Menu i tryby odtwarzania

System GXR to nowość na rynku fotograficznym. Zakłada on bowiem, że wymienne są nie tylko obiektywy, ale całe moduły składające się z optyki, sensora oraz procesora obrazu. W naszym teście sprawdziliśmy jak fotografuje się Ricohem GXR z dwoma modułami: jeden zawierał stałoogniskowy obiektyw (33 mm f/2,5) oraz matrycę wymiarów APS-C, drugi natomiast posiadał mniejszą matrycę 1/1,7" i zoom o ekwiwalencie 24-72 mm.

Autor: Damian Bednarzak

3 Wrzesień 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Po włączeniu aparatu naszym oczom ukazuje się podgląd Live View wraz z uporządkowanymi informacjami. Dodatkowo możemy włączyć histogram oraz elektroniczną poziomice. Korzystając z przycisku DISP. dokonujemy zmiany widoku, ciekawym i użytecznym narzędziem są linie pomocnicze, niemal niezbędne przy precyzyjnym kadrowaniu.

informacje wyświetlane na LCD

Menu funkcyjne

W Ricohu GXR znajdziemy, aż dwa szybkie menu funkcyjne. Do pierwszego z nich dostajemy się przez przycisk DIRECT i znajdziemy w nim 9 najczęściej zmienianych pozycji. Wśród nich możemy wyróżnić: korektę ekspozycji, czułość ISO, balans bieli czy pomiar światła.

menu funkcyjne dostępne pod przyciskiem DIRECT

Drugie, nieco mniejsze menu znajduje się pod charakterystycznym dla Ricoha przyciskiem ADJ. Znajduje się tam 5 pozycji i co najważniejsze, każdą z nich możemy zdefiniować zgodnie ze swoimi upodobaniami. Konfiguracji dokonujemy w menu głównym, tam dla każdej z pozycji menu funkcyjnego możemy ustawić jeden spośród 12 często zmienianych parametrów. Dla nas optymalnym ustawieniem było przyporządkowanie im: czułości ISO, pomiaru światła, jakości i formatu plików oraz zmiany położenia punktu ustawiania ostrości.

menu funkcyjne dostępne pod przyciskiem ADJ.

Menu główne

Dostęp do menu głównego odbywa się przez dedykowany przycisk MENU. Samo menu podzielone jest na 3 zakładki: fotografowania, personalizacji oraz ustawień. W tym momencie widać jak duży nacisk położono na personalizacje aparatu, skoro poświęcona jest mu oddzielna zakładka w menu. Należy też przyznać, że menu główne jest bardzo rozbudowane, na szczęście nie musimy często do niego sięgać ze względu na menu funkcyjne. Pewną niedogodnością jest brak menu w języku polskim.

menu fotografowania
menu personalizacji
menu ustawień

Odtwarzanie zdjęć

Przeglądanie zdjęć w Ricohu to czysta przyjemność. Z pewnością wpłynęły na to duży monitor LCD oraz szybkość przełączania i powiększania zdjęć. Do wyboru mamy przeglądanie samego zdjęcia, zdjęcia wraz z podstawowymi informacjami oraz miniatury zdjęcia z informacjami zaawansowanymi (i histogramem). Nie zabrakło również informacji o prześwietlonych obszarach.

tryby odtwarzania, przełączane przyciskiem DISP

Zdjęcia możemy powiększać za pomocą tylnej tarczy lub przycisków oznaczonych lupą. Powiększanie przez wciśnięcie tylnej tarczy przenosi nas od razu do powiększenia, które możemy zaprogramować w menu aparatu np. 9,8x. Oczywiście Ricoh umożliwia przewijanie powiększeń. Możemy również wyświetlić miniatury: od 20 do aż 72.

odtwarzanie w postaci miniatur

Podsumowanie działu

Ricoh pod względem konstrukcji menu zdecydowanie nawiązuje do profesjonalnych aparatów. Do wyboru mamy, aż dwa menu funkcyjne oraz rozbudowane menu główne. Tryb odtwarzania jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Do minusów możemy zaliczyć brak języka polskiego w menu.

+ dwa menu funkcyjne

+ rozbudowane menu główne

+ dobrze zaprojektowany tryb odtwarzania

- brak menu w języku polskim

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
24
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły