Podsumowanie i zdjęcia do pobrania

W tym tygodniu postaramy się przybliżyć trzeci program do obróbki RAW-ów - Capture NX2. Jest to program wypuszczony przez Nikona i dedykowany do plików NEF (RAW-y Nikona.) Poza tym przedstawiamy zdjęcia testowe wywołane różnymi programami: Aperture 2, Lightroom 2 oraz Capture NX2 i ich porównanie.

Autor: Marcin Falana

13 Luty 2009
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

4. Podsumowanie i zdjęcia do pobrania

Podsumowanie

Capture NX2 jest bardzo ciekawym programem, który oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Wystarczy wymienić takie narzędzia jak punkt kontroli czerni i bieli Black Control Point i White Control Point, czy zaznaczenie punktem Selection Control Point. Do kolejnych plusów należy zaliczyć zakładkę Adjust, w której mamy wgląd do wszystkich zmian jakie wprowadziliśmy. Umożliwia ona także na cofnięcie się do dowolnej zmiany jaką wprowadziliśmy.

Poza tym NX2 oferuje rozwinięte narzędzia do tworzenia selekcji. Poza standardowymi narzędziami jak pędzel zaznaczenia Selection Brush, czy gradient Selection Gradient do dyspozycji mamy punkt selekcji Selection Control Point. Warto także wspomnieć o możliwość wykorzystania różnych narzędzi do utworzenia jednej selekcji. Do minusów trzeba zaliczyć brak możliwości wywoływania RAW-ów z aparatów innych producentów i jednak prędkość działania. NX2 mógłby być trochę szybszy, żeby na bieżąco pokazywać nasze zmiany na zdjęciu a nie po chwili.

Podsumowując NX2 jest bardzo przyjaznym narzędziem do wywoływania RAW-ów. Jeżeli byłbym użytkownikiem tylko Nikona nie zastanawiałbym się nad wyborem innego. W teście fotopolis.pl NX2 uzyskał ocenę 5,5 w 6 stopniowej skali.

+ wykorzystanie technologii UPoint

+ punkt kontroli czerni / bieli Black Control Point / White Control Point

+ zaznaczenie punktem Selection Control Point

+ zaznaczenie pędzlem Selection Brush

+ rozbudowany histogram z funkcją Double Threshold

- możliwość wywoływanie jedynie RAW-ów z Nikonów

- szybkość działania

Zdjęcia do pobrania

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Mały, lekki i pancerny (IP 68), ale przede wszystkim zgodny również ze standardem Thunderbolt 3. Zdaniem producenta ma się to przekładać na nawet 3-krotnie szybsze transfery niż w przypadku...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)