Octadecagon Focus Softbox Para - nowa seria parabolicznych modyfikatorów od Quadralite

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Quadralite prezentuje serię parabolicznych modyfikatorów Octadecagon Focus Softbox Para z funkcją zmiany ogniska. To wszechstronne rozwiązania do stosowania ze światłem błyskowym i ciągłym, dostępne w czterech rozmiarach.

Quadralite Octadecagon Focus Softbox Para to nowa seria modyfikatorów o średnicach 90, 120, 140 i 180 cm, które mają paraboliczny kształt i możliwość szybkiej zmiany odległości zamontowanego źródła światła od środka czaszy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie różnego charakteru światła z jednego modyfikatora.

Zastosowanie pręta ogniskującego, którym możemy ustawiać kąt padania światła we wnętrzu softboksa umożliwia bardzo szybką zmianę oświetlenia - od kontrastowego po miękkie. Pozwala to również na precyzyjną kontrolę nad światłem zarówno stałym, jak i błyskowym.

Jak działa Octadecagon Focus Softbox Para?

Paraboliczny kształt modyfikatora gwarantuje uzyskanie charakterystycznego światła - miękkie i płynne przejścia tonalne wraz z pięknym kontrastem i łatwością w ustawieniu skupienia. Przedstawiona na wykresie krzywa reprezentuje reflektor, oś symetrii to pręt ogniskujący, na którym znajduje się lampa. Błysk lampy najpierw rozprasza się na powłoce refleksyjnej, a następnie odbija się na zewnątrz, aby dotrzeć do fotografowanego obiektu.

Krzywizna czaszy odbija promienie pod różnymi kątami w zależności od położenia lampy. Kiedy jest umieszczona wewnątrz, światło tworzy skupioną i wąską wiązkę z dużym kontrastem. W momencie gdy przesuwa się dalej, odbite promienie mają tendencję do rozpraszania się, więc światło staje się miękkie.

Octadecagon Focus Softbox Para to przemyślana, wszechstronna konstrukcja

W konstrukcji softboksów Quadralite Octadecagon Focus Softbox Para zastosowano wytrzymałe, giętkie pręty odporne na odkształcenia, mocowane na zewnętrznej części modyfikatora, dzięki czemu przednia część jest maksymalnie zbliżona do koła. Z kolei system Easy Click ułatwia i przyspiesza otwieranie i blokowanie każdego elementu.

W zestawie z softboksem dołączone jest mocowanie przednie Bowens. Pozwala to na zamontowanie lampy, tak aby świeciła wprost do modyfikatora. Natomiast zastosowanie dodatkowego adaptera pozwala na zamontowanie lampy w tylnej części i korzystanie z niego jak z klasycznego softboksa. Dla systemów Elinchrome i Profoto istnieje możliwość podłączenia dzięki dodatkowemu adapterowi (dostępny osobno).

Ramię wraz z uchwytem, na którym mocowana jest lampa znajduje się na ruchomym stelażu, który pozwala pracować z nią jak z boomem.

Octadecagony Quadralite od wewnątrz wyłożone są specjalnym, srebrnym materiałem odbijającym, który wzmacnia światło lampy. Do każdego zestawu dołączono dwa dyfuzory. Wewnętrzny posiada dodatkową warstwę materiału, która pomaga w rozmyciu bezpośredniego błysku palnika w centralnym obszarze. Zewnętrzny, mocowany na rzepy przy krawędzi modyfikatora, umożliwia także zamontowanie grida (dostępny osobno).

Jak Octadecagon Focus Softbox Para sprawdza się w praktyce?

Okazją do sprawdzenia nowych modyfikatorów Octadecagon Focus Softbox Para była sesja w ramach spacerów fotograficznych Quadralite. Zdjęcia odbyły się na Rynku Podgórskim w Krakowie przy Kościele pw. św Józefa. Scena oświetlana była lampą Atlas 600 TTL i modyfikatorem Octadecagon Focus Softbox Para 90 cm z założoną dyfuzją.

Modelka: Joanna Wołowiec; Stylizacja: Aleksandra Dudek; Zdjęcia: Adam Laube; Backstage: Adrian Dudek

Poziom skupienia światła w Octadecagonie ustawiony był na wartość 5. Wybór takich ustawień pozwolił stworzyć skupione i kontrastowe oświetlenie sceny. Użycie dyfuzora zmiękczyło kadr oraz umożliwiło uchwycenie miękkich tonalnych przejść między światłem a cieniem. Paraboliczny kształt modyfikatora pozwolił z kolei uniknąć oświetlenia planu za modelką.

Modelka: Joanna Wołowiec; Stylizacja: Aleksandra Dudek; Zdjęcia: Adam Laube; Backstage: Adrian Dudek

Opinią o nowym modyfikatorze dzieli się także fotograf Łukasz Piecyk: “Szybki system montażu i system fokusujący, który pozwala nam na pełną kontrolę nad światłem, to główne cechy Octadecagonu, nowego modyfikatora od Quadralite. Miałem okazję już z nim pracować. To naprawdę bardzo fajny produkt, którego jeszcze w ofercie nie było. Ten jeden modyfikator daje nam wiele możliwości, aby światło odpowiednio kontrolować, dzięki czemu jest w stanie zastąpić nam wiele innych modyfikatorów”.

Octadecagon Focus Softbox Para - co w zestawie?

Modyfikatory Octadecagon Focus Softbox Para dostępne są w rozmiarach 90, 120, 140 i 180 cm w cenach od 995 do 2195 zł w zależności od średnicy.

Zestaw zawiera ramię do mocowania adapterów, adapter 155 mm przedni Bowens, dyfuzor wewnętrzny i zewnętrzny, obciążnik i torbę transportową.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Rusza Quadralite Roadshow 2022 - pokazy sprzętu oświetleniowego i warsztaty fotograficzne
Rusza Quadralite Roadshow 2022 - pokazy sprzętu oświetleniowego i warsztaty fotograficzne
Quadralite Roadshow to cykl spotkań organizowanych w formie dnia otwartego. Dzięki nim poznasz najnowszy sprzęt oświetleniowy i porozmawiasz ze specjalistami. Roadshow...
4
Newell BP-4CHT i DF-4CH - 4-kanałowe ładowarki do akumulatorów V-Mount i Sony NP-F
Newell BP-4CHT i DF-4CH - 4-kanałowe ładowarki do akumulatorów V-Mount i Sony NP-F
Dużo filmujesz i na każde zlecenie zabierasz po kilka akumulatorów? Dzięki nowym, 4-kanałowym ładowarkom Newell, ich ładowanie będzie wygodniejsze niż...
6
Fotograficzny multitool za 100 dolarów. Ma nawet miejsce na kartę SD
Fotograficzny multitool za 100 dolarów. Ma nawet miejsce na kartę SD
Ile powinien kosztować dobry multitool? Na pewno nie tyle. Nowemu akcesorium dla fotografów trudno jedno odmówić uroku.
6
Powiązane artykuły