Lustrzanka dla początkujących - przegląd rynku 2020

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Lipiec 2020
Artykuł na: 9-16 minut

Smartfon już Ci nie wystarcza? Szukasz pierwszego prawdziwego aparatu, który pozwoli Ci na bardziej twórcze eksperymenty? Jesteśmy tu by pomóc. Sprawdź jaka jest najlepsza lustrzanka dla początkujących.

Nie ma co, zdjęcia z telefonu potrafią wyglądać dziś naprawdę nieźle. Niestety tylko tak długo ,jak długo oglądamy je na niewielkim, a do tego superjasnym i kontrastowym ekranie smartfona. Wystarczy bowiem zrzucić je na komputer, by dostrzec to czego nie widzimy, gdy mają zaledwie kilka cali - przeostrzone krawędzie, przesycone kolory i miękkie detale... U każdego ambitnego amatora frustracja i niedosyt pojawiają się bardzo szybko.

Na szczęście na rynku jest kilka lustrzanek dla początkujących z wymienną optyką i dużą fizycznie matrycą, które są dziś tanie jak nigdy. Za niewiele ponad 2 tys. zł otrzymujemy narzędzie, które w rękach świadomego użytkownika pozwoli na tworzenie obrazów o naprawdę wysokiej jakości, które wydrukujemy w dużym formacie, lub przez Wi-Fi wyślemy do naszego smartfona czy tabletu. Wybór jest dziś naprawdę szeroki a ceny i możliwości modeli różnych producentów bardzo zbliżone. Zwłaszcza, że w tym samym pułapie cenowym znajdziemy zarówno najnowsze modele z segmentu amatorskiego, jak i nieco starsze, adresowane do bardziej wymagających użytkowników, które zdążyły już mocno potanieć. Oto nasz subiektywny wybór aparatów, które z pewnością warto wziąć pod uwagę!

Zestawienie powstało w oparciu o ofertę renomowanego sklepu fotograficznego Fotoforma.pl.

Lustrzanka dla początkujących SONY A6000 + E 16-50 mm f/3,5-5,6 OSS 

Aparat dla początkujących

Sprawdź aktualną cenę

Choć to konstrukcja sprzed dobrych kilku lat, nadal może pochwalić się całkiem niezłą specyfikacją. W chwili premiery był to w końcu model adresowany do bardziej wymagających użytkowników, o czym świadczy obecność wizjera i rozbudowana ergonomia. 24-milionowa matryca APS-C pracuje w uniwersalnym zakresie ISO 100-25 600 a w trybie seryjnym zarejestruje do 11 kl./s. Hybrydowy AF oparto o 179 punktów, na pokładzie znajdziemy również moduł Wi-Fi i NFC.

A6000 to też aparat solidny i ergonomiczny - obudowę wykonano ze stopu magnezu a wyraźnie zaznaczony grip, mimo niewielkich wymiarów daje pewny chwyt. Wygodne fotografowanie w różnych warunkach ułatwiają też wizjer OLED, odchylany ekran i dwa pokrętła sterowania.

Plus image
plusy:
  • Szybki AF i tryb seryjny
  • Rozbudowana ergonomia
  • Stosunek jakości do ceny
Minus image
minusy:
  • Filmy tylko Full HD
  • Przeciętna rozdzielczość wizjera
  • Stosunkowo nieduży ekran
Przeczytaj więcej:
Sony A6000 - test aparatu

Następca aparatu oznaczonego symbolem NEX-6. Wizualnie tylko nieznacznie odbiega od swojego poprzednika. W środku zaszły jednak znaczące zmiany. Przede wszystkim sercem korpusu jest teraz 24-megapikselowa matryca, usprawniono także autofokus. Zobaczcie jak A6000 poradził sobie w naszej procedurze testowej. [Czytaj więcej]

CANON EOS 250D + EF-S 18-55 mm f/4-5.6 IS STM - najmniejsza lustrzanka na rynku nie tylko dla amatorów fotografii

Mała lustrzanka dla amatorów

Sprawdź aktualną cenę

Trzecia generacja najmniejszej lustrzanki na rynku to świetna propozycja lustrzanki dla początkujących amatorów fotografowania ale też vlogowania. Oferuje 24-milionową matrycę APS-C czułą aż do ISO 51 200 oraz tryb seryjny 5 kl./s. Autofocus w trybie standardowej detekcji fazy oferuje tylko 9 punktów AF, ale po przełączeniu w Live View będziemy mogli się cieszyć szybkim i czułym aż do -4 EV autofocusem Dual Pixel AF (oparty o 3975 pikseli detekcji fazy!). Oznacza to, że kadrowanie i ostrzenie za pomocą tylnego ekranu będzie równie wygodne jak w przypadku aparatów bezlusterkowych.

A skoro mowa o ekranie - duży (3,2”), dotykowy, i co ważne obracany panel oraz złącze mikrofonowe pozwolą na wygodne tworzenie nagrań w jakości 4K 25 kl./s lub Full HD 60 kl./s. Na koniec - dużą zaletą lustrzanek Canon jest też bogata oferta niedrogiej optyki: dedykowanej, producentów niezależnych i z rynku wtórnego.

Plus image
plusy:
  • Mały i poręczny korpus
  • Świetny Dual Pixel AF
  • Tryb filmowy 4K
Minus image
minusy:
  • Tylko 9 punktów AF
  • Plastikowa obudowa
  • Obsługuje tylko lampy Canon
Przeczytaj więcej:
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia

Nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja tej lustrzanki? [Czytaj więcej]

NIKON D5600 + AF-P 18-55 mm f/3-5-5,6 VR - tania lustrzanka dla początkujących

Tania lustrzanka na start

Sprawdź aktualną cenę

Swoją premierę miał jeszcze w 2016 roku, ale pod względem możliwości to nadal bardzo ciekawa propozycja. Pozycjonowany w ofercie Nikona jako niższa klasa średnia, ale dziś jest tańszy już o ponad 1000 zł. Dzięki przeprojektowanej obudowie korpus, jak na lustrzankę jest bardzo smukły a uchwyt głęboki i wygodny. Również tylny ekran jest duży (3,2”), obracany i pozwala na wygodną obsługę dotykową. 

Specyfikacją D5600 nie wybija się na tle konkurencji, choć ma kilka atutów, oferując oprócz 24-milionowej matrycy (której zakres czułości kończy się na ISO 25 600) system autofokusa oparty na 39 punktach z czego 9 to czujniki krzyżowe o większej precyzji. Ciekawą opcją jest autorska technologia SnapBridge, pozwalająca na przesyłanie pomniejszonych zdjęć w czasie rzeczywistym na sparowany przez Bluetooth smartfon lub tablet.

Plus image
plusy:
  • Zgrabny i wygodny korpus
  • Intuicyjna obsługa
  • Wejście mikrofonowe
Minus image
minusy:
  • Filmy tylko Full HD
  • Przeciętny AF w trybie podglądu

OLYMPUS OM-D E-M10 MARK III + 14‑42 mm f/3.5‑5.6 II R - najpopularniejszy bezlusterkowiec wśród amatorów

Popularny bezlusterkowiec dla hobbystów

Sprawdź aktualną cenę

Chociaż największą uwagę poświęciliśmy  lustrzankom dla początkujących, to bez wątpienia na liście najpopularniejszych serii amatorskich powinna pojawić się także ta pozycja. Tutaj w parze z efektownym designem idą zaskakująco duże możliwości. Aparat powstał wokół matrycy formatu 4/3, która pracuje w zakresie czułości ISO 200-25 600 a w trybie zdjęć seryjnych rejestruje do 8,5 kl./s. Atutami aparatu są też bez wątpienia 5-osiowa stabilizacja i wydajny, poprawiony względem poprzednika system AF oparty o 121 czujników – korzystając z dotykowego spustu, aparat wyzwala migawkę dosłownie w momencie wskazania punktu ostrości palcem na ekranie. Pochwalić można też wizjer cyfrowy o rozdzielczości 2,36 Mp.

Jak zawsze w przypadku Olympusa, dostajemy też bogactwo funkcji dodatkowych. Oprócz filmów 4K 30 kl./s, wbudowanego Wi-Fi i palety filtrów kreatywnych oferuje autorski tryb długich czasów naświetlania Live Composite czy automatyczny focus stacking.

Plus image
plusy:
  • Bardzo skuteczna stabilizacja
  • Świetny design, staranne wykonanie
  • Stosunek jakości do ceny
Minus image
minusy:
  • Rozdzielczość matrycy tylko 16 Mp
  • W nowej wersji obudowa jest z plastiku
  • Ograniczone funkcje dotykowe
Przeczytaj więcej:
Olympus OM-D E-M10 Mark III - test aparatu

Nowy bezlusterkowiec Olympusa to już trzecia odsłona jednej z najbardziej popularnych amatorskich konstrukcji na rynku. E-M10 III z jednej strony wprowadza istotne usprawnienia, z drugiej wydaje się być kierowany do mniej wymagającego odbiorcy niż poprzednik. Przekonajmy się więc, czy jest jego godnym następcą. [Czytaj więcej]

FUJIFILM X-A7 + XC 15-45 OIS PZ - ciekawa propozycja dla początkujących vlogerów

Ciekawy bezlusterkowiec dla początkujących vlogerów

Sprawdź aktualną cenę

To już nie tylko baaardzo stylowa, ale też całkiem nowoczesna konstrukcja, która polubią również vlogerzy. 24-milionowa matryca APS-C dostarczać będzie świetne zdjęcia już prosto z aparatu, a obracany, aż 3,5-calowy, dotykowy ekran LCD (aż 2,3 Mp!) formatu 16:9 pozwoli na bardzo wygodne filmowanie w 4K (obraz skalowany jest z obszaru 6K, co ma zapewnić jeszcze lepszą szczegółowość i mniejsze zaszumienie). Z kolei usprawniony autofokus wykorzystuje teraz 425 pikseli detekcji fazy, czyli 8,5x więcej niż poprzednik.

Obsługa opiera się przede wszystkim na dotykowym panelu, oraz joysticku na tylnej ściance i przednim pokrętle. To dość nowatorskie podejście, które może jednak być zaskakująco wygodne. Jak na amatorski bezlusterkowiec, dobrze wypada też bateria, która pozwoli na wykonanie nawet 450 zdjęć na jednym ładowaniu.

Plus image
plusy:
  • użyteczny tryb wideo 4K
  • szybki autofokus
  • ładowanie przez USB
Minus image
minusy:
  • brak stabilizacji
  • mało miejsca na dłoń na tylnej ściance
  • brak wizjera
Przeczytaj więcej:
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia

Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego producenta. Znacznie usprawniony system ustawiania ostrości i imponujący dotykowy ekran mają być cechami, które również przekonają fotografów poszukujących przede wszystkim prostoty obsługi i automatyzacji. [Czytaj więcej]

Sony A6100 + PZ 16-50 mm f/3,5-5,6 OSS - najszybszy amatorski bezlusterkowiec w swoim segmencie

Amatorski bezlusterkowiec na start w 2020 roku

Sprawdź aktualną cenę

To najnowszy amatorski bezlusterkowiec, który oferuje nawet więcej, niż konstrukcje zaawansowane sprzed kilku lat. W niepozornym, ergonomicznym body znajduje się najnowsza 24-milionowa matryca Exmor APS HD CMOS (zakres ISO 100 – 51 200), obsługiwana przez najnowszej generacji procesor BIONZ X, oraz jeden z najszybszych na rynku system Fast Hybrid AF (425 pól detekcji fazy/kontrastu). Do tego otrzymujemy bardzo użyteczne wykrywanie oka (u ludzi i zwierząt) i tryb seryjny 11 kl./s. W tym segmencie próżno dziś szukać szybszej i bardziej wydajnej konstrukcji.

Jak przystało na Sony, nieźle wygląda też tryb wideo, choć zaawansowane funkcje, takie jak tryb HLG i profile Log zachowano dla wyższych i droższych modeli. Mimo to możemy cieszyć się jakością 4K 30 kl./s, do kręcenia vlogów wykorzystując odchylany o 180 stopni ekran LCD.

Plus image
plusy:
  • Bardzo szybki autofokus
  • Dobry stosunek możliwości do ceny
  • Użyteczny tryb filmowy 4K
Minus image
minusy:
  • Brak stabilizacji w trybie wideo
  • Obudowa z tworzyw sztucznych
  • Przeciętna jakość ekranu i wizjera
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Marka Nitecore może być kojarzona z urządzeniami, z których korzystają służby wojskowe czy policja. W swojej ofercie ma jednak akcesoria, które doskonale sprawdzą się w rękach fotografów i...
9
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na...
29
Powiązane artykuły