Quadralite Talia 300 RGB LED - kolorowe światło w studio bez ograniczeń

Autor: Krzysztof Mularczyk

30 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Ten panel LED oferuje nie tylko dużą moc, ale może świecić również w dowolnym kolorze z przestrzeni RGB. O potencjale tej funkcji na planie fotograficznym i filmowym oraz pozostałych możliwościach lampy Quadralite Talia 300 RGB LED przeczytacie poniżej.

Panel Quadralite Talia 300 RGB LED jest źródłem światła zaprojektowanym z myślą o kreatywnych zastosowaniach w studiu. Jego kluczową cechą jest pełna paleta barw RGB (360°) dzięki której można w unikalny sposób podejść do oświetlenia planu zdjęciowego lub filmowego.

Talia 300 RGB LED - duża powierzchnia świecenia w poręcznej obudowie

Talia 300 to średniej wielkości panel LED, w sam raz do fotograficznego studia, w którym odbywają sesje portretowe lub produktowe, a także do przestrzeni wykorzystywanej do nagrywania wywiadów czy vloggów. Jej wymiary to 180 x 160 x 55 mm, a waga 610 gramów. Biorąc pod uwagę moc świecenia równą 120 W jest to bardzo poręczna i jednocześnie wydajna konstrukcja.

Dodawany w zestawie zasilacz zapewnia stałe zasilanie lampy. Natomiast specjalna warstwa dyfuzyjna przed diodami gwarantuje miękkie plastyczne światło bez potrzeby stosowania dodatkowych modyfikatorów, takich jak softboksy czy ekrany rozpraszające.

Talia 300 RGB LED - jakość światła przede wszystkim

Źródłem światła w lampie Talia 300 RGB są diody LED o wysokim współczynniku odwzorowania kolorów CRI>95, a to znaczy, że temat zostanie oświetlony białym, naturalnym światłem, bez kolorystycznych dominant, które potem należałoby, nie zawsze z sukcesem, zniwelować w postprodukcji. Jednocześnie lampa emituje szeroką wiązkę silnego światła, pozbawionego efektu migotania, co gwarantuje stabilny obraz podczas filmowania.

Dwa ergonomiczne pokrętła pozwalają w szybki i wygodny sposób płynnie regulować jasność panelu w pełnym zakresie od 0 do 100% oraz zmieniać temperaturę barwową lampy w granicach 3000–6500 K (±300K). Funkcja ta pozwala dostosować światło lampy do światła zastanego, uzyskując tym samym naturalny efekt na na zdjęciach i filmie.

Panel Talia 300 RGB LED posiada też 12 trybów pracy, które pozwalają na jeszcze większą kreatywność na planie filmowym. Do dyspozycji są opcje:

 • 1. CCT
 • 2. RGB
 • 3. AUTO CCT
 • 4. AUTO RGB
 • 5. BLINK RGB
 • 6. BLINK Y/W
 • 7. BLINK R
 • 8. BLINK G
 • 9. BLINK B
 • 10. BLINK Y
 • 11. BLINK W
 • 12. POLICJA

Czym jest RGB?

RGB to przestrzeń barw, w której każdy kolor powstaje ze zmieszania trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Ponieważ Talia 300 RGB LED opiera się na 100 diodach RGB może wyświetlać dowolny kolor z tej palety. To daje niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu dowolnych aranżacji kolorystycznych podczas sesji, bez względu na to, czy przed obiektywem stanie osoba, czy przedmiot. Oczywiście światło lampy o dowolnej barwie może być kierowane bezpośrednio na temat główny, jako kontra lub oświetlać tło, a najbardziej bogate efekty można uzyskać pracując z zestawem kilku takich paneli.

Sesja z samochodem - przykładowe zastosowanie lampy RGB LED

Wszechstronność Quadralite Talia 300 RGB LED sprawia, że odnajdzie się znakomicie nawet podczas bardziej rozbudowanych produkcji. Dzięki temu, że może świecić w dowolnym kolorze, doskonale spisze się przy każdej kreatywnej produkcji.

Nie musi przy tym stanowić głównego oświetlenia - choć oczywiście może. Tę rolę mogą przejąć głowice błyskowe lub “zwykłe” panele LED, a Talia z racji jej dużej mocy dopełni plan zdjęciowy lub filmowy efektami kolorystycznymi w postaci kontry z boku lub z tyłu tematu, albo oświetlając obiekty dalszych planów lub tło. Przykład takiego zastosowania lampy RGB pokazujemy poniżej.

Talia 300 RGB LED w praktyce - inne zastosowania lampy RGB

W fotografii studyjnej kolor ma dziś ogromne znaczenie, a zarządzanie barwą i wiedza z zakresu teorii kolorów to temat obowiązkowy dla każdego, kto chce fotografować i filmować na poważnie. W naszym sprzętowym zapleczu nie powinno zatem zabraknąć lampy lub zestawu lamp RGB, aby od ręki wdrażać w życie kreatywne pomysły związane z kolorowym oświetleniem.

A takich pomysłów na pewno będzie wiele. Oto dwa kolejne przykłady wykorzystania lamp Talia 300 RGB LED, które z pewnością Was zainspirują.

Zdjęcia drinków Patryka Woźniaka (fotograf) i Adriana Dudka (asysta)

Zdjęcia portretowe z wykorzystaniem lampy Talia 300 RGB LED - fot. Kuba Barański "Kubełkowaty"

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Quadralite

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Astrofotografia i nocne zdjęcia krajobrazowe wymagają odpowiedniego obiektywu, ale w dobie wszechobecnego zanieczyszczenia światłem warto wykorzystać także odpowiednie filtry...
7
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Podłużne, lekkie lampy tubowe LED to praktyczny i poręczny sposób na doświetlenie sesji zdjęciowej lub planu filmowego. Wspólnie ze sklepem
7
Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]
Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]
W swojej ofercie ma superwydajne zamienniki baterii do aparatów oraz wysokiej jakości kable do tetheringu. Nic więc dziwnego, że produkty Mathorn w ekspresowym tempie zdobyły uznanie rynku foto i...
35
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)