Porównanie zdjęć

W tym tygodniu postaramy się przybliżyć trzeci program do obróbki RAW-ów - Capture NX2. Jest to program wypuszczony przez Nikona i dedykowany do plików NEF (RAW-y Nikona.) Poza tym przedstawiamy zdjęcia testowe wywołane różnymi programami: Aperture 2, Lightroom 2 oraz Capture NX2 i ich porównanie.

Autor: Marcin Falana

13 Luty 2009
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

5. Porównanie zdjęć

Kolory

Programy do obróbki RAW-ów w różny sposób interpretują pliki jakie do nich wrzucamy. Co skutkuje różnymi wynikami podczas pracy i wprowadzaniu pozornie identycznych zmian. Nie wspominając już o tym, że każdy producent stara się promować swój własny program do RAW-ów. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak Aperture 2, Lightroom 2 i Capture NX2 wywołają zdjęcie tablicy Gretaga wykonane Nikonem D90. Podczas wywoływanie nie wprowadzaliśmy żadnej korekty.

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć różnice w odwzorowaniu kolorów. Widoczne są one wyraźnie na kwadracikach niebieskim i czerwonym.

Najbardziej stonowane efekty uzyskaliśmy programem Aperture 2, który dał optymalne proporcje między składowymi RGB poza kolorem niebieskim, w którym kanał czerwony jest na poziomie 0. Jednak kolory uzyskane przez Aperture wyglądają naturalnie. Lightroom 2 wygenerował najbardziej jaskrawą kolorystykę. Jeżeli zielony i niebieski są jak najbardziej do przyjęcia to czerwień bez składowej zieleni prezentuje się zbyt jaskrawo. Capture NX2 poradził sobie za to świetnie z zielenią i czerwienią natomiast niebieski wpada zdecydowanie w fiolet. Pracując na RAW-ach różnych producentów aparatów i wywołując je w różnych programach możemy uzyskiwać odbiegające od siebie rezultaty. Jednak korzystając z bogatych możliwości edycji koloru jesteśmy w stanie w każdym z nich osiągnąć zamierzoną kolorystykę.

Odszumianie i wyostrzenie

Postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z częstszych zmian jakie wprowadzamy - odszumianiu i wyostrzeniu. Wyjściowo mamy scenkę fotopolis.pl wykonaną na ISO 3200 bez redukcji szumu Nikonem D90. Jak widać na porównaniu poniżej najlepsze rezultaty redukcji szumu i wyostrzenia uzyskaliśmy dedykowanym dla Nikona programem NX2.

od lewej góry: JPEG z Nikona D90 bez wyostrzenia, JPEG z Aperture 2, JPEG z Lightroom 2 i JPEG z NX2

W kolejnych testach oprogramowania do RAW-ów postaramy przyjrzeć się jak programy do RAW-ów (poza NX2) poradzą sobie z RAW-ami innych producentów jak Canon, Pentax czy Olympus.

Spis treści

Następna

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Mały, lekki i pancerny (IP 68), ale przede wszystkim zgodny również ze standardem Thunderbolt 3. Zdaniem producenta ma się to przekładać na nawet 3-krotnie szybsze transfery niż w przypadku...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)