Lustrzanka czy bezlusterkowiec - co wybrać?

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Od lat trwa zacięta walka bezlusterkowiec vs lustrzanka. Czas ją rozstrzygnąć! Który ze sprzętów sprawdzi się lepiej? Czym różnią się te dwa aparaty i jakie są ich główne zalety? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Aparat fotograficzny jest sprzętem, który posiada większość z nas. Aparat pozwala na uchwycenie ulotnych momentów, które chcemy zapamiętać. Miło jest przejrzeć album ze zdjęciami i powspominać minione lata. Pozostaje jednak wątpliwość, jaki aparat kupić.

Lustrzanka cyfrowa - czym się cechuje?

Lustrzanka cyfrowa jest cyfrowym aparatem fotograficznym, który posiada matrycę cyfrową, najczęściej CMOS bądź CCD. Matryce różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Istotą każdej lustrzanki jest obecność lustra. Może być ono ruchome lub półprzepuszczalne. Światło wpadające przez obiekty odbija się od lustra, a następnie wpada na matówkę i pryzmat. Kiedy naciskami guzik spustu, lustro unosi się na ułamek sekundy bądź dłużej, by światło padło ma matrycę. Czas podniesienia się lustra jest zależny od czasu ekspozycji. Tym, c charakteryzuje każdą lustrzankę cyfrową jest możliwość wymiany obiektywów, które mocuje się przy użyciu tzw. bagnetów. Każdy obiekty ma przysłonę, której zadaniem jest przymykanie się w momencie wykonywania zdjęcia. Kolejną cechą lustrzanek cyfrowych jest autofokus, czyli możliwość automatycznego ustawienia ostrości. To o wiele prostsze niż ustawianie ostrości w sposób manualny, choć to również jest możliwe w przypadku lustrzanek cyfrowych. Dzisiejsze lustrzanki cyfrowe dają możliwość nie tylko robienia zdjęć, ale także nagrywania filmów.

Bezlusterkowiec - główne cechy

Bezlusterkowiec, podobnie jak lustrzanka, jest cyfrowym aparatem fotograficznym o nieco odmiennej specyfikacji. Bezlusterkowiec, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada lustra i cechują ją o wiele mniejsze gabaryty. Światło z obiektywu trafia wprost na matrycę, co według profesjonalistów daje nieco gorsze efekty niż w przypadku lustrzanki. W bezlusterkowcach często stosowane są małe matryce z dużą liczbą pikseli, co również może wpłynąć negatywnie na jakość wykonywanych zdjęć. Bezlusterkowiec posiada zwykle wizjer elektroniczny, który ukazuje nam obraz dokładnie tak, jak uchwyci go obiektyw. To nieco inaczej niz w przypadku lustrzanki - tam występuje wizjer optyczny, dzięki któremu widzimy obraz taki, jakim widzi go ludzkie oko. Wielu profesonalistów twierdzi, że ustawienie ostrości jest prostsze w przypadku lustrzanki, zwłaszcza przy korzystaniu z funkcji autofokusu. Wizjer elektroniczny ma tę zaletę, że kadr można rozjaśnić lub przyciemnić w trudnych warunkach oświetleniowych, ale minusem jest o wiele szybsze zużycie baterii urządzenia podczas pracy. Bezlusterkowce z racji braku luster w budowie, są o wiele lżejsze i mniejsze. Poza tym, dzięki temu, że lustra się nie podnoszą, wyeliminowane zostaje drganie podczas wykonywania zdjęcia, co z kolei wpływa na końcową ostrość. Ważną cechą bezlusterkowca jest autofokus, jednak wiele osób twierdzi, że to właśnie głębia ostrości dostępna jedynie w lustrzankach daje naprawdę niezwykłe możliwości. Aby wykorzystać ją w pełni, konieczna jest jednak pewna wiedza i doświadczenie. Bezlusterkowce na ogół dają świetny obraz, nawet, jeśli zdjęcia wykonują osoby niedoświadczone w fotografii.

Czym różni się wizjer elektroniczny od wizjera optycznego?

Jak już wspomnieliśmy użyteczny wizjer elektroniczny, w który wyposażony jest każdy bezlusterkowiec, pozwala na podejrzenie obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Minusem jest jednak fakt, że obraz, jaki zobaczymy w wizjerze jest tak naprawdę obrazem widzianym przez obiektyw.W przypadku wizjera optycznego, obraz jest widziany tak, jak widzi go ludzkie oko. Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze, bo jest to zależne od tego, jakich efektów oczekujemy i jakie jest nasze doświadczenie w zakresie fotografii.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, do czego używany będzie aparat. Bezlusterkowce są ogólnie prostsze w obsłudze, gdyż wiele ustawień można po prostu zautomatyzować. Z tego względu bezlusterkowce są często polecane osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Bezlusterkowce są lżejsze, bardziej kompaktowe i tańsze. Lustrzanki są urządzeniami o wiele bardziej zaawansowanymi, jednak aby wyciągnąć z nich maksimum możliwości, konieczna jest ugruntowana wiedza fotograficzna. Zakup lustrzanki i fotografowanie jedynie w trybie automatycznym nie ma żadnego sensu. Pod względem oferowanych możliwości, większość lustrzanek wypadnie lepiej niż każdy bezlusterkowiec. Większość z nich posiada rozbudowane systemy filmowania, system śledzenia oka, technologię dual pixel autofocus czy inne udogodnienia. Bezlusterkowce również je posiadają, a sporym ułatwieniem jest elektroniczny wizjer. Rynek aparatów wciąż się rozrasta i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, które rozwiązanie będzie lepsze. To zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, jakie są nasze umiejętności i jaki budżet chcemy przeznaczyć na sprzęt fotograficzny.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj: euro.com.pl.

Materiał sponsorowany

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Marka Nitecore może być kojarzona z urządzeniami, z których korzystają służby wojskowe czy policja. W swojej ofercie ma jednak akcesoria, które doskonale sprawdzą się w rękach fotografów i...
9
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na...
29