Temat miesiąca

Fotografia krajobrazu

9 wyjątkowo przydatnych aplikacji w fotografii krajobrazu (2018)

Autor: Maciej Luśtyk

10 Wrzesień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Krajobraz to jedna z najbardziej czasochłonnych dziedzin fotografii. Na szczęście, korzystając ze smartfona uzyskujemy dostęp do wielu fantastycznych aplikacji, które pomogą nam nie tylko w fotografowaniu, ale i przygotowaniu się do wypadu z aparatem w plener.

Niektórzy mówią, że fotografia krajobrazowa to w 90% procentach planowanie, a gdy już dotrzemy na miejsce - oczekiwanie na dobre światło. W dobie ogólnodostępnego dostępu do internetu, smartfonów, które każdy ma przy sobie i tysięcy aplikacji na każdą możliwą okazję być może nie przeskoczymy w całości tych problemów, ale możemy sprawić, że każdy etap fotografowania w terenie stanie się znacznie mniej czasochłonny, a my dzięki temu będziemy mogli zrobić więcej, miejmy nadzieję lepszych zdjęć.

Oto najbardziej naszym zdaniem przydatne aplikacje w fotografowaniu krajobrazu. Pamiętajcie, że to tylko nasz wybór. Jeśli korzystacie z aplikacji, które nie znalazły się na liście, napiszcie o nich w komentarzu.

The Photographer's Ephemeris

 

Prawdopodobnie jedna z najbardziej rozbudowanych, choć nie najtańsza aplikacja, która pozwala śledzić trasę słońca (i innych ciał niebieskich) po nieboskłonie, umożliwiając nam skutecznie, z wyprzedzeniem zaplanować sesję w terenie. Otrzymujemy dokładne informacje o wschodach i zachodach słońca, fazach księżyca, złotej godzinie czy zanieczyszczeniu świetlnym (przydatne w przypadku astrofotografii), a do tego oferuje tryb AR, w którym wiele informacji podejrzymy “na żywo”, korzystając z aparatu w smartfonie, co okaże się bardzo przydatne w przypadku gdy robimy rozeznanie w terenie. Należy jednak dodać, że wersja na systemy Android jest okrojona, ale też znacznie tańsza.

Gdyby tego było mało, producent oferuje także aplikację The Photographers Ephemeris 3D, która oferuje większość funkcji aplikacji podstawowej, ale umożliwia ich zastosowanie na mapach 3D, co w połączeniu z opcją podglądu kąta widzenia dla danej ogniskowej pozwala zaplanować i zwizualizować sobie ujęcia krajobrazowe tak dokładnie, jak chyba żadna inna aplikacja na rynku. Niestety ta wersja dostępna jest wyłącznie na urządzenia Apple.

Dostępność: iOS / Android

Cena: 43 zł (wersja standardowa iOS) | 13 zł (wersja standardowa Android) | 55 zł (wersja 3D)

Photo Pills

 

Photo Pills to aplikacja bardzo podobna w swoim założeniu do wspomnianego powyżej TPE, tutaj jednak twórcy stawiają na upakowanie w niej wszystkich możliwych przydatnych dla fotografa krajobrazu funkcji przy jednocześnie bardziej przystępnym wizualnie interfejsie. Oprócz zaawansowanych funkcji planowania, otrzymujemy też kalkulator ogniskowej i ekspozycji, który pozwoli nam na przykład obliczyć parametry dla filmów poklatkowych, a także pozwoli łatwo obliczyć czasy naświetlania w przypadku korzystania z filtrów.

Dodatkowo otrzymujemy liczne artykuły poradnikowe, propozycje miejsc wartych do odwiedzenia i wideo-tutoriale, które pozwolą rozwinąć umiejętności w fotografii krajobrazowej, a możliwość dzielenia się swoimi zdjęciami ze społecznością aplikacji i zgłaszanie ich do wewnętrznych konkursów, w których można wygrać nawet 6,5 tys. dolarów.

Dostępność: iOS / Android

Cena: 43-48 zł (w zależności od systemu)

Long Exposure Calculator / Exposure Calculator

Darmowa, a do tego przydatna aplikacja, która pozwoli obliczyć właściwy czas ekspozycji w przypadku korzystania z filtrów szarych. Obliczeń dokonywać możemy do 20 stopni gęstości, dzięki czemu łatwo sprawdzimy parametry także w przypadku nakręcenie kilku filtrów. Dodatkowo otrzymujemy minutnik, który ułatwi długie ekspozycje, powyżej 30 sekund, gdzie nie będziemy mogli już wspierać się światłomierzem aparatu.

Aplikacja dostępna jest wyłącznie w na urządzenia iOS, ale w przypadku Androida te same funkcje, a nawet więcej oferuje apka Exposure Calculator, która pozwoli nam na jeszcze dokładniejsze obliczenia, do 30 stopni gęstości.

Dostępność: iOS / Android

Cena: za darmo

Auto ND

 

Obliczanie ekspozycji dla filtrów szarych to jedno, pozostaje jeszcze właściwy dobór filtrów, co może stanowić problem zwłaszcza w przypadku filtrów połówkowych. Na szczęście mamy aplikację i od tego. Korzystając z Auto ND wystarczy nakierować aparat smartfona na najjaśniejszy i najciemniejszy punkt sceny by otrzymać rekomendację filtra połówkowego dla danej sytuacji. Otrzymujemy też standardowy kalkulator dla filtrów ND oraz możliwość własnoręcznego wprowadzania danych na temat najjaśniejszych i najciemniejszych obszarów, jeśli w tym wypadku wolimy zdać się na światłomierz aparatu, a nie smartfona. Niestety aplikacja dostępna jest tylko na urządzenia z systemem iOS.

Dostępność: iOS

Cena: za darmo

Cascable

W przypadku pracy na statywie, wygodnie posiłkować się aplikacją mobilną do kontroli aparatu. Niestety nie każdy z producentów oferuje pod tym względem wygodne rozwiązania. Z pomocą przychodzi aplikacja Cascable, która pozwala na pełne manualne sterowanie parametrami aparatów i kontrolę ostrości, programowanie sekwencji zdjęć, podgląd i przesyłanie materiału, wspiera pliki RAW, oferuje tryb interwału (zdjęcia poklatkowe), kalkulator ekspozycji do pracy z filtrami ND oraz wsparcie dla smartwatchów. Otrzymujemy też edytor zdjęć i możliwość geotagowania zdjęć. Aplikacja wspiera ponad 100 modeli aparatów Canon, Fujiifilm, Nikon, Olympus, Panasonic i Sony.

Aplikacja jest darmowa, jednak aby cieszyć się jej pełnymi możliwościami, będziemy musieli zapłacić jednorazowo 25 dolarów (około 95 zł), lub wykupić subskrypcję w wysokości 3 dolarów (około 11 zł) miesięcznie. Aplikacja dostępna wyłącznie na urządzenia z systemem iOS.

Dostępność: iOS

Cena: za darmo (opłaty w aplikacji)

Light Pollution Map

 

Aplikacja niezbędna dla osób zajmujących się astrofotografią. Za jej pomocą nie tylko dokładnie sprawdzimy kwestię zanieczyszczenia świetlnego w okolicy, ale także położenie gwiazd, zachmurzenie czy prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej na terenach podbiegunowych. Do tego wiele innych przydatnych funkcji, jak na przykład informacje o nadchodzących deszczach meteorów czy możliwość śledzenie trasy przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Aplikacja dostępna jest do pobrania za darmo, jednak dostęp do wszystkich funkcji wymaga aktualizacji do wersji Pro, której koszt w zależności od systemu waha się miedzy 35, a 45 zł.

Dostępność: iOS / Android

Cena: za darmo (opłaty w aplikacji)

Tide Charts

Jeśli wybieramy się za granicę, a w szczególności nad ocean, duży wpływ na wygląd krajobrazu będą miały przypływy o odpływy. Aby jak najlepiej zaplanować ujęcie warto wyposażyć się w aplikację, która pozwoli obliczyć wysokość pływów w danym miejscu. Zadanie to spełnia darmowa, dostępna na systemy iOS i Android aplikacja Tide Charts, która pobiera informacje z najbliższych stacji meteorologicznych i prezentuje dane na czytelnym godzinowym wykresie

Dostępność: iOS / Android

Cena: za darmo

Yr.no

 

W przypadku fotografii krajobrazu, w dużej mierze uzależnieni jesteśmy od pogody. Z naszego doświadczenia, jedną z najdokładniejszych prognoz wydaje się oferować prosta, norweska aplikacja YR. Możemy za jej pomocą podejrzeć precyzyjne godzinowe prognozy pogody dla danej lokalizacji, wraz z przewidywaną wielkością opadów i siłą wiatru. W porównaniu z innymi prognozami szczególnie dobrze wydają się sprawdzać prognozy długoterminowe, niestety w ostatnich wersjach aplikacji zlikwidowano możliwość podejrzenia zachmurzenia na mapie, możemy to tego jednak nadal dokonać za pomocą przeglądarkowej wersji strony.

Dostępność: iOS / Android

Cena: za darmo

Google Tasks

Fotografia krajobrazu polega na planowaniu nie tylko jeśli chodzi o same ujęcia. Jak w przypadku każdego wypadu w teren warto się odpowiednio przygotować i zabrać wszystko, co nam potrzebne. Głupio byłoby, gdyby w połowie kilkugodzinnego trekingu okazało się, że zapomnieliśmy mocowania na filtry, wężyka spustowego czy woreczków na piasek do dodatkowego obciążenia statywu. Aby o niczym nie zapomnieć, warto tworzyć listy kontrolne. Pomoże nam w tym aplikacja Google Tasks, która choć nie oferuje tyle funkcji, co najbardziej rozbudowane organizatory, to wygrywa prostym i przejrzystym interfejsem.

Dostępność: iOS / Android

Cena: za darmo

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)