Tethering w fotografii kulinarnej. Sprawdź, jakich narzędzi potrzebujesz

Autor: Krzysztof Mularczyk

25 Lipiec 2023
Artykuł na: 9-16 minut

Fotografia żywności jest dziś obecna niemal wszędzie, ale te najbardziej wysmakowane zdjęcia powstają na przemyślanych planach zdjęciowych z aparatem na uwięzi. Podglądając zawodowców, sprawdzamy jakie są ich ulubione narzędzia marki Tether Tools.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Foto-Technika, dystrybutorem marki Tether Tools

Fotografia kulinarna jest dziś tak popularna jak nigdy wcześniej. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, branży turystycznej i aplikacji do dostarczania żywności, liczba zdjęć przedstawiających to co jemy rośnie w zaskakującym tempie. Co zrobić, by spośród nich wszystkich, to nasze miały szansę się wyróżnić?

Sposób na najbardziej apetyczne zdjęcie

Nie wystarczy nacisnąć spust migawki, by powstało przykuwające uwagę zdjęcie. Sprawy nie ułatwi nawet jeśli przed obiektywem ustawimy najsmaczniejszą potrawę świata. Tak naprawdę tworzenie niesamowitych zdjęć żywności sprowadza się tu do planowania, kompozycji i oświetlenia.

Najlepsi w tej dziedzinie podkreślają, że właśnie kadrowanie ma tu kluczowe znaczenie. "Umieszczam aparat na statywie i przesuwam każdy rekwizyt lub kawałek jedzenia setki razy na ujęcie, aby uzyskać idealny efekt” - mówi Skyler Burt, wielokrotnie nagradzany fotograf i reżyser z Los Angeles, który znany jest z kanału YouTube We Eat Together.

Skyler Burt, jak wszyscy fotografowie kulinarni, fotografuje jedzenie z góry. Nie powinno nas to dziwić, bo przecież tak najczęściej oglądamy je na co dzień. Technika ta nazywana jest “flat lay” i jest dziś chyba najbardziej popularna wśród blogerów kulinarnych.

W parze z tą techniką stosowany jest tethering, czyli tzw. fotografowanie na uwięzi. Aparat umieszczany jest na statywie lub wysięgniku nad tematem i podłączony przewodem do komputera. W ten sposób na monitorze mamy podgląd obrazu na żywo oraz możliwość zdalnego sterowania i wyzwalania aparatu. “Podgląd kompozycji w czasie rzeczywistym sprawia, że fotografowanie jest nie tylko wygodne, ale i przyjemne - podkreśla Skyler Burt. “I nie muszę biegać w górę i w dół po drabinie, gdy mój aparat znajduje się nad stołem!", dodaje.

Dlaczego tethering i fotografia żywności idą w parze?

Z odpowiednimi kablami, oprogramowaniem, mocą i kreatywnością, tethering daje dziś fotografom niemal nieograniczoną elastyczność, aby szybko i skutecznie uzyskać idealne ujęcie jedzenia.

"Tethering jest nieodzowną częścią mojego workflow - zaznacza Joanie Simon, guru fotografii kulinarnej i autorka książki Picture Perfect Food: Master the Art of Food Photography with 52 Bite-Sized Tutorials. “Gdybym przestała z niego korzystać, nie wiem jakbym sobie poradziła. Znacznie ułatwia mi życie, ponieważ nic nie doprowadza mnie do szału bardziej niż przeróbki lub konieczność ponownego fotografowania z powodu popełnionego błędu. Tethering pozwala zapobiec takim sytuacjom i oszczędza czas na dłuższą metę" - mówi Joanie.

W podobnym tonie o tetheringu wypowiada się Yessica Duque, fotografka i stylistka żywności z Wenezueli, która obecnie mieszka w Holandii i wykonuje zdjęcia komercyjne dla dużych marek, restauracji i szefów kuchni w Europie. "Fotografowanie na uwięzi pozwoliło mi uzyskać pożądane ujęcie, dając mi lepszy wgląd w szczegóły i kompozycję każdego elementu" - opisuje swoją skomplikowaną sesję lodów dla Pierre Herme i Haagen Dazs. "Było to szczególnie pomocne, gdy obraz wymagał różnych ujęć, aby uchwycić działanie każdego elementu osobno. Dodatkowo, tethering pozwolił mi łatwo przejrzeć każde ujęcie na większym ekranie i dokonać niezbędnych korekt oświetlenia, ostrości i kompozycji".

Oprócz swobody komponowania sceny w obrębie kadru, możliwość fotografowania na uwięzi oznacza także, że możesz przetestować scenę, aby upewnić się, że wszystko jest gotowe, zanim jeszcze wprowadzisz potrawę na plan zdjęciowy. To pozwala skrócić czas fotografowania, dzięki czemu zdjęcia są rejestrowane, gdy jedzenie wygląda najlepiej. Ponadto, gdy masz już skonfigurowany aparat na uwięzi, fotografowanie pod różnymi kątami jest znacznie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy?

Jeśli chcesz fotografować jedzenie z góry nie próbuj balansować z aparatem na stołku. Nie możesz też stosować wysięgników i uchwytów kiepskiej jakości. Nie chcesz przecież, aby w trakcie zdjęć Twój ukochany aparat wylądował nagle w fotografowanym torcie, albo co gorsza roztrzaskał się na stole. Nawet jeśli fotografujesz amatorsko powinieneś zadbać o bezpieczeństwo, polegając na sprawdzonym sprzęcie.

Od lat synonimem niezawodności w zakresie tetheringu jest Tether Tools. W ofercie tej marki znajdziemy dziś nie tylko wysokiej klasy kable do płynnej komunikacji między aparatem a komputerem, od których wszystko się zaczęło, ale całą gamę sprytnych rozwiązań dla fotografów studyjnych. Z produktów tej firmy korzystają między innymi cytowani tu wcześniej Skyler Burt, Joanie Simon i Yessica Duque.

Zaglądając za kulisy pracy tych fotografów, przekonamy się, że ich warsztat bazuje w głównej mierze na zestawie Tether Tools All In-One Portable Studio Tethering Kit lub poszczególnych jego elementach. To idealne rozwiązanie dla fotografów żywności. Zestaw ten zawiera wszystko, czego potrzebuje fotograf, aby stworzyć w pełni funkcjonalne studio, także w terenie.

Tether Tools All In-One Portable Studio Tethering Kit - Twój zestaw do tetheringu

  • Tether Table Aero zapewnia stabilną i bezpieczną platformę dla laptopa lub tabletu, ułatwiając przeglądanie zdjęć i dostosowywanie ustawień aparatu. Dostępny w trzech rozmiarach, oferuje zintegrowany montaż na dowolnej głowicy statywu. W efekcie Tether Table Aero montuje się do dowolnego statywu, trójnogu lub ramienia w zaledwie kilka sekund.

  • Rock Solid Tripod Roller umożliwia z kolei szybkie i łatwe przesuwanie zestawu, zapewniając stabilne ujęcie za każdym razem. Uniwersalne mocowania nóg bezpiecznie utrzymują większość statywów. Po zamocowaniu statyw można łatwo wypoziomować i wyregulować. Z kolei duże, 3-calowe (7,62 cm) gumowe kółka z blokadami zapewniają płynny ruch i lepszą amortyzację na nierównościach podłogi.

  • Systemy zasilania ONsite Relay C Camera Power System i Camera Coupler umożliwiają zasilanie aparatu bezpośrednio z powerbanku lub gniazdka sieciowego. Eliminują potrzebę stosowania dodatkowych kabli i gwarantują że nigdy nie zabraknie Ci energii, nawet podczas fotografowania w odległych lokalizacjach. To rozwiązanie szczególnie upodobała sobie Joanie Simon: “ONsite Relay ze stałym zasilaniem to moja ulubiona rzecz. Fotografuję przez wiele długich godzin i nie chcę zajmować się bateriami. Dzięki niemu mogę pracować przez cały dzień”.

  • Uchwyty Rock Solid 2-Head Cross Bar Side Arm i Rock Solid 4-Head Tripod Cross Bar zapewniają elastyczność w ustawianiu aparatu oraz monitora lub/i laptopa dokładnie tam, gdzie trzeba. Te mocowania to gwarancja bezpieczeństwa i solidności na planie zdjęciowym. Szybko się je montuje i równie łatwo transportuje.

  • Z kolei haki Aero Hooks oraz worek dociążający Dual Wing Sandbag zapewniają dodatkową stabilność i wsparcie, gwarantując, że Twoja konfiguracja pozostanie na swoim miejscu nawet podczas najbardziej wymagających ujęć.

Oprócz samego zestawu warto zwrócić uwagę na podstawowe akcesoria, bez których trudno się obejść na planie zdjęciowym.

  • TetherBoost Pro 31 ft (9.4m) USB-C  Cable System to ponad 9 metrów swobody. Podstawę stanowi 15-calowy (4,6 m) kabel TetherPro (dostępny w wersji USB-C C lub C do Micro-B), który w połączeniu z przedłużaczem TetherBoost Pro USB-C Core Controller, umożliwi tetherowanie na odległość 9.4 m przy zachowaniu wysokiej szybkości transferu i wyjątkowej stabilności połączenia. Zestaw zawiera również blokadę przedłużacza TetherGuard, która chroni kable przed uszkodzeniem podczas pracy na planie, a także zestaw 10 opasek kablowych ProTab i duże etui.

  • TetherBlock to sprytne rozwiązanie, aby zapobiec przypadkowemu wyrwaniu kabla z portu aparatu. Przykręcany jest do dolnej części aparatu jak stopka statywowa, przez którą w jednym z trzech kanałów może być poprowadzony przewód. W dolnej części TetherBlock znajduje się zarówno gwint statywowy 1/4″, jak i 3/8″, dzięki czemu można go przykręcić do płytki statywowej. Alternatywą jest wersja TetherBlock Arca, która zawiera boczne wcięcia zgodne z popularnym standardem mocowania płytki do głowicy statywu.

  • TetherPro Right Angle Adapter USB 3.0 to USB-C wraz z TetherBlock stanowi zgrany duet. Dzięki wtyczce kątowej przy aparacie przewód jest lepiej dopasowany, co zapewnia dużo lepszą wygodę pracy i przede wszystkim bezpieczniejsze użytkowanie.

  • TetherBoost Pro USB-C Core Controller Extension Cable to 5-metrowy przedłużacz. Zapewnia prędkość przesyłu danych z aparatu na komputer do 10 Gb/s, nawet jeśli połączymy razem trzy takie przewody. W efekcie, razem z podstawowym kablem tetheringowym o długości do 4,6 m możemy odejść z aparatem od komputera na odległość 19,2 m (63 stopy) przy zachowaniu wysokiej szybkości transferu i stabilności połączenia.

  • TetherPro USB-C Cable i TetherBlock Bundle to klasyczny zestaw na początek, który pozwoli podłączyć i chronić port USB aparatu podczas fotografowania na uwięzi. Zawiera zgodny z naszym aparatem kabel TetherPro USB-C oraz płytkę blokującą TetherBlock lub Arca.

Dziś tethering to konieczność

Jeśli chodzi o fotografowanie żywności, dziś tethering nie jest już tylko miłym dodatkiem - stał się koniecznością. Bez względu na to, czy stosuje go ambitny bloger publikujący na Instagramie, czy profesjonalista wykonujący sesję na zlecenie uznanej restauracji, tethering pozwala na wygodniejsze i bardziej efektywne fotografowanie w studiu lub u klienta.

Płynność i skuteczność fotografowania tym sposobem zależy jednak od narzędzi, których użyjemy. Aby uniknąć frustrującego zrywania połączenia, albo co gorsza uszkodzenia aparatu, który nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, należy stosować właściwe rozwiązania. Jakie? Oczywiście Tether Tools. Dzięki nim tethering będzie czystą przyjemnością i pozwoli jeszcze mocniej rozwinąć skrzydła kreatywności na planie zdjęciowym.

Więcej o narzędziach Tether Tools dowiecie się z tych filmów:

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Przegląd i porównanie najpopularniejszych internetowych serwisów do archiwizowania danych i domowych serwerów NAS pozwalających stworzyć prywatną chmurę.
7
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
13
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców Asus Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak Nvidia Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
29
Powiązane artykuły