Funkcjonalność i pojemność

Poszukiwania idealnej torby fotograficznej trwają w najlepsze. Dziś pod lupę bierzemy profesjonalny model Tenba Cooper 13 DSLR.

Autor: Michał Chrzanowski

24 Czerwiec 2016
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Funkcjonalność i pojemność

Uniwersalna torba fotograficzna musi być pakowna przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Co więcej, poza komorą główną na sprzęt powinniśmy mieć masę kieszeni i miejsca przeznaczonego na drobne akcesoria. Na szczęście właśnie z takim rozwiązaniem mamy do czynienia, gdzie niewątpliwie największą zaletą Tenby Cooper jest jej pojemność - i wcale nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie wewnętrznego wkładu.

Pierwsza i zarazem całkiem spora kieszeń została wkomponowana w klapę główną. Docelowo jest zaprojektowana z myślą o osobistych akcesoriach. Świetnie sprawdza się jako miejsce, w którym schowamy najpotrzebniejsze rzeczy, na przykład portfel, klucze lub smartfon. Z kolei dzięki szerokiemu suwakowi otrzymamy do nich szybki i wygodny dostęp. Co więcej kieszeń jest na tyle głęboka, że bez problemu zmieścimy w niej nawet 7-calowy tablet. Niemniej jednak zabrakło tu jakichkolwiek przegródek lub przeszyć, przez co drobne rzeczy będą pozostawione luzem.

Kolejne wydzielone miejsca na akcesoria znajdziemy pod klapą główną. Do wyboru mamy dwie szerokie kieszenie, w które zmieścimy mały aparat kompaktowy, ładowarki wraz z kablami, przenośny dysk zewnętrzny, dodatkowe akumulatory lub notes. Ponadto jedną z nich producent doposażył w specjalnie mocowanie na dwa długopisy, co tylko podkreśla fakt, że torbę możemy wykorzystywać także do codziennego użytku. Jest jeszcze jedna podłużna i zamykana na suwak kieszeń. Zaproponowane rozwiązanie jest bardzo wygodne i co ważniejsze bezpieczne. Bez obaw będziemy mogli schować tam nawet większe dokumenty.

Tenba ma także dwie boczne kieszenie, które niestety wciąż nie są częstym elementem toreb fotograficznych. Jednak to nie wszystko. Producent poszedł o krok dalej i bardzo sprytnie wkomponował w nie zamki błyskawiczne, co w praktyce okazało się strzałem w dziesiątkę. Docelowo w bocznych kieszeniach zmieszczą się drobne gadżety. Jednak po rozsunięciu zamków powierzchnia kieszeni zwiększa się niemal podwójnie. Dzięki temu będziemy mogli umieścić w nich nawet niewielkich rozmiarów obiektyw.

Oczywiście jak na nowoczesną torbę przystało nie mogło także zabraknąć rozwiązania dla osób, które wraz ze sprzętem fotograficznym będą chciały zabrać ze sobą urządzenia mobilne. Tak więc do specjalnej i wzmocnionej komory, bez większego trudu zmieścimy 13-calowy laptop.

We wnętrzu Tenby znajdziemy spory wkład, który został wykonany z usztywnianego i jasnego materiału. Dzięki temu przenoszony sprzęt nie tylko nie ulegnie porysowaniu i uszkodzeniu, lecz także będzie dobrze widoczny na tle torby. Ponadto układ trzech głównych komór wydzielonych osobnymi przegrodami wydaje się optymalny. Jednak jeżeli będziemy chcieli przeorganizować przestrzeń, to istnieje możliwość rozmieszczenia i dodatkowego podzielenia komór według własnych potrzeb. Dzięki temu idealnie dopasujemy je do gabarytów przenoszonego sprzętu. Warto także zauważyć, że wkład jest w pełni wyciągany, tak więc modelu Cooper będziemy mogli także używać jako torby przeznaczonej do codziennego użytku.

Tenba jak na swoje gabaryty jest naprawdę pakowna. Zdaniem producenta do środka zmieścimy lustrzankę z zamocowanym profesjonalnym zoomem 24-70 f/2.8, dwa mniejsze szkła (głównie stałki), a także reporterską lampę błyskową oraz inne drobne akcesoria fotograficzne. Jeśli jednak przeorganizujemy poszczególne przegrody, to będziemy w stanie pomieścić nieco więcej sprzętu. Oczywiście w tej kwestii użytkownicy korzystający z bezlusterkowców będą bardziej uprzywilejowani - zmieszczą nawet dwa korpusy, cztery kompaktowe obiektywy, jak również dodatkowe akcesoria.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
38
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Powiązane artykuły