Canon EOS 60D - Menu i tryby odtwarzania

Zapraszamy do lektury testu Canona EOS 60D - modelu, który ma uzupełnić ofertę japońskiego producenta w segmencie lustrzanek skierowanych do zaawansowanych amatorów. Przyjrzymy się także jak 60D wypada w porównaniu z poprzednikiem - EOS-em 50D oraz najbardziej zaawansowanym korpusem z matrycą APS-C - EOS-em 7D.

Autor: Marcin Falana

5 Listopad 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści



Menu EOS-a 60D zostało podzielone podobnie jak w innych lustrzankach Canona na pięć części oznaczonych różnymi kolorami miniaturek. Po menu poruszamy się w wygodny sposób za pomocą tarcz nastaw i nawigatora. Górną tarczą zmieniamy zakładki, a tylną poruszamy po nich.

menu



Menu fotografowania
Ta część menu została oznaczona ikonką czerwonego aparatu i składa się z czterech zakładek. Znajdziemy tu najważniejsze funkcje fotograficzne, z których część znajduje się także w menu podręcznym i pod dedykowanymi przyciskami. Poza tym znalazło się tu kilka pozycji, które powinny się znaleźć w menu ustawień aparatu np. zwolnij migawkę bez karty, czy kontrolne wyświetlanie.

menu fotografowania


Funkcje, o których warto wspomnieć szerzej, to jakość zdjęć z możliwością zapisu małych RAW-ów, sterowanie lampą błyskową, ręczny balans bieli oraz styl obrazu, który umożliwia wpływ na wyostrzenie, kontrast, nasycenie i ton koloru.

zakładka jakości zdjęć

 

zakładka stylu obrazu



Menu odtwarzania
W tej części menu znajdziemy ustawienia związane z odtwarzaniem zdjęć i ich podstawową obróbką. Z ciekawszych funkcji warto wspomnieć o wywoływaniu plików RAW i filtrach twórczych.

menu odtwarzania



Menu ustawień aparatu
Ta część menu pozwala na dostosowanie aparatu pod względem funkcji, które nie są bezpośrednio związane z fotografowaniem. Z ważniejszych znajdziemy tu formatowanie, czyszczenie matrycy czy wybór języka. Interesująco prezentuje się zakładka Dane akumulatora, która poza procentowym określeniem stanu naładowania informuje nas o ilości wykonanych zdjęć i stopniu zużycia akumulatora.

menu ustawień aparatu

 

zakładka danych akumulatora



Menu funkcji indywidualnych
Kolejną zakładką jest menu ustawień indywidualnych. Jest to charakterystyczne menu dla aparatów Canona, które pozwala na zmiany parametrów w czterech grupach: ekspozycja, obraz, autofokus / migawka, operowanie / inne.

menu ustawień indywidualnych

 

ekspozycja

 

obraz

 

autofokus / migawka

 

operowanie / inne



Moje menu
Ostatnia zakładka to Moje menu, pozwala ono na stworzenie własnego menu, w którym możemy umieścić do 6 najczęściej używanych funkcji. Poza szerokim wyborem funkcji jakie możemy wybrać mamy też wpływ na ich pozycję.

moje menu i możliwości jego programowania



Tryby odtwarzania
Pod względem odtwarzania zdjęć EOS 60D oferuje wszystko co niezbędne. Przyciskiem info zmieniamy ilość wyświetlanej informacji, do dyspozycji mamy: samo zdjęcie, zdjęcie z podstawowymi parametrami, miniatura z histogramem i informacjami oraz miniatura z histogramem RGB i informacjami. Poza tym w menu odtwarzania możemy wyświetlić punkt autofokusa oraz alarm obszarów prześwietlonych. Czego zabrakło to zaznaczenia obszarów niedoświetlonych.

zmiana wyświetlanej informacji przycisk Info


W trybie odtwarzania po wciśnięciu przycisku Q mamy dostęp do kilku funkcji jak ochrona obrazu, obracanie czy filtry twórcze. Reszta funkcji związanych z zarządzaniem zdjęciami znajdziemy w menu odtwarzania. Znalazła się tu także funkcja wywoływania plików RAW.

przycisk Q

 

zakładka wywoływanie plików RAW


Przyciski z symbolem lupy pozwalają na powiększanie zdjęć i wyświetlanie 4 lub 9 miniatur. Podczas powiększania zdjęć w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący obszar zdjęcia z zaznaczonym obszarem, który powiększyliśmy. Po powiększonym zdjęciu poruszamy się za pomocą nawigatora. Zabrakło większej ilości miniatur i kalendarza, który nie jest może niezbędny ale czasem się przydaje.

powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur



Podsumowanie
Menu EOS-a 60D nie będzie zagadką dla osób, które miały już styczność z lustrzankami Canona, nowi użytkownicy będą musieli się przyzwyczaić do kilku rozwiązań jak np. menu funkcji indywidualnych. Na szczęście Canon wyposażył 60D w moje menu, które pozwala na zaprogramowanie interesujących nas funkcji, które są rozsiane po różnych zakładkach. Pod względem odtwarzania zdjęć możemy pochwalić możliwość przewijania powiększeń i alarm prześwietleń. Zabrakło zaznaczenia obszarów niedoświetlonych i większej ilości miniaturek, przydał by się także kalendarz.

+ moje menu
+ przewijanie powiększeń
+ histogram histogram RGB
+ filtry twórcze

- brak alarmu niedoświetlonych obszarów
- mała ilość miniaturek

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)