Amc2 journal Issue 9 - Amore e Piombo: The Photography of Extremes in 1970s Italy - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
4 Listopad 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Włochy, lata 70. - czas swobody obyczajowej i seksualnej, ale i niepokoi społecznych, skandali politycznych, protestów i przemocy.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)


Dziewiąta część biuletynu Archive of Modern Conflict - Amc2 journal Issue 9 poświęcona jest burzliwym latom 70. we Włoszech. Przy pierwszym kontakcie uwagę zwraca przemyślana i dopasowana do treści surowa forma. Grube strony związano ze sobą za pomocą oprawy zeszytowej. Kartki przeszyte są czerwoną nicią, której kolor pojawia się również na okładce, z widoczną strukturą matowego papieru. Oryginalnym zabiegiem są dziury w okładce, które wyglądają jak otwory po kulach. Trzykrotnie narracja książki zaburzona jest przez sentencje, będące cytatami, które zaprezentowane są w taki sposób, że możemy je przeczytać przekładając strony z lewej na prawą i na odwrót. Wszystko to sprawia, że publikacja przypomina trochę anarchistyczne, w pośpiechu składane, podziemne wydawnictwo, co jest zasługa projektantki książki - Melanie Mues.

Rzym, lata 70. - czas swobody obyczajowej i seksualnej, ale i niepokoi społecznych, skandali politycznych, protestów, a w końcu również przemocy. Wszystkie te nastroje pokazane są bez ogródek, za pomocą bezpośrednich czarno-białych zdjęć, utrzymanych w tradycji fotografii dokumentalnej. Religia przeplata się z polityką, a aresztowania z tańcem. Książka prowadzi nas od lekkich i niefrasobliwych obrazów z życia miasta, przez zamieszki uliczne, aż po sceny ukazujące zbrodnie dokonywane na ulicy.

Zdjęcia składające się na Amore e Piombo: The Photography of Extremes in 1970s Italy pochodzą z archiwów rzymskiej agencji Team Editorial Services i zostały wybrane na nowo przez Rogera Hargreavesa i Federicę Chiocchetti. Autorzy wzięli na warsztat fotografie, które powstawały w celu ilustracji artykułów prasowych. Stworzyć z nich niepokojącą całość, która wybiega daleko poza pierwotny cel ich powstania. Nie trzeba zagłębiać się mocno w historię Włoch, aby odczytać ich sens.

“Miasta, tak jak sny stworzone są z pragnień i lęków” - pisze Italo Calvino, przytaczany w książce. Twórcy “Amc2 journal Issue 9” udało się pokazać specyfikę pewnego czasu i wydobyć uniwersalny charakter procesów zachodzących w społeczeństwie. Wertując strony "Amore e Piombo" słyszymy gwar miasta, czujemy jego podskórny puls, widzimy radość ludzi i ich oburzenie, domyślamy się skandali wiszących w powietrzu, oburzamy się, z powodu przemocy obecnej na ulicach. Oglądając “Amore e Piombo” przypominają mi się filmy Federico Felliniego, który w mistrzowski, barokowy sposób pokazał wzniosłość, a zarazem słabość człowieka. Myślę, że to wystarczająca rekomendacja.


Amc2 journal - Amore e Piombo: The Photography of Extremes in 1970s Italy
Roger Hargreaves i Federica Chiocchetti
Miękka oprawa zeszytowa
Format: 21 x 28cm
136 stron
AMC Books 2014

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Nikon Z6 z adapterem FTZ - drugie życie obiektywów Nikkor AF-S?
Nikon Z6 z adapterem FTZ - drugie życie obiektywów Nikkor AF-S?
Już od momentu włączenia poczułam, że polubię się z tym bezlusterkowcem. Pełne zadowolenie przyszło po zgraniu zdjęć na komputer. Skuteczność AF podczas fotografowania ruchliwych scen to...
30
33
Jak znieść urlop lekko? Przetestowaliśmy idealny wakacyjny zestaw!
Jak znieść urlop lekko? Przetestowaliśmy idealny wakacyjny zestaw!
Korpus z wymienną optyką i zakres ogniskowych sięgający 400 mm? Brzmi jak plecak pełen ciężkiego sprzętu, ale wcale nie musi tak być. Zobaczcie co potrafi kompaktowy...
11
0
4 cechy idealnego kieszonkowca, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie wakacyjnego kompaktu
4 cechy idealnego kieszonkowca, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie wakacyjnego kompaktu
Kieszonkowe aparaty oferują dziś znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Na przykładzie modelu Lumix TZ200 podpowiadamy, jakie funkcje powinien mieć wakacyjny...
16
3