Octadecagon Focus Softbox Para - nowa seria parabolicznych modyfikatorów od Quadralite

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Quadralite prezentuje serię parabolicznych modyfikatorów Octadecagon Focus Softbox Para z funkcją zmiany ogniska. To wszechstronne rozwiązania do stosowania ze światłem błyskowym i ciągłym, dostępne w czterech rozmiarach.

Quadralite Octadecagon Focus Softbox Para to nowa seria modyfikatorów o średnicach 90, 120, 140 i 180 cm, które mają paraboliczny kształt i możliwość szybkiej zmiany odległości zamontowanego źródła światła od środka czaszy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie różnego charakteru światła z jednego modyfikatora.

Zastosowanie pręta ogniskującego, którym możemy ustawiać kąt padania światła we wnętrzu softboksa umożliwia bardzo szybką zmianę oświetlenia - od kontrastowego po miękkie. Pozwala to również na precyzyjną kontrolę nad światłem zarówno stałym, jak i błyskowym.

Jak działa Octadecagon Focus Softbox Para?

Paraboliczny kształt modyfikatora gwarantuje uzyskanie charakterystycznego światła - miękkie i płynne przejścia tonalne wraz z pięknym kontrastem i łatwością w ustawieniu skupienia. Przedstawiona na wykresie krzywa reprezentuje reflektor, oś symetrii to pręt ogniskujący, na którym znajduje się lampa. Błysk lampy najpierw rozprasza się na powłoce refleksyjnej, a następnie odbija się na zewnątrz, aby dotrzeć do fotografowanego obiektu.

Krzywizna czaszy odbija promienie pod różnymi kątami w zależności od położenia lampy. Kiedy jest umieszczona wewnątrz, światło tworzy skupioną i wąską wiązkę z dużym kontrastem. W momencie gdy przesuwa się dalej, odbite promienie mają tendencję do rozpraszania się, więc światło staje się miękkie.

Octadecagon Focus Softbox Para to przemyślana, wszechstronna konstrukcja

W konstrukcji softboksów Quadralite Octadecagon Focus Softbox Para zastosowano wytrzymałe, giętkie pręty odporne na odkształcenia, mocowane na zewnętrznej części modyfikatora, dzięki czemu przednia część jest maksymalnie zbliżona do koła. Z kolei system Easy Click ułatwia i przyspiesza otwieranie i blokowanie każdego elementu.

W zestawie z softboksem dołączone jest mocowanie przednie Bowens. Pozwala to na zamontowanie lampy, tak aby świeciła wprost do modyfikatora. Natomiast zastosowanie dodatkowego adaptera pozwala na zamontowanie lampy w tylnej części i korzystanie z niego jak z klasycznego softboksa. Dla systemów Elinchrome i Profoto istnieje możliwość podłączenia dzięki dodatkowemu adapterowi (dostępny osobno).

Ramię wraz z uchwytem, na którym mocowana jest lampa znajduje się na ruchomym stelażu, który pozwala pracować z nią jak z boomem.

Octadecagony Quadralite od wewnątrz wyłożone są specjalnym, srebrnym materiałem odbijającym, który wzmacnia światło lampy. Do każdego zestawu dołączono dwa dyfuzory. Wewnętrzny posiada dodatkową warstwę materiału, która pomaga w rozmyciu bezpośredniego błysku palnika w centralnym obszarze. Zewnętrzny, mocowany na rzepy przy krawędzi modyfikatora, umożliwia także zamontowanie grida (dostępny osobno).

Jak Octadecagon Focus Softbox Para sprawdza się w praktyce?

Okazją do sprawdzenia nowych modyfikatorów Octadecagon Focus Softbox Para była sesja w ramach spacerów fotograficznych Quadralite. Zdjęcia odbyły się na Rynku Podgórskim w Krakowie przy Kościele pw. św Józefa. Scena oświetlana była lampą Atlas 600 TTL i modyfikatorem Octadecagon Focus Softbox Para 90 cm z założoną dyfuzją.

Modelka: Joanna Wołowiec; Stylizacja: Aleksandra Dudek; Zdjęcia: Adam Laube; Backstage: Adrian Dudek

Poziom skupienia światła w Octadecagonie ustawiony był na wartość 5. Wybór takich ustawień pozwolił stworzyć skupione i kontrastowe oświetlenie sceny. Użycie dyfuzora zmiękczyło kadr oraz umożliwiło uchwycenie miękkich tonalnych przejść między światłem a cieniem. Paraboliczny kształt modyfikatora pozwolił z kolei uniknąć oświetlenia planu za modelką.

Modelka: Joanna Wołowiec; Stylizacja: Aleksandra Dudek; Zdjęcia: Adam Laube; Backstage: Adrian Dudek

Opinią o nowym modyfikatorze dzieli się także fotograf Łukasz Piecyk: “Szybki system montażu i system fokusujący, który pozwala nam na pełną kontrolę nad światłem, to główne cechy Octadecagonu, nowego modyfikatora od Quadralite. Miałem okazję już z nim pracować. To naprawdę bardzo fajny produkt, którego jeszcze w ofercie nie było. Ten jeden modyfikator daje nam wiele możliwości, aby światło odpowiednio kontrolować, dzięki czemu jest w stanie zastąpić nam wiele innych modyfikatorów”.

Octadecagon Focus Softbox Para - co w zestawie?

Modyfikatory Octadecagon Focus Softbox Para dostępne są w rozmiarach 90, 120, 140 i 180 cm w cenach od 995 do 2195 zł w zależności od średnicy.

Zestaw zawiera ramię do mocowania adapterów, adapter 155 mm przedni Bowens, dyfuzor wewnętrzny i zewnętrzny, obciążnik i torbę transportową.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Vanguard zapowiedział „najbardziej stabilny w historii firmy” statyw dla filmowców - wyposażony w system szybkiego zwalniania aparatu, wygodną platformę poziomującą i udźwig do 25 kg. Premiera...
11
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Canon wprowadza nową, ulepszoną serię 3 wielkoformatowych drukarek ImagePROGRAF PRO. Nowe modele maja być wygodniejsze w obsłudze i oferować większą produktywność. Współpracują też z...
4
Edelkrone Tripod X - zmechanizowany, samopoziomujący się statyw, który udźwignie 20 kg sprzętu
Edelkrone Tripod X - zmechanizowany, samopoziomujący się statyw, który udźwignie 20 kg sprzętu
Edelkrone zaprezentowało statyw, który odmienić ma prace wideo. Tripod X sam się poziomuje, pozwala na zdalne regulowanie wysokości i umożliwia programowanie sekwencji ruchów oraz...
6
Powiązane artykuły