Konstrukcja i design

Plecak Vanguard UP-Rise II 48 to propozycja skierowana przede wszystkim do profesjonalistów. Duży plecak został wyposażony w ochronę przeciwdeszczową, umożliwia także szybki dostęp do korpusu dzięki bocznemu wejściu. Jak sprawdził się w praktyce? Przekonajcie się czytając nasz test.

Autor: Patryk Wiśniewski

21 Listopad 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Spis treści

2. Konstrukcja i design

Vanguard UP-Rise II 48 to plecak stricte fotograficzny, w związku z tym dokładnie tak wygląda. Charakterystyczny kształt od razu zwraca uwagę.

Plecak jest oferowany w jednej wersji kolorystycznej - czarnej. Dyskretny logotyp na dole informuje nas o marce tej propozycji. Plecak ma tylko jedną komorę główną, do której możemy dostać się od frontu oraz dzięki klapie do szybkiego dostępu.

Na przedniej klapie znajduje się obszerna kieszeń z centralnie umieszczonym zamkiem błyskawicznym. Plecak został wyposażony w kieszeń na froncie oraz mocowanie dla statywu lub termosu.

Vanguard UP-Rise II 48 z racji swoich rozmiarów nie należy do najlżejszych plecaków, ale nie jest też przesadnie ciężki. Został wyposażony w bardzo dobry system nośny, który nawet w przypadku pełnego załadowania plecaka świetnie się sprawdza.

Na plecach umieszczono kieszeń na laptopa. Spokojnie zmieścimy nawet 17-calowe komputery. Kieszeń z jednej strony jest chroniona przez miękkie plecy, z drugiej przez insert fotograficzny, więc nasz komputer jest bardzo dobrze zabezpieczony.

Insert fotograficzny jest po prostu bardzo duży. Pomieści dwa body kilka obiektywów, lampy błyskowe, raczej użytkownik powinien się martwić udźwignięciem plecaka niż zmieszczeniem wszystkich niezbędnych nam akcesoriów. Na środku umieszczono szeroki rzep. Dzięki temu komora ze sprzętem jest oddzielona od górnej. Z drugiej strony zawsze musimy szarpnąć klapą, aby dostać się do sprzętu, co jest dosyć irytujące.

Nad rzepem znajduje się kieszeń z siatki. Niestety producent do jej zamykania zamiast zastosować suwak, wykorzystał rzep, który nie znajduje się na całej długości. W związku z tym niewielka kieszeń na drobiazgi zupełnie nie sprawdza się w tej roli. A właściwie jest bezużyteczna.

Na koniec warto wspomnieć o szybkim dostępie do body z założonym obiektywem. Dojście do niego znajduje się z boku plecaka, więc mamy do niego bezproblemowy dostęp. Oprócz dwóch suwaków i rzepu zostało ono w zabezpieczone klamerką, którą musimy zwolnić aby dostać się do wnętrza. Taki zestaw to bardzo udana rzecz jest dość szybki, a nie jest na tyle intuicyjny, że przy pierwszym kontakcie otworzymy go bezproblemowo i cicho przez mocny rzep.

Materiałom, z których został wykonany nie wiele można zarzucić. Spód został wykonany z grubszego materiału, więc możemy być spokojni o jego odporność na ścieralność. Cały plecak zaś został zrobiony z wodoodpornego materiału, który sprawia solidne wrażenie. W razie większego deszczu, możemy schować plecak pod pokrowcem przeciwdeszczowym. Został on ukryty w zewnętrznym pokrowcu. Warto go od razu przyczepić do suwaka, żeby go nie zgubić.

Na zakończenie opiszemy system nośny. Plecak ma szerokie ramiona, które w połączeniu z wygodnymi plecami dają duży komfort podczas użytkowania. Tył został zaprojektowany w taki sposób, aby powietrze dość swobodnie przepływało między plecakiem, a naszymi plecami.

Vanguard UP-Rise II 48 to bardzo duży plecak, w którym zmieścimy praktycznie wszystkie niezbędne nam rzeczy. System nośny jest dość wygodny, zabrakło jedynie pasa biodrowego, który w przypadku załadowaniu plecaka do pełna zwiększyłoby komfort. Przy tak dużych rozmiarach oczekiwalibyśmy większej ilość kieszeni i przegródek, które pozwoliłyby nam lepiej zarządzać drobiazgami. Pojemna kieszeń na sprzęt umożliwi zabranie dwóch dużych lustrzanek, w tym jedną z podpiętym obiektywem oraz dodatkowych szkieł i akcesoriów.

+ jakość materiału

+ obszerny insert fotograficzny

+ pokrowiec przeciwdeszczowy

+ bardzo wygodny system nośny

+ osobna kieszeń na laptopa

+ szybki dostęp do korpusu

- mała liczba kieszeni

- słabej jakości pas biodrowy

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
38
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)