Temat miesiąca

Fotografia ślubna

Album tradycyjny czy fotoksiążka? Przyglądamy się rozwiązaniom dla fotografów ślubnych

Autor: Michał Chrzanowski

30 Kwiecień 2018
Artykuł na: 38-48 minut

Nie od dziś wiadomo, że dopracowany album, wysokiej jakości wydruk, estetyczna fotoksiążka są dla klientów równie ważne, co przemyślana edycja czy dobór kadrów. Dziś przyglądamy się propozycjom firm, które oferują albumy i fotoksiążki dla najbardziej wymagających.

Alboomer

Marka Alboomer PRO skierowana jest wyłącznie do profesjonalistów, czyli osób które zarabiają na fotografii. Tylko oni będą mogli skorzystać z pełnej oferty: wyboru, projektowania i zamówienia fotoksiążek lub albumów. Aby mieć do tego wszystkiego dostęp, w tym cennika, konieczna jest rejestracja. Ta jest weryfikowana przez personel, a jednymi z ważniejszych czynników branych pod uwagę są: strona z portfolio oraz zawodowa aktywność fotograficzna (także na polu Social Media).

„Najwyższa jakość oferowanych produktów oraz terminowość to nasze główne priorytety. Przed wprowadzeniem do oferty albumów oraz fotoksiążek, wykonaliśmy wielomiesięczne testy. Dzięki nim wybraliśmy najbardziej odpowiednie rodzaje papieru i oprawy, funkcjonalne formaty oraz techniki introligatorskie, gwarantujące wysoką estetyczność i trwałość produktu końcowego. Następnie o ocenę poprosiliśmy fotografików i po ich aprobacie zdecydowaliśmy się na uruchomienie produkcji“ - zaznacza producent.

Alboom Classic to propozycja skrojona na miarę wymagającego twórcy ceniącego sobie tradycyjny wygląd. Mimo to producent umożliwia także dowolną modyfikację współczesnej klasyki. W tym przypadku fotografowie będę mogli skorzystać z kilku rodzajów opraw. Alboom Classic ma największą różnorodność wśród wszystkich produkowanych przez Alboomer rozwiązań. Okładki są twarde, a do wyboru mamy te wykonane z płótna introligatorskiego, ekologicznej skóry, jak również okleiny materiałowej. Ale na tym nie koniec. Otrzymujemy także pełną dowolność w kwestiach personalizacji, dzięki której charakter albumu będziemy mogli dobrać do naszego klienta. W zależności od wybranego rodzaju oprawy możemy zdecydować się na okienko ze zdjęciem, nadruk wzoru na tkaninie lub na okazjonalny grawer (na przykład naszego loga). Ta różnorodność opraw pozwala na idealnie dostosowanie albumu do wielu okazji.

Wnętrze Alboomu Classic drukowane jest na jednych z najlepszych dostępnych na rynku papierach: Fedrigoni oraz Felix Schoeller. Niemniej jednak istnieje także możliwość zamówienia albumów drukowanych na papierze fotograficznym: błyszczącym lub matowym z pełną gamą uszlachetnień. Sztywne strony klejone są przy zastosowaniu specjalnych przekładek termicznych. Ta metoda produkcji zapobiega powstawaniom wszelkich nierówności czy też niepożądanych pęcherzy powietrza. Oczywiście wykorzystane przekładki mogą występować w tradycyjnej bieli, a także w zupełnie innym kolorze, co doda albumowi odmiennego stylu i oryginalności.

Alboom Classic dostępny jest w kilku formatach: pionowym (20x25, 20x30, 30x40 cm), kwadratowym (20x20, 25x25, 30x30 cm) i poziomym (25x20, 30x20, 40x30 cm). Natomiast jego objętość jest uzależniona od wybranej grubości stron. Minimum to 5 rozkładówek, a maksimum to 50 rozkładówek. Warto także zauważyć, że albumy z tej kolekcji są rozkładane całkowicie na płasko. Każda rozkładówka wykonana jest z jednego arkusza papieru i klejona plecami do siebie, więc zdjęcia zajmujące dwie sąsiadujące strony nie są dzielone pośrodku, dzięki czemu tworzą jednolitą kompozycję.

Drugie z rozwiązań to Book PRO, które również powinno przypaść do gustu wymagającym entuzjastom klasyki. Ta książka fotograficzna została wręcz stworzona do prezentacji bardzo dużego materiału zdjęciowego. Dzięki specjalnej technice łączenia poszczególnych arkuszy możemy otrzymać aż 160 stron, na których umieścimy nasze fotografie z reportażu ślubnego.

Podobnie jak w przypadku Alboomu Classic, producent sięgnął po papiery firmy Fedrigoni oraz Felix Schoeller. Jednak zdjęcia mogą być także wydrukowane na papierze błyszczącym lub matowym z uszlachetnieniami. Poza tym do samego druku Alboomer używa wielu papierów, w tym tych matowych gwarantujących doskonałą reprodukcję oraz pozwalających na uzyskanie w pełni matowych stron książki.

Minimalna objętość książki fotograficznej Book PRO wynosi 20 stron, zaś maksymalna to aż 160. Oczywiście na największą objętość wpływa rodzaj wybranego papieru. Książka wydrukowana na papierze o najwyższej gramaturze musi posiadać mniejszą maksymalną ilość stron, o czym informuje producent.

Ponadto w zależności od samej objętości i oprawy, strony mogą być zszywane lub klejone. Dzięki temu produkt przypomina tradycyjną książkę, ale w odróżnieniu od albumu - rozkładówki nie tworzą jednolitej płaszczyzny. Oczywiście fotoksiążki Book PRO mogą być oprawione między innymi w okleiny materiałowe, czy płótno introligatorskie. Wybór opraw jest bardzo szeroki i umożliwia dostosowanie produktu do okazji oraz gustu fotografa i klientów.

Poza tym podczas projektowania będziemy mogli także uwzględnić kilka formatów: pionowy (20x25, 20x30, 30x40 cm), kwadratowy (20x20, 25x25, 30x30 cm) i poziomy (25x20, 30x20, 40x30 cm).

Alboomer PRO to rozwiązania uszyte na miarę profesjonalistów. Jednak producent swoje usługi kieruję także do mniej doświadczonych twórców lub fotografów dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z fotografią ślubną. Strona alboomer.com jest dedykowana właśnie takim osobom.

Strona została wyposażona w intuicyjny edytor, który jest wykonany w technologii HTML 5 i działa także na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu swój pierwszy album zawierający zdjęcia ze zlecenia lub naszego pierwszego ślubnego fotoreportażu możemy wykonać w zaledwie trzech krokach. Wystarczy zaimportować od 20 do 50 zdjęć (dla objętości 20 stron). Następnie projekt albumu zostanie zaproponowany automatycznie, ale można również ingerować w otrzymany układ. Ostatni krok to zatwierdzenie lub wprowadzenie poprawek do projektu i zamówienie albumu.

Do wyboru mamy albumy w trzech starannie dobranych formatach 15x15 cm, 20x20 cm oraz 30x30 cm. Są one w proporcji 1:1 i wykonane na papierach fotograficznych Kodak. Natomiast dzięki specjalnej technice tworzenia, albumy są całkowicie rozkładane na płasko o jednolitych rozkładówkach.

Więcej informacji: alboomer.pro i alboomer.com

Barański

Tak naprawdę na stronie firmy Barański każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Produkty kierowane są oczywiście do profesjonalnych fotografów - o czym zresztą świadczy specjalna oferta przygotowana głównie dla fotografów ślubnych. Ci będą mogli zdecydować się na albumy tradycyjne lub fotoalbumy z szerokiej gamy kolekcji o różnych stylach i wzorach - chyba jednej z największych na polskim rynku.

Miłośnicy klasyki nie powinni narzekać na brak ciekawych rozwiązań. Będą oni mogli wybrać albumy wykonane z naturalnej skóry (linia Gedania, Cravovia, Varsovia, Calisia, Silesia, Resovia), jak również skóry ekologicznej (linia Plener, Rustikal, Renesans, Ekonomik, Dual, Vertical, Horizontal, Frontal) i z płótna (linia Plener, Rustikal, Dual). Producent zaprojektował także dwie kolekcje specjalne: Art (okładka wykonana jest z zadrukowanego w wysokiej jakości płótna) i Akryl (okładka wykonana jest z zadrukowanego w wysokiej jakości akrylu).

Każda z kart takiego albumu została przedzielona jasnym pergamin, który tylko bardziej wzmacnia klasyczne wzornictwo. Oczywiście firma pozostawia też dużą dowolność w kwestiach wyglądu oraz wielkości projektu. Opracować możemy stosunkowo niewielki album składający się z zaledwie 10 kart (20 stron). Jednak profesjonaliści pewnie będą się skłaniać w stronę 100-kartowego albumu (200 stron przeznaczonych na odbitki). Do wyboru mamy także wiele formatów: od 20x20 cm po nawet 45x30 cm.

W ofercie Barański znajdziemy także duży wybór fotoalbumów z wyjątkową i spersonalizowaną szatą graficzną. Zdecydować się możemy na maksymalnie 30 kart (60 stron). Wyselekcjonowane przez nas fotografie zostaną naświetlone za pomocą profesjonalnego fotolabu Noritsu HD na papierze fotograficznym Kodak Endura Premier. Możemy więc być spokojnie o finalny efekt naszej pracy - zdjęcia będą charakteryzować się nasyconymi kolorami oraz wysokim kontrastem i wyrazistością. Do tego każdą z kart wykonano ze specjalnie utwardzonego tworzywa, które jest odporne na odkształcanie. Poza tym użyte technologie łączenia dają pewność, że tak wykonany fotoalbum nie będzie się rozklejać - o czym zapewnia producent.

To w środku. Natomiast podczas projektowania okładek możemy zdecydować się na cztery wersje: standard (bez wzorów), z okienkiem na zdjęcie, z akrylem oraz okładka wykonana z płótna introligatorskiego z nadrukowaną grafiką. Do tego wszystkiego skorzystamy z opcjonalnego przeszycia (w pionie lub wokół krawędzi), tłoczenia tematycznego wzoru, personalizacji grawerem laserowym, czy wreszcie szerokiej gamy kolorystycznej samych okładek.

Więcej informacji: baranski.com.pl

Bodzioch

Firma Bodzioch to kolejny wiodący na naszym rynku producent albumów i fotoksiążek projektowanych z myślą o najbardziej wymagającym odbiorcy. Świadczy o tym chociażby fakt, że każdy z oddawanych produktów w znacznej mierze jest wykonywany ręcznie. „Od samego początku założeniem było nieoszczędzanie na surowcach, lecz zastosowanie do produkcji materiałów o jak najwyższych walorach estetycznych i wytrzymałościowych. Dzięki zastosowanym materiałom oraz ręcznej precyzyjnej obróbce introligatorskiej nasze albumy tradycyjne zdobyły popularność wśród wielu fotografów jako najbardziej ekskluzywne albumy ślubne“ - możemy przeczytać na stronie producenta.

Zarówno skóry naturalne, skóry ekologiczne, jak i płótna sprowadzane są z Włoch. Natomiast stosowane do bloków papiery (kreda, mat lub błysk) są bezkwasowe, a ich sztywność i sposób łączenia pozwala na otwieranie kart „na płasko”. Z kolei przekładki między kartami w albumach tradycyjnych, mimo iż wykonane z bardzo cienkiego pergaminu, są nie tylko mocne, lecz także mają tendencję do samoistnego zaprasowywania. Także materiały wykorzystane do okładek zostały starannie dobrane, tak by zarówno w dotyku jak i wizualnie potrafiły zachwycić nawet najwybredniejszego odbiorcę. Oczywiście okładkę każdego z produktów jesteśmy w stanie dowolnie spersonalizować. Możemy wybrać jej kolor jak również rodzaj. Możemy także umieścić zdjęcie w okienku, inicjały lub też specjalnie tłoczony tekst.

Firma Bodzioch specjalizuje się zarówno w albumach tradycyjnych, fotoalbumach, fotoksiążkach, jak również albumach passe-partout. Ten ostatni typ to już gotowy album z wklejonymi zdjęciami. Jednak istnieje także możliwość zamówienie samego albumu passe-partout, w którym samodzielnie umieścimy wybrane fotografie. Warto także zauważyć, że każdy z produktów Bodzioch występuje w różnych odsłonach i kolekcjach, co daje duże możliwości przy projektowaniu finalnego wzoru. Dzięki temu wygląd albumu (jego kolor oraz fakturę) będziemy mogli, na przykład dobrać do stylu i tematyki naszych zdjęć.

W ofercie znajdziemy takie serie jak: classic, elegance, luxury, duo, prestige oraz future. Do wyboru mamy także specjalną linię z fotookładką (600 g/m2). Tu również otrzymujemy możliwość pełnej personalizacji - takie same opcje jak w przypadku klasycznych albumów i fotoksiążek. Ta seria posiada sztywne karty, rozkładane na płask, dzięki czemu uzyskujemy możliwość zaprezentowania obrazu na całej powierzchni - na przykład 30x60 cm. Zaś nasze zdjęcia będą wydrukowane na papierze fotograficznym naświetlanym na urządzeniu Noritsu HD. Jest jeszcze jedna kluczowa cecha wszystkich albumów Bodzioch. Każdy gotowy produkt jest przed sprzedażą poddawany szczegółowej i indywidualnej kontroli oraz pakowany w stylowe tekturowe pudełka współgrające z całym projektem.

Więcej informacji: albumy.bodzioch.pl

CEWE

Dzień ślubu i wesela to chwila, którą zapamiętuje się na zawsze. A czy może być coś lepszego niż utrwalenie naszych wspomnień na zdjęciach zamkniętych w wyjątkowej oprawie - na przykład Fotoksiążka ślubna od FOTOJOKER? To nie tylko pamiątka dla pary młodej, ale także wyjątkowa forma prezentu dla rodziców lub bliskich. W ofercie firmy znajdziesz wiele rozwiązań, dzięki którym podkreślisz indywidualność całego realizowanego projektu, jednak prawdziwym bestsellerem jest CEWE Fotoksiążka XXL o twardej okładce, wymiarach aż 28 x 36 cm i objętości nawet ponad 170 stron! Jest więc kierowana do pasjonatów fotografii, którzy albumy chcą tworzyć na spokojnie, z pietyzmem i zwracają uwagę na wykonanie, a także wysoką jakość prezentowanych zdjęć.

„W życiu każdego człowieka zdarzają się wyjątkowe chwile, które zasługują na niezwykłą oprawę. Któż z nas nie marzy o zatrzymaniu tych najpiękniejszych momentów na zawsze? Możliwość spełnienia tego marzenia daje CEWE Fotoksiążka XXL. To najlepszy sposób wyeksponowanie piękna zdjęć“ - zaznacza producent.

Podstawowym priorytetem dla CEWE jest zapewnienie najwyższej jakości wszystkich oferowanych produktów. Od początku działalności firma hołduje zasadzie, że na pierwszym miejscu znajduje się zadowolenie klientów. Dlatego też możemy mieć pewność, że materiały są najwyższej próby. Między innymi szczególny nacisk jest kładziony na odpowiednią gramaturę wykorzystywanego w procesie produkcji papieru. Podstawowa wynosi 200 g/m², ale na przykład kartki fotoksiążek ślubnych wykonane na matowym fotograficznym papierze Premium mają grubość już 250 g/m². Przygotowana na tym papierze CEWE fotoksiążka zachwyci nie tylko wyglądem, lecz także fakturą.

Do tego otrzymamy soczyste kolory, wyraźne kontrasty i wręcz „przestrzenną głębię ostrości“ zdjęć. „To wszystko doda Twoim obrazom życia i perfekcyjnie wyeksponuje fotografie“ - zapewnia producent. Poza tym głęboko matowe, aksamitne uszlachetnianie zapobiegają refleksom, a także chronią zdjęcia przed zabrudzeniami oraz zwiększają wrażenia dotykowe podczas przeglądania poszczególnych kart. Całość uzupełnia bindowanie lay-flat (dwie sąsiadujące strony są łączone na płasko), co sprawdza się idealnie dla fotografii panoramicznych lub grupowych ujęć rodzinnych.

Natomiast twarda okładka to nie tylko trwałość i bezpieczeństwo, lecz także możliwość wyrażenia własnej wizji. Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, możesz ją zaprojektować tak, aby wyglądała zgodnie z Twoim pomysłem. Okładka twarda jest najpierw nadrukowywana na papier, a następnie laminowana i podklejona twardą tekturą. Na grzbiecie takiej okładki umieścisz również napis, który może być zarówno tytułem jak i dedykacją dla pary młodej. Jednak osoby ceniące klasyczny i ponadczasowy styl mogą także wybrać CEWE Fotoksiążkę XXL w skórzanej oprawie, która prezentuje się dostojnie i elegancko.

Okładki fotoksiążki możemy uszlachetnić elementami koloru srebrnego czy złotego lub wypukłym lakierem. Zapewni to nie tylko więcej walorów estetycznych. Tego typu wzbogacenie albumu (na przykład zaakcentowanie tytułu) nada mu wyjątkowego charakteru. Co więcej, sami możemy wykonać projekt lub skorzystać z licznych, gotowych szablonów. Warto jednak zauważyć, że z uszlachetnienia będziemy mogli skorzystać wyłącznie w przypadku fotoksiążki z twardą okładką.

Jednak bywają w życiu momenty, które szczególnie zapadają w pamięć. Momenty, których zdjęcia nie oddadzą w pełni. Robimy więc wszystko, aby zachować świeżość tych emocji, nagrywając na przykład filmy. „Utrwalanie wspomnień w obecnych czasach jest łatwe, wygodne i często praktykowane. Dzięki temu bezproblemowo zapisujemy swoje przeżycia i dzielimy się nimi z kim chcemy oraz kiedy chcemy“ - czytamy na stronie CEWE.

Od niedawna nakręcony film możemy umieścić też w fotoksiążce, co będzie wyjątkowym uzupełnieniem reportażu ślubnego. Materiał wideo zamieścisz podczas projektowania fotoksiążki, a w wydrukowanym egzemplarzu zobaczysz kod QR, którego zeskanowanie tabletem lub smartfonem pozwoli obejrzeć film na danym urządzeniu.

Przeglądając stronę CEWE natknęliśmy się także na kilka rozwiązań, które stać się rozwinięciem oferty fotografa. Na przykład fotoksiążka Pure może być dodatkowym prezentem dla wybranych gości lub interesującą wizytówką fotografa w formie jego portfolio. Pure to fotoksiążka w poręcznym kwadratowym formacie wielkości 15 x 15 cm, na której matowych kartach utrwalimy 22 fotografie (1 strona to jeden obraz).

Białe, drukowane cyfrowo matowe strony doskonale przedstawią treść każdego zdjęcia. Natomiast na twardej okładce będziemy mogli zamieścić fotografię otwierającą wraz z tytułem. Co równie ważne, całość możemy zaprojektować wyłącznie za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. A dzięki intuicyjnej obsłudze natychmiastowo zrealizujemy nowocześnie wyglądający album, który umieścimy w stylowym futerale.

Poza tym oferta CEWE kryje w sobie także mnóstwo pomysłów na ciekawe prezenty fotograficzne - od plakatów i kalendarzy fotograficznych, przez grę Foto Memo łączącą zdjęcia i wybrany przez siebie tekst (na przykład życzenia dla pary młodej lub gości) oraz etui z wybranym zdjęciem (także na smartfony), a na kartkach z podziękowaniami skończywszy. Warto więc przewertować podstrony CEWE - niejeden fotogram może tam znaleźć masę inspiracji na ciekawe upominki.

Więcej informacji: www.cewe.pl

Crystal Albums

Prostota i elegancja - właśnie te słowa w pełni opisują rozwiązania oferowane przez Crystal Albums. Jednak z oferty firmy mogą skorzystać jedynie profesjonalni fotografowie. Dlatego też jeśli realizacja fotoreportaży ślubnych jest Twoim chlebem powszednim, to koniecznie powinieneś zapoznać się z szeroką gamą produktów. Znajdziesz między innymi albumy tradycyjne, fotoalbumy, wysokiej jakości odbitki, jak również wszelkiego rodzaju dodatkowe akcesoria, które efektownie dopełnią Twoją ofertę.

fot. Magdalena Mizera

Fotoalbumy Crystal Albums to rozwiązania o nowoczesnym designie. Dzięki wręcz minimalistycznemu, a przy tym stonowanemu projektowi mogą także zostać przez wielu fotografów uznane za współczesną klasykę. Modele z tej linii dostępne są w dwóch wersjach. Storyalbum to grube, usztywnione karty. Dzięki usztywnieniu pomiędzy stronami już 10-rozkładówkowy album prezentuje się okazale. Z kolei Storybook to rozwiązanie bez dodatkowego usztywnienia - karty są wyraźnie cieńsze, ale takiego efektu nie można mylić z typową fotosiążką. W przypadku Storybook wciąż mamy do czynienia z papierem jedwabnym, a więc z fotograficzną jakością druku.

Maksymalna objętość każdego albumu może osiągnąć aż 50 rozkładówek, czyli 100 stron. Projekt albumu przesłany przez fotografa jest drukowany jedynie na wysokiej klasy jedwabnym papierze. Indywidualny projekt wnętrza albumu to nie wszystko. W ofercie firmy znajdziecie różne formaty albumów - nie tylko kwadratowe, ale również panoramiczne. Ponadto jest 50 różnego rodzaju faktur i kolorów oprawy okładki. Dodatkowo każdą z nich możecie wzbogacić o personalizację - grawer, nadruk lub okienko ze zdjęciem. Pozwala to stworzyć album zgodny i dopasowany do estetyki każdego klienta, co zaskoczy go indywidualnym podejściem do obsługi zlecenia. Jeśli jeden album to za mało, uzupełnieniem sprzedaży niech będą zestawy albumów.

Dopełnieniem tego wszystkiego mogą być także specjalne zaprojektowane pudełka, które mogą zostać dostosowane do albumu i w ten sposób stworzyć harmonijną oprawę całości przekazywanego materiału zdjęciowego.

fot. Marzena Hans

Natomiast albumy tradycyjne z pewnością przypadną do gustu fotografom ceniącym klasykę. Bo takie właśnie są te albumy. Każdy egzemplarz jest przygotowywany z największą starannością, dzięki czemu będzie stanowił wyjątkową pamiątkę, w której wnętrzu będą skrywane fotografie z jednego z najważniejszych momentów życia.

Albumy te posiadają grube czarne i eleganckie karty, gdzie każda przedzielona jest jasnym pergaminem. Podobnie jak w przypadku fotoalbumów, okładkę albumu tradycyjnego można spersonalizować poprzez wybór oprawy, a także dodatków: graweru, nadruku i/lub okienka ze zdjęciem. Albumu tradycyjne wykonywane są w dwóch rozmiarach: 30×30 cm i 33×33 cm. Fotografie będziemy mogli ująć na: 20 kartach (40 stron) 30 kartach (60 stron), 40 kartach (80 stron) lub 50 kartach (100 stron).

fot. Marzena Hans

Crystal Albums to również wydruki zdjęć, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających fotografów ślubnych. Odbitki są wywoływane na wysokiej jakości jedwabnym papierze Fuji DP II, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Papier ten jest topowym papierem marki Fuji dla druków srebrowych. Gwarantuje także znacznie większą skalę barw, dzięki czemu znakomicie oddaje odcienie twarzy i skóry, co jeszcze bardziej umocni finalny efekt realizowanego fotoreportażu.

Miłym dodatkiem jest również fakt, że Crystal Albums jako jedna z zaledwie dwóch firm w Polsce każde podzlecenie (sesję) w zamówieniu pakuje osobno. Oznacza to, że fotograf może w panelu zamówień wgrać kilka odrębnych materiałów, które będą posiadały odpowiednią i unikalną nazwę, na przykład „sesja Ani i Michała - kwiecień 2018“. Każda tak wywołana sesja zostanie spakowana w osobną folię, dzięki czemu nie pomieszamy odbitek z różnych sesji czy fotoreportaży. Pomogą w tym również delikatne nadruki z tyłu każdego zdjęcia, które zawierają najważniejsze informacje: numer zlecenia, nazwę sesji, nazwę wgranego pliku, liczbę sztuk danego pliku oraz liczbę porządkową, np. 23/30 (czyli zdjęcie 23 z 30). Oczywiście możemy zamówić dowolną liczbę wydruków wywołanych w wybranym formacie, w wielkości od 10×15 aż do 30×90 cm. Co ważne, pełna realizacja następuje zaledwie w przeciągu średnio jednego dnia roboczego.

fot. Marzena Hans

Crystal Albums posiada na Facebooku grupę, dedykowaną jedynie fotografom, skupiającą już prawie 2000 osób. Znajdziecie w niej nie tylko informacje techniczne na temat zamówień, ale też tematy związane z marketingiem, sprzedażą albumów, jak również miejsce, w którym sami fotografowie dzielą się zdjęciami otrzymanych albumów. Grupę znajdziecie pod nazwą Crystal Nation. Uwaga - przed przyjęciem do grupy następuje weryfikacja.

Więcej informacji: crystal-albums.pl

Greenfly Albums

W ofercie Greenfly Albums możemy znaleźć między innymi albumy tradycyjne, stylowe, rozkładane, jak również fotoalbumy i wydruki zdjęć wykonywane na tuszach oraz papierach Epson (Glossy Photo Papier 225g/m2, Fomei Glossy Photo Papier 225g/m2) i Fomei (Pearl Papier 225g/m2).

Albumy z kolekcji „Stylowe“ to idealne albumy ślubne - co zresztą podkreśla sam producent. Tworzone są one z kartonu typu passe-partout. Tak więc tego typu rozwiązanie jest wciąż nowością na polskim rynku. Każde zdjęcie w formie odbitki jest umieszczone i otoczone przestrzenną ramką nadającą dodatkowej wymiarowości naszym fotografiom. Dzięki temu strony przykuwają uwagę obserwatora, ale jednocześnie nie odciągają go od sedna albumu, czyli naszych fotografii.

Każdy album wykonywany jest ręcznie od początku do końca na indywidualne zamówienie. Jednak to fotograf decyduje o projekcie i finalnym wyglądzie. W tym celu wystarczy pobrać program, w którym wykonamy wzór z uwzględnieniem stylu okładki: płótno, ekologiczna skóra, skóra naturalna, okładka ze zdjęciem, zadrukowana płócienna okładka. Do tego możemy zdecydować się na okazjonalny grawer, co dodatkowo uszlachetni cały projekt. 

Albumy Stylowe występują w kilku rozmiarach: 10×15 cm, 16x23 cm, 24×24 cm, 30×24 cm, 30×30 cm, 40×30 cm. Minimalna liczba stron to 12. Z kolei największy album passe-partout to 36 stron przewidzianych na zdjęcia.

Natomiast osoby lubiące bardziej klasyczne rozwiązania z pewnością zwrócą się w stronę albumów tradycyjnych. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą samodzielnie decydować o poprowadzeniu ślubnej historii - ułożeniu odbitek na stronie i ich wklejaniu.

Każda strona jest bardzo sztywna, wykonana z grubego czarnego kartonu z białym przekrojem o grubości około 1.8 mm, co ma wyróżniać tę linię od tradycyjnych dostępnych na rynku albumów. Dodatkowym atutem tego modelu ma być brak pergaminów oddzielających strony. „Kalki, cienkie materiały czy wiotkie papiery często ulegały zniszczeniu i utrudniały przeglądanie stron, dlatego zostały w tym albumie wyeliminowane“ tłumaczy producent.

Fotograf może zaprojektować okładkę z: płótna, ekologicznej skóry, skóry naturalnej, plexi, czy płótna z nadrukiem. Wybrać można również okładkę ze zdjęciem lub okazjonalny grawer. Albumy z tej serii są dostępne w formatach: 16x23 cm, 24×24 cm, 30×24 cm, 30×30 cm, 40×30 cm. Zdecydować się możemy na wielkość od 12 do 52 stron (kart 6-26). Karty są dostępne w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, kremowym, brązowym.

Więcej informacji:  www.greenflyalbums.pl

KrukBook

KrukBook to odpowiednie miejsce dla zawodowca. Zresztą firma prowadzi sprzedaż tylko dla profesjonalistów: fotografów, projektantów, grafików lub architektów. Z tego powodu pełna oferta na stronie dostępna jest wyłącznie dla zarejestrowanych klientów, posiadających aktywne konta po weryfikacji. Warunkiem aktywacji usługi jest działalność w powyżej wymienionych obszarach, ocena strony internetowej z portfolio lub sprawdzenie numeru NIP (działalność gospodarcza).

W ofercie możemy znaleźć fotoksiążki (standard, standard+ i flatbook classic), jak również tradycyjne albumy i fotoalbumy. Ze wszystkich produktów największą popularnością wśród fotografów ślubnych cieszy się Fotoksiążka Standard. „To od niej wszystko się zaczęło - nasza standardowa książka, która podbiła Wasze serca. Najbardziej wytrzymała na rozerwanie książka na rynku zamknie Wasze zdjęcia w perfekcyjnej oprawie“ - zaznacza producent.

Fotoksiążka Standard jest niejako pierwszym wyborem wśród fotografów ślubnych. Wszystko dlatego, że zapewnia spore możliwości personalizacji, dzięki czemu otrzymujemy pełny wybór sposobu wykończenia okładki, co sprawi, że każdy z albumów będzie uzupełniał zawartą w nim unikalną opowieść. Do wyboru mam trzy rodzaje opraw: materiałową (twarda, płótno / okleiny introligatorskie), Dust Jacket (oprawa twarda, płótno / okleina introligatorska wraz z obwolutą) i Photo Cover (oprawa twarda, oklejka drukowana / fotograficzna). Są także trzy warianty formatów: mały M - 22×22, 26×22, 28×21, 30×20, 22×26 cm, średni L - 30×30, 33×28, 35×26, 25×30 cm i duży XL - 40×30, 40×27, 30×36 (ostatni tylko płótno).

Natomiast wersja Standard+ ma łączyć w sobie większą wytrzymałość i jeszcze lepsze prezentowanie zdjęć. Na dodatek jej projekt ma szczególnie sprawdzić się przy cienkich i wąskich książkach. Dzięki dodatkowemu przełamaniu stron (maksymalnie 120) w grzbiecie, karty nie sprężynują tak mocno (jak w przypadku serii Standard), umożliwiając lepsze otwarcie albumu. Poza tym książki z linii Standard + są dostępne we wszystkich opcjach wykończenia, oferowanych w drukarni KrukBook.

Dodatkowo w ofercie - poza klasycznymi albumami, w które wkleimy odbitki - znajdują się również FotoAlbumy. Mają one zdecydowanie inną technikę wykonania niż wyżej wymienione książki. Tak więc są zupełnie odmiennym produktem, do którego fotografowie, jak i klienci, powinni podejść w inny sposób. Co więc je wyróżnia? Pogrubione karty (od 20 do 60) łączone są przekładkami jedna do drugiej tworząc finalny produkt, który oprawiony jest w twardą oprawę (Material – oprawa twarda, płótno / okleiny introligatorskie). Cechą charakterystyczną jest także płaski grzbiet, jak również tylko dwa formaty do wyboru: 22x22 cm lub 30x30 cm.

Więcej informacji:  krukbook.pl

ManetBook

ManetBook to kolejny producent, w którego stronę powinni spojrzeć osoby kochające klasykę w najczystszej formie. W ofercie firmy znajdziemy fotoalbumy, fotoksiążki, minialbumy, a także albumy tradycyjne. Zwłaszcza te ostatnie mogą być świetną propozycją dla tradycjonalistów, którzy przeglądając fotografie chcą przenieść się do czasów, w których zostały one utrwalone.

W albumie tradycyjnym ManetBook zdjęcia (które musimy samodzielnie wkleić) będą zamknięte w eleganckiej oprawie: materiałowej, z ekologicznej skóry, kayak, rialto, czy wysokiej jakości skóry naturalnej. Oczywiście samą okładkę możemy zaprojektować z uwzględnieniem kolorystyki oraz faktury, jak również uzupełnić front o specjalne okienko na zdjęcie. Album tradycyjny jest dostępny w popularnych wymiarach 23x23 cm, 30x30 cm, czy 33x33 cm i wariantach od 40 do 120 stron. Co więcej, każdą ze stron albumu możemy uzupełnić o okazjonalny grawer - na przykład niewielkie logo firmy. Oczywiście pomiędzy nimi umieszczane są pergaminowe przekładki, które nie tylko pozwalają ochronić fotografie, ale i dodają elegancji całemu projektowi.

Natomiast fotoalbumy ManetBook to świetny wybór do prezentacji zdjęć weselnych lub profesjonalnych sesji plenerowych. Ta linia została zaprojektowana z myślą o najbardziej wymagającym kliencie.

Okładki oprawiane są w naturalne skóry, ekologiczne skóry, materiały introligatorskie i wysokiej jakości materiały obiciowe. Ponadto wszystkie albumy wykonywane ręcznie ze starannością i dbałością o szczegóły. Ale czy można oczekiwać czegoś innego po firmie, która otrzymała nagrodę w kategorii "Best Personalized Photo Products Provider - Poland”?

Z kolei środek albumów z tej kolekcji to odbitki fotograficzne tworzone na papierze Fuji Crystal Archive Supreme. Zapewnia on wysoką jakość obrazu oraz umożliwia ukazanie najmniejszych nawet detali. Tak więc idealnie nadaje się do przygotowania fotoalbumu, w którym nasze prace będą nie tylko opowiadały historię, lecz także będą odpowiednio wyeksponowane. Oczywiście poszczególne strony ze zdjęciami są łączone ze sobą specjalnymi przekładkami, dzięki czemu album jesteśmy w stanie rozłożyć na płasko.

Wybierać będziemy mogli spośród następujących formatów: 5x10 cm, 10x10 cm, 15x15 cm, 20x20 cm, 30x20 cm, 25x25 cm, 20x30 cm, 30x30 cm i 45x30 cm. Ale to nie wszystko. Zamówić możemy również nową formę albumu fotograficznego z trzema, czteroma lub pięcioma rozkładówkami. Wielkość po złożeniu wynosi zaledwie 15x21 cm, dzięki czemu tak przygotowany album może okazać się niezobowiązującą pamiątką - na przykład dla rodziców lub najbliższych znajomych pary młodej.

Więcej informacji:  manetbook.pl

zdjęcie główne: fot. Marzena Hans 

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze