Robert Voit „New Trees” - recenzja

Robert Voit jeździ po całym świecie, aby zdokumentować nowy gatunek drzew...
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Robert Voit New Trees (c) 2014 Robert Voit for the images, book published by Steidl Cuckfield, Haywards Heath, West Sussex, UK, 2014 (c) 2014 Robert Voit for the images, book published by Steidl Hundon, Haverhill, Suffolk, UK, 2004 (c) 2014 Robert Voit for the images, book published by Steidl Industrial Drive, Flagstaff, Arizona, USA 2006 (c) 2014 Robert Voit for the images, book published by Steidl

Książka New Trees to na pozór kolejna typologia drzew. Co jest w niej nowego i odkrywczego? Dość szybko zaczynamy dostrzegać dziwne szczegóły, które przyciągają naszą uwagę. Co robią geometryczne dziury w kaktusie? Dlaczego po pniu iglastego drzewa poprowadzona jest wąska drabinka? Z czasem zauważamy wystające spomiędzy gałęzi elementy rozmaitych anten. Można by nawet pomyśleć, że to dobry pomysł - zamontować nadajnik na drzewie, gdyby nie to, że w pewnym momencie dociera do nas nienaturalność całego zabiegu. Otoczone płotami cyprysy, kaktusy, palmy i inne gatunki innych drzew są od początku do końca sztucznymi tworami maskującymi nadajniki.

Zapytać można jak zrodził się pomysł na cykl "New Trees"? W 2003 roku Robert Voit znajduje reklamę brytyjskiej firmy Francis & Lewis oferującej „eleganckie rozwiązania dla problematycznych miejsc”. Po bliższym przyjrzeniu się Voit dostrzega fotografię przedstawiającą łąkę z liściastymi drzewami w tle. Okazuje się, że reklamująca się firma oferuje maskowania do masztów z antenami radiowo-telewizyjnymi. Ogłoszenie wywołuje żywą rekację fotografa, który zabiera się dokumentację tego zjawiska.

Na swoisty atlas przyrodniczy składa się 67 zdjęć przedstawiających drzewa znalezione głównie w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Konsekwentnie zrealizowany projekt nosi znamię szkoły düsseldorfskiej Bernda i Hilla Becherów. Robert Voit odwołuje się także w swojej pracy do długiej tradycji kamuflażu i zwyczaju tworzenia katalogów nowych roślin. Jak rasowy botanik kolekcjonuje okazy i fotografuje je z należnym szacunkiem i precyzją.

Człowiek od dawna ściga się z naturą, o to kto jest lepszym twórcą. Dlaczego miałby nie stworzyć nowego gatunku drzew? Czy "nowe drzewa" nie są piękniejsze, wyższe, dorodniejsze od tych prawdziwych? Książka "New Trees" stawia pytania o różnicę między oryginałem a podróbką, między tym co sztuczne a prawdziwe. Robi to w porażająco prosty, ale zajmujący i konsekwentny sposób.

Robert Voit New Trees

Twarda oprawa
Format: 25,5 x 31,1 cm
152 strony
Steidl 2014

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: recenzja
logo logo
Magazyny
Zamów