Godox AD1200 PRO - przenośna lampa z generatorem

Autor: Wojtek Skrzypczyński

1 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowszy produkt Godox to pierwsza lampa z osobnym generatorem w ofercie marki. Taka konstrukcja pozwoliła na stworzenie lżejszej lampy i dłuższą pracę na baterii, co na pewno przyda się wszystkim pracującym w plenerze.

Marka Godox znana w Polsce pod nazwą Quadralite, wypuściła właśnie nową lampę przenośną. Godox AD1200 PRO, jak sama nazwa wskazuje jest lampą o maksymalnej sile wyładunku 1200 W. Mimo że jej konstrukcja wygląda jakby była stworzona do studia, AD1200 PRO ma wymienną baterie litowo-jonową o mocy 2600 mAh, co pozwoli nam pracować bez dostępu do źródła zasilania. Dołączony akumulator wystarczy na około 500 błysków o pełnej mocy. Dodatkowo można zakupić baterię o dwa razy większej pojemności (5200 mAh).

Co oferuje lampa?

Nowa lampa Godox może pochwalić się liczbą przewodnią 407 przy ISO 100. Model AD1200 Pro oferuje też wbudowane światło pilotujące LED o mocy 40 W

Wraz z większą mocą otrzymujemy również elastyczny zakres czasów błysku (od 1/10860 do 1/220 sekundy), a dodatkowo lampa posiada tryb stroboskopowy, który generuje błyski w maksymalnej częstotliwości 100 Hz. W trybie HSS lampa synchronizuje z kolei do czasu 1/8000 sekundy. Mamy możliwość synchronizować ją również na pierwszą bądź drugą kurtynę, a także opóźnić jej wyładunek. Czas załadowania jest zależny od mocy błysku - przy minimalnej trwa 0,01 sekundy, zaś przy maksymalnej sile błysku 2 sekundy.

Lampa błyskowa pracuje przy balansie bieli 5600 K różnice barwy są w zakresie +/- 200 K, w trybie stabilnej pracy temperatury barwowej można uzyskać różnicę w zakresie +/- 75 K co pozwala już pracować nam np. przy dokumentacjach dzieł sztuki.

Chociaż nowy produkt AD1200 Pro jest inny, niż dotychczasowe produkty marki Godox, to zachowuje cechy poprzednich systemów - m.in. kompatybilność z bezprzewodowym systemem wyzwalania, który działa z większością lustrzanek i bezlusterkowców dostępnych na rynku. Nadajnik wspiera maksymalnie 5 grup i 32 kanały.

Generator to świetna sprawa, ale dlaczego tylko z jednym złączem?

Generator ma unikalną konstrukcję, ponieważ posiada tylko jedno złączę do lampy. Oznacza to, że naraz możemy pracować tylko na jednej głowicy. Wydaje mi się to niezbyt rozsądnym posunięciem, no chyba że producent nie zamierza sprzedawać osobno lamp, a jedynie zestawy. Być może też w przyszłości pojawi się w ofercie większy generator, umożliwiający podpięcie większej liczby głowic.

Generator ma rozmiary 26 x 23.5 x 14.5 cm i waży 8,2 kg. Jest wiec naprawdę kompaktowy.

Cena i dostępność

W zestawie prócz lamp i generatora otrzymujemy wspomnianą już baterię litowo-jonową o pojemności 2600 mAh, ładowarkę, zasilacz sieciowy, czaszę, szklaną pokrywę chroniącą lampę wyładowczą oraz torbę w której zmieścimy cały zestaw.

Lampa Godox AD1200 PRO wyceniona została na 1599 dolarów (około 6615 zł). Otrzymujemy więc pułap cenowy zestawu Elinchrom ELB 500, który choć słabszy pod względem mocy, to dużo bardziej uniwersalny ze względu na obecność dwóch głowic. O tym, co okaże się bardziej praktyczne zadecydują już fotografowie.

Jak na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie nowa lampa pojawi się na polskim rynku.

Więcej informacji o akcesoriach producenta znajdziecie pod adresem godox.com.

 

Skopiuj link

Autor: Wojtek Skrzypczyński

Z wykształcenia fotograf, aparat wykorzystuje głównie do dokumentacji innych działań, czasem używa kamery do realizacji swoich pomysłów. Interesuje go sztuka współczesna i kino neomodernistyczne. Najbardziej lubi wodę.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
6
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Calibrite, lider w produkcji kalibratorów i wzorników, wystartował z nową atrakcyjną promocją. Przy zakupie wybranych wzorców ColorChecker otrzymamy w prezencie kartę SanDisk 64GB Extreme PRO...
1
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
Czy w temacie kieszonkowych lamp LED można powiedzieć coś nowego? Hobolite udowadnia, że tak i prezentuje model Iris, który pozwala na znacznie bardziej kreatywną zabawę niż większość...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)