Quadralite UP! X 300 i X 200 - szybki test

W moje ręce wpadły właśnie nowe lampy Quadralite UP! X 200 i mocniejsza UP! X 300. Lekkie, kompaktowe i przystępne cenowo. Od razu zabrałem je do studia na prostą sesję portretową. Oto moje pierwsze wrażenia i wnioski.

Autor: Filip Kowalkowski

30 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Po rozpakowaniu pudełka w oczy rzuca się od razu rozmiar obu lamp. Są naprawdę kompaktowe i lekkie. Jedna lampa waży mniej niż 1,5 kg! Obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego, natomiast mocowanie modyfikatorów jest metalowe - to zdecydowana zaleta, bo pozwoli to bez obaw podpiąć nawet większe akcesoria. Ja testowałem je z softboxem oktagonalnym o średnicy 105 cm bez strachu, że coś może pęknąć albo się rozłączyć. Podobnie mocowanie statywowe - obudowa plastikowa, rączka do zmiany kąta lampy też, natomiast wnętrze wykonano już z metalu a to najważniejsze. Trudno też czepiać się lamp, które kosztują mniej niż 500 zł! Tym bardziej, że oferują bardzo ciekawe rozwiązania.

Co w środku?

W pudełku znajdziecie: Lampę, 5-metrowy kabel zasilający, jedną żarówkę modelującą o mocy 150W, dwa zapasowe bezpieczniki, osłonę na palnik i oczywiście krótką instrukcję obsługi. Warto też wspomnieć o wyglądzie lamp. Obie wyglądają identycznie, design jest nowoczesny i profesjonalny. Sprawiają wrażenie sprzętu z wyższej półki, również cenowej.

Panel sterowania

Wszystkie przyciski i panel LCD znajdują się z tyłu obudowy. Wyświetlacz jest wystarczająco duży i czytelny. Lampy mają kontrolkę błysku, przycisk światła modelującego, które pracuje w dwóch trybach: proporcjonalny - dostosowuje się do mocy błysku i manualny, w którym sami ustawiamy jego moc. Obok znajduje się przycisk dźwięku, który sygnalizuje wyzwolenie błysku, następnie włącznik fotoceli, pracujący w dwóch trybach i wreszcie sterowanie kanałami i grupami. Oczywiście jest jeszcze włącznik lamp i pokrętło nastaw, którym regulujemy moc lampy, rodzaj grupy, kanału i moc światła modelującego. Jedna uwaga: moc zmienia się co 1/10 wartości EV, co oznacza dużą precyzję, ale też całkiem sporo kręcenia od minimalnej do maksymalnej mocy. Szkoda, że nie ma możliwości przechodzenia o pełne stopnie EV. Quadralite - poprawcie to!

Jak wyzwolić lampy UP! X?

Quadralite dało kilka możliwości sterowania błyskiem. Możemy podpiąć kabel, nadajnik z wejściem USB, skorzystać z fotoceli i wreszcie wykorzystać system navigator X. Wyzwalać możemy je w różnych grupach i kanałach, co jest bardzo wygodne i przydatne przy większej ilości oświetlenia. Czego lampy nie mają? Sterowania TTL, trybu stroboskopowego i HSS, ale muszą w końcu zachować dystans do droższych modeli

Jak się na nich pracuje?

Krótko mówiąc, dobrze! Lampki przy pełnej mocy potrzebują około 1,5 s na reset, światło dają w jednolitej temperaturze 5600K (+/- 200) i podczas tych krótkich testów nie zauważyłem żadnych odchyłów. Przy mniejszych mocach, czas przeładowania jest bardzo krótki. Światło modelujące też nieźle sobie radzi i podoba mi się zakres kontroli, jaki daje. Oczywiście trzeba uważać, by nie świecić nim zbyt długo, bo żarówka 150W całkiem mocno się nagrzewa. A skoro o tym mowa - obie lampy mają pasywne chłodzenie, przy mocach 200Ws i 300Ws to w zupełności wystarczy.

Tym, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w błyskaniu warto wspomnieć o jednym detalu. Po zmianie mocy na mniejszą, lampy trzeba jeszcze raz wyzwolić, albo wcisnąć kontrolkę wskaźnika błysku ponieważ nie zrzucają nadmiaru zebranej mocy. Dopiero kolejny błysk ma moc przez nas ustawioną.

Błyskamy!

By przetestować lampy zorganizowałem bardzo szybką sesję portretową. Chciałem sprawdzić, jak sobie radzą w małym studio. Wykorzystałem lampę Quadralite UP!X 300 z założonym softboxem 105 cm i gridem ustawioną w odległości około metra od modelki. Przy 1/16 mocy lampy mogłem otworzyć przysłonę na f/2.8, lampka świetnie sobie tutaj radziła. Praktycznie nie miałem problemów z błyskiem, temperatura światła była powtarzalna. W zasadzie nie musiałem myśleć o sprzęcie, skupiając się na robieniu zdjęć.

Po przymknięciu przysłony do f/5.6 błyskałem na 1/4 mocy lampy. Tak duży modyfikator zabiera przynajmniej 1 EV i to znaczy, że przy tych parametrach na pełnej mocy osiągnąłbym minimalną przysłonę f/11, czyli całkiem nieźle! Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od odległości modyfikatora od modelki - błyskając z dystansu tak mocne przymknięcie przysłony nie byłoby już możliwe. To rodzi pytanie, jakie jest przeznaczenie lamp o niewielkiej mocy błysku?

Dla kogo są te lampy?

Gdybym dopiero zaczynał przygodę z fotografią studyjną i dysponował tylko niewielką przestrzeń do błyskania, byłby to mój pierwszy wybór. Te lampy idealnie się nadają do niewielkiego studia portretowego, do pracy z produktami czy fotografii kulinarnej. Mogą też być świetnym dodatkiem dla bardziej zaawansowanych fotografów, jako światło na tło lub kontrowe. Nie obsłużą większej sesji na dużych modyfikatorach (po prostu mają zbyt małą moc), ale dla początkującego fotografa, to świetny start. Dla zawodowca to z kolei dobry pomysł na budżetowe światło dodatkowe.

Plus image
plusy:
  • Cena
  • Ergonomia i waga
  • Sterowanie i kontrola światła (krok 1/10 EV)
  • Długi kabel zasilający
  • Prostota obsługi
  • Metalowe mocowanie modyfikatorów typu Bowens
Minus image
minusy:
  • Plastikowe pokrętło regulacji pochylenia
  • Brak skoku o pełen stopień mocy EV
  • Żarówka modelująca mogłaby być LED-em
Skopiuj link

Autor: Filip Kowalkowski

Fotograf komercyjny, wykładowca UM Kopernika w Toruniu. Prowadzi też warsztaty fotograficzne dla początkujących i zaawansowanych. Regularnie pisze o technikach oświetlania, podstawach i inspiracjach fotograficznych. Zaczynał jako fotopreporter, jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach takich jak: Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo czy International Photography Awards

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
20
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
38
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)