Wacom Intuos - test tabletu

Wacom Intuos - test tabletu
W naszej redakcji zagościła najnowsza odsłona tabletu z podstawowej serii Pen & Touch. Wacom Intuos dzięki czułemu rysikowi, dużej powierzchni roboczej i funkcjom dotykowym może być bardzo atrakcyjnym narzędziem ułatwiającym fotografom obróbkę zdjęć. Zwłaszcza, że oferowany jest przystępnej cenie.

4. PodsumowanieNowa odsłona serii Wacom Intuos to z pewnością ciekawszy i bardziej funkcjonalny design niż w przypadku poprzedniej edycji. Warto wymienić chociażby lepiej oznaczony obszar roboczy, wygodniej umiejscowione i zarysowane przyciski funkcyjne i nieco mniejsze gabaryty. Niestety dużo gorsze wrażenie robią materiały z jakich zostały wykonane tablet i piórko. Plastik ma chropowatą fakturę i sprawia wrażenie “taniego”. Słabiej względem poprzedniej edycji prezentuje się także piórko wchodzące w skład zestawu. Przede wszystkim zostało ono pozbawione “gumki”, która zwiększa komfort pracy z programami do edycji obrazu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
Samemu funkcjonowaniu tabletu nie można nic zarzucić. Pod tym względem rozwiązania Wacoma to klasa sama w sobie. Piórko bardzo precyzyjnie reaguje na nasze ruchy i w żadnym wypadku nie obserwujemy drgania kursora. Również czujnik nacisku sprawuje się bardzo dobrze, pozwalając nam płynnie i wygodnie regulować wielkość “pędzla”. Do tego otrzymujemy 4 definiowalne przyciski funkcyjne oraz wirtualne, radialne menu podręczne, które dobrze skonfigurowane zlikwidują potrzebę korzystania z klawiatury.

Jeśli ktoś myśli o zakupie nowego tabletu Wacoma do celów fotograficznych, z pewnością nie będzie zawiedziony. Urządzenie oferuje wszystko to, co może być potrzebne w wygodnej i efektywnej obróbce zdjęć. Dołączone do zestawu 3 zapasowe wkłady do piórka pozwolą na wielomiesięczną pracę bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Dodatkowo kupując tablet w wersji Photo, otrzymamy oprogramowanie Corel PaintShop Pro, Corel AfterShot Pro, a także Macphun Creative Kit. Jeśli jednak nie są nam one potrzebne i nie zamierzamy korzystać z funkcji dotykowych warto zastanowić się nad kupnem innego, tańszego modelu z serii, który można dostać już za 300 zł.

Ciągle też realną konkurencją pozostaje poprzednia generacja tabletów Intuos, która w podobnej cenie oferuje wygodniejsze, bardziej funkcjonalne piórko i wyższą jakość plastików użytych w produkcji.

Podsumowanie:

+ precyzyjne piórko z 1024 poziomami nacisku
+ wygoda użytkowania
+ autokalibracja
+ szerokie możliwości personalizacji
+ 4 definiowalne przyciski funkcyjne ExpressKeys
+ metka służąca za uchwyt na piórko
+ zapasowe wkłądy
+ narzędzie do wymiany wkładów
+ pomocnicze, wirtualne menu kołowe
+ możliwość użytkowania bezprzewodowego
+ funkcje dotykowe
+ gumowe stopki zapobiegające przesuwaniu się tabletu
+ cena

- jakość plastiku
- piórko bez “gumki”
- niestandardowa obudowa końcówki kabla USB

Spis treści:


1. Wstęp
2. Wykonanie
3. Funkcje i użytkowanie
4. Podsumowanie

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0