Quadralite Up! X - kompaktowe lampy studyjne na początek

1
Maciej Luśtyk
2 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa głowice zastępują w ofercie poprzednie modele z serii Up! i mają być doskonałym wyborem dla fotografów szukających niedrogich, ale funkcjonalnych lamp studyjnych.

Dotychczasowe głowice z serii Up! były jednymi z najtańszych modeli na rynku, których specyfikacji nie skrywała ograniczeń typowych dla lamp budżetowych. Nowa generacja, Quadralite Up! X, w skład której wchodzą modele o mocy 200 i 300 Ws, choć nie wprowadza bardzo dużych usprawnień, będzie jeszcze bardziej atrakcyjnym kandydatem na pierwsze głowice studyjne w fotograficznej karierze.

Mniejsze, ładniejsze i wygodniejsze

Przede wszystkim lampy znacznie lepiej wyglądają i zupełnie nie przypominają już tanich konstrukcji z niższej półki, a dzięki ekranowi LCD oraz lepiej zaakcentowanym przyciskom będą także prawdopodobnie wygodniejsze w obsłudze. Oprócz tego, otrzymujemy nieznaczne zmiany w specyfikacji.

Przede wszystkim otrzymujemy większy zakres regulacji mocy lamp (1/1-1/32 względem 1/1-1/16 u poprzednika) i nieco większa liczbę przewodnią (53 względem 49 w modelu o mocy 200 Ws). Do tego nowe głowice są nieznacznie lżejsze (1,3 kg względem 1,5 kg), a także bardziej kompaktowe - przy wymiarach 12,6 x 23 x 20 cm są aż 10 cm krótsze od wcześniejszych modeli. Oferują jednak nieznacznie dłuższy najkrótszy czas błysku (1/6000 s względem 1/2000 s) i prawdopodobnie także nieco dłuższy czas przeładowania - według specyfikacji powinien on być krótszy niż 1,5 s, w poprzednim modelu miał on nie wykraczać poza 1,2 s.

Poza tym zmieniło się niewiele. Lampy charakteryzują się stałą temperaturą barwową 5600 K (z odchyłami do 300 K), brakiem trybu HSS i halogenowym światłem pilotującym o mocy 150 W (temperatura około 3300 K). Do tego fotocela, odbiornik radiowego systemu sterowania Navigator X, gniazdo synchronizacji 3,5 mm oraz popularne mocowanie akcesoriów typu Bowens. Według producenta, głowice mają poradzić sobie z softboxami o średnicy do 120 cm.

Cena i dostępność

Nowe głowice będą niestety nieco droższe od swoich poprzedniczek. Za lampę Quadralite Up! X 200 będziemy musieli zapłacić 490 zł, podczas gdy oferowany wcześniej zestaw Up! 400 Kit, zawierający dwie starszej generacji głowice Up 200, statywy, parasolki i reflektory oferowany był za niecałe 900 zł. Miejmy jednak nadzieję, że i w przypadku serii Up! X producent zdecyduje się na wprowadzeni atrakcyjnie wycenionych zestawów tego typu.

Za głowicę Quadralite Up! X 300 zapłacimy z kolei 550 zł.

Obydwie lampy są już dostępne w sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem quadralite.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Nazwa być może nie zachęca, ale jeśli używacie bezlusterkowców i kompaktów Sony, może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem do filmowania i...
1
1
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC pokazał najnowszy monitor z kierowanej do profesjonalistów linii PA. Jak zawsze możemy spodziewać się wzorowej reprodukcji barw.
14
0
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Na rynku próżno szukać realnej konkurencji dla oferty dronów DJI i długo wydawało się, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Czy świetnie zapowiadające się drony z...
14
2