości wypadków ma obiektywy typu zoom.

Nikon Coolpix A oferuje także manualne ostrzenie, przy pomocy pierścienia umieszczonego na obiektywie. Ostrzenie manualne działa sprawnie i wygodnie, jest jednak pewien problem. Aparat przy uruchamianiu zawsze ustawia ostrość na nieskończoność, a nie zapamiętuje wcześniej ustawioną pozycję. W przypadku wybudzania, Coolpix zapamiętuje odległość, na którą została ustawiona ostrość.

Pomiar światła

Coolpix A oferuje trzy tradycyjne metody pomiaru światła: wielopolowy, centralnie ważony oraz punktowy. W trakcie naszego testu najczęściej korzystaliśmy z pomiaru wielopolowego, który dobrze radzi sobie nawet z kontrastowymi scenami. Pomiar daje przewidywalne rezultaty i działa na tyle dobrze, że rzadko musimy korzystać z korekty ekspozycji.

10/2500 s, f/5.6, ISO 100, ogniskowa: 28 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zdjęcia seryjne

Zaawansowany kompakt Nikona nie wyróżnia się na tle swojej konkurencji jeśli chodzi o zdjęcia seryjne. Zapewnia swoim użytkownikom serię z prędkością 4 kl/s przez 10 zdjęć, następnie aparat zwalnia do około 1 kl/s. Zgrywanie takiej serii trwa niewiele ponad 15 sekund co jest przyzwoitym wynikiem. Mowa tu oczywiście o serii RAW + JPEG.

W przypadku serii JPEG, aparat wykonuje około 90 zdjęć, następnie przerywa serię. Zgrywanie jest praktycznie nieodczuwalne dla użytkownika, ponieważ aparat jest praktycznie od razu gotowy do wykonywania kolejnych zdjęć.

Tryby ekspozycji

Wszystkie tryby ekspozycji zostały umieszczone na górnej ściance, na dedykowanym kółku. Znajdziemy na nim tradycyjny, dla zaawansowanych, aparatów zestaw trybów czyli P, A, S i M. Ponadto producent umieścił tu także inteligentne auto, scenerie oraz dwa tryby użytkownika. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie filtrów artystycznych. Zaawansowany aparat, zaawansowanym aparatem, ale na tle swojej najbliższej konkurencji Nikon zdecydowanie odstaje pod tym względem.

Filmowanie

Nikon Coolpix A potrafi oczywiście filmować w rozdzielczości Full HD. Możemy także skorzystać z tzw. małego HD czyli 720p. W przypadku tej funkcjonalności ujawnia się dość poważny ubytek w najnowszej propozycji Nikona - czyli brak stabilizacji. Niewielki korpus ciężko utrzymać na jednej płaszczyźnie przez co filmy bez statywu wychodzą dość "galaretowato". Aparat dość dobrze radzi sobie z samym filmowaniem oraz rejestracją dźwięku przez mikrofon stereofoniczny. Poniżej zamieszczamy przykładowy film.

Podsumowanie

Najnowszy kompakt Nikona niestety nie należy do najszybszych aparatów. Nie ma też pod tym względem tragedii, jest po prostu bardzo przeciętnie. Szkoda, że producent poskąpił funkcji takich jak szybkie zdjęcia seryjne, czy filtry artystyczne. Producentowi należy się pochwała za przewidywalny pomiar światła oraz bufor, który w plikach JPEG jest praktycznie nie do zapchania w normalnym użytkowaniu.

+ przyzwoita prędkość działania

+ dobrze sprawujący się autofokus

+ przewidywalny pomiar światła

+ zdjęcia seryjne

+ filmowanie Full HD

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)