Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wacom Intuos - test tabletu

W naszej redakcji zagościła najnowsza odsłona tabletu z podstawowej serii Pen & Touch. Wacom Intuos dzięki czułemu rysikowi, dużej powierzchni roboczej i funkcjom dotykowym może być bardzo atrakcyjnym narzędziem ułatwiającym fotografom obróbkę zdjęć. Zwłaszcza, że oferowany jest przystępnej cenie.
1

Autor: Maciej Luśtyk

16 Październik 2015
Artykuł na: 17-22 minuty

2. Wykonanie

Co do samego spasowania poszczególnych części ciężko mieć większe zastrzeżenia, niestety użyte materiały robią nie najlepsze wrażenie. Obudowa została zbudowana z plastiku, który w bliższym kontakcie sprawia wrażenie zwyczajnie “taniego”. Z pewnością nie można tu mówić o jakości oferowanej przez serię Intuos Pro. Mimo wszystko materiały, z których wykonano obudowę raczej nie będą w znacznym stopniu wpływać na komfort pracy z tabletem. Pewne obawy o wytrzymałość, z racji tego, że najbardziej narażone są na uszkodzenia, rodzą tylko klapka na spodzie urządzenia oraz rysik - również wykonany z tego samego plastiku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Jakość wykonania rysika to też rzecz, która najbardziej przeszkadza podczas pracy z tabletem. Plastik, z którego został stworzony jest niezbyt przyjemny w dotyku i nie oferuje takiej przyczepności, jak bardziej zaawansowane, ogumione piórka producenta. Z kolei przyciski rysika ruszają się dosyć “luźno” i rodzą pewne obawy, co do tego jak będą funkcjonować po kilku miesiącach pracy. Odczuwalny jest także brak “gumki” na szczycie rysika, którą posiadało piórko oferowane razem z poprzednią generacją tabletów Intuos. To spory minus, który niestety negatywnie pływa na komfort pracy w programach graficznych. Plusem rysika jest jednak to, że działa on na zasadzie indukcji i nie potrzebuje dodatkowej baterii.

Za uchwyt na piórko posłuży materiałowa “metka” doczepiona do górnej krawędzi tabletu. Patent, obecny w tabletach producenta już od jakiegoś czasu, jest bardzo wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Co więcej w schowku na spodzie urządzenia znajdziemy dodatkowe końcówki. Obok umieszczony został otwór ułatwiający wymianę “wkładów”. W zestawie otrzymamy 3 zapasowe końcówki, które w przypadku fotograficznej pracy powinny spokojnie wystarczyć na ponad rok pracy. Można by narzekać, że do zestawu nie są dołączane końcówki o różnej twardości, ale w przypadku obróbki nie mają one aż takiego znaczenia jak w tworzeniu ilustracji, bądź grafiki.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Nad przestrzenią roboczą znajdziemy panel z 4 przyciskami ExpressKeys, które pozwalają na przypisanie własnych ustawień. Ich działanie nie budzi wątpliwości, choć mogłyby być nieco większe. O ich funkcjonalności więcej przeczytanie na kolejnej stronie.

Na szczęście dużo lepsze wrażenie niż obudowa robi przestrzeń robocza tabletu. Matowy plastik, którego użyto do jej budowy sprawia wrażenie solidnego i stawia właściwy opór pod naciskiem końcówki rysika. Aktywna powierzchnia oznaczona jest za pomocą szarych kropek, które w razie potrzeby ułatwią trzymanie się pionowych lub poziomych linii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Na spodzie tabletu umieszczono 4 gumowe stopki, które zapobiegają niepożądanym ruchom tabletu podczas pracy. Otwierana pokrywka, oprócz wspomnianych wyżej, wymiennych końcówek, skrywa miejsce na podłączenie opcjonalnego modułu bezprzewodowego i wspomagającej go baterii - wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią zbędnych kabli, lub mają utrudniony dostęp do złącz USB komputera. Warto jednak nadmienić, że dołączany do zestawu kabel jest na tyle długi, by umożliwić wygodną pracę, trzymając tablet na kolanach lub w pewnej odległości od komputera. Niestety kabel ma dość specyficznie, mimo że prostokątnie wyprofilowaną obudowę końcówki i w przypadku jego utraty lub awarii możemy nie być w stanie zastąpić go zwykłym kablem USB zakupionym w sklepie. Próbowaliśmy podłączyć do urządzenia 2 różne kable USB/MicroUSB dostępne w redakcji - żaden nie pasował do otworu w tablecie.

Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie tabletu stoi na dobrym poziomie. Pewien niesmak pozostawia jedynie jakość plastiku. Przeciętnie wypada też jakość wykonania samego piórka. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że seria Intuos to najbardziej podstawowe konstrukcje w ofercie producenta, nic nie tłumaczy jednak spadku jakości wykonania względem poprzedniej serii, która oferowana była w podobnej cenie.

Spis treści:

1. Wstęp

2. Wykonanie

3. Funkcje i użytkowanie

4. Podsumowanie

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
Najnowszy dysk Western Digital ma oferować rekordowy w serii My Passport przesył sięgający nawet 1000 Mb/s. Czy to faktycznie „paszport” do wydajnej edycji prosto z...
4
0
SanDisk Extreme PRO Portable SSD - test dysku przenośnego
SanDisk Extreme PRO Portable SSD - test dysku przenośnego
Sandisk Portable SSD to dobrze znana linia wytrzymałych i kompaktowych dysków. Najnowszy model z linii PRO ma być również rekordowo szybki. Postanowiliśmy to...
14
2
BenQ SW321C - test monitora
BenQ SW321C - test monitora
Pełne 32 cale przy rozdzielczości 4K UHD, 99% Adobe RGB, sprzętowa kalibracja obrazu, a do tego nowy system stabilizacji koloru i jasności ekranu. Sprawdzamy, jak w praktyce spisuje się BenQ...
136
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)