Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa "Dzieciaki" na Placu Zamkowym w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Lipiec 2009
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższy poniedziałek, 6 lipca o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie otwarcie wystawy fotografii wykonanych przez dzieciaki z Targówka, pod opieką Tomka Niewiadomskiego.

Na wystawie zobaczymy 50 fotografii, wykonanych przez dzieci, które dokumentowały swoje życie codzienne. O projekcie piszą Agnieszka Dąbrowska i Marta Wardin z Fundacji Element 65:

Pewnego dnia, półtora roku temu, Wojtek Przybylski, wolontariusz ze Stowarzyszenia Dzieci Targówka, nasz przyjaciel, wpadł na pomysł zaproszenia swoich podopiecznych do współprowadzonej przez nas galerii fotografii. Dzieciaki miały wtedy możliwość zobaczyć prezentowane u nas zdjęcia z Japonii i spotkać się z ich autorem, Tomkiem Niewiadomskim. Artysta przyjął swoich małych gości z wszelkimi honorami; dzieci słuchając opowieści o Japonii, raczyły się sushi i lodami z owocu liczi. Tomek wyświetlał slajdy ze swoich dalekich podróży, zadedykował każdemu imiennie album fotografii oraz przeprowadził minikurs pracy w ciemni, wtajemniczając gości w unikalną archaiczną technikę wywoływania zdjęć zwaną platinum-palladium, którą obecnie stosuje jedynie 300 osób na świecie.

O czym marzysz? O zostaniu nad morzem na całe życie. Monika, 10 lat

To pierwsze spotkanie tak bardzo przypadło wszystkim do gustu, że postanowiliśmy kontynuować tę wspólną przygodę, nadając jej szerszy charakter - warsztatów fotograficznych dla małych podopiecznych Klubu Dzieci Targówka, prowadzonych właśnie przez Tomka Niewiadomskiego. Dzięki dotacji z programu "Żyj, poznawaj, rozwijaj się" firmy Procter & Gamble, partnera naszego projektu, każdy uczestnik kursu miał własny aparat fotograficzny z profesjonalnym filmem. No i zaczęła się prawdziwa przygoda...Odbyliśmy sześć wspólnych wycieczek inspirująco-poznawczych: do Cyrku Zalewski, nad Wisłę, spacer po Trakcie Królewskim, do parku Skaryszewskiego, na basen w hotelu InterContinental, na lodowisko w CH Promenada. Dzieciaki z zapałem wszystko fotografowały i coraz bardziej podbijały nasze serca. Te wspólne wyprawy, które zostały uwiecznione na kilkuset rolkach filmu, przestały pełnić funkcję zwykłych warsztatów.

Chcieliśmy dzieciom wypełnić czas, pokazując nowe, często nieznane im możliwości, miejsca, w których wcześniej nie były. Fotografując, odkrywały w sobie pokłady kreatywności, ale też doskonale się bawiły. I może właśnie ta frajda, którą miały z tych naszych wspólnych spotkań, była w tym wszystkim najważniejsza. Pozwoliła im oderwać się od codzienności życia dziecka z Targówka - codzienności niejednokrotnie rozmijającej się z marzeniami. Warsztaty były czasem, w którym każdy mógł poczuć się kreatorem rzeczywistości. Każde dziecko traktowane było przez nas, dorosłych, jak równy nam młody człowiek. Zabawa w fotografów była momentem wzajemnego poznawania się i wymiany doświadczeń, bo to nie tylko my służyliśmy dzieciakom naszą wiedzą i doświadczeniem. Dzieciaki dawały nam poczucie nieskończonych możliwości, entuzjazmu, beztroski. Fascynujące było obserwowanie tych młodych ludzi, jak szybko potrafili zaadaptować się do nowych warunków i jak bezproblemowo brali z otoczenia wszystko to, co najlepsze i najciekawsze. Maksyma carpe diem mogłaby być najbardziej precyzyjnym opisaniem tego, jak potrafią funkcjonować.

Po tych spotkaniach pozostało ponad cztery i pół tysiąca zdjęć, z których Tomek Niewiadomski wybrał około dwustu. Fotografie dzieciaków są spontaniczne, niedotknięte żadną ideologią ani określoną wizją artystyczną. Dlatego są do granic możliwości szczere i w taki właśnie sposób pokazują percepcję dzieci i to, co je interesuje albo porusza. Może to być Syrenka Warszawska uchwycona jakby mimochodem, może nie do końca uważnie, ale mimo wszystko sfotografowana, czyli jednak zobaczona. A może to być portret najlepszej przyjaciółki zrobiony podczas wspólnej kąpieli w basenie czy  upamiętnienie wygłupów z kolegami z podwórka...

Dla dzieciaków liczy się chwila - śmieją się z niej później, gdy wspólnie oglądamy zdjęcia. I my też się śmiejemy razem z nimi i zastanawiamy, czy to naprawdę się zdarzyło?

Podobne pomysły realizowane były już wcześniej. Wystarczy chociażby przypomnieć projekt Andrzeja Stasiuka i Piotra Janowskiego zatytułowany "Świat", w którym to dzieci z popegeerowskich wiosek Jasionka i Krzywa położonych w Beskidzie Niskim fotografowały miejsce, w którym przyszło im żyć. Nie zmienia to jednak faktu, że każde tego typu przedsięwzięcie jest niezwykle wartościowe. Mamy niecodzienną okazję wglądu w środowiska do których często nigdy byśmy nie dotarli. Oglądamy rzeczywistość oczami dzieci, których spojrzenie jest świeże i nie zmienione przez otaczającą nas kulturę. Z niecierpliwością wyczekuję efektów projektu, którego próbki możemy oglądać już dzisiaj.

Organizatorem jest Fundacja Element 65. Więcej informacji na stonie fundacji: Fundacja Element 65

Projekt jest realizowany w ramach programu firmy Procter & Gamble Żyj, poznawaj, rozwijaj się. P&G

Wystawa zbiorowaDzieciaki

Wernisaż: 06.07, godz. 18:00
Termin: 07.07-31.07

Plac Zamkowy, Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu „Człowiek z Kamerą”
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu...
Jerzy Wójcik to jeden z ojców polskiej szkoły filmowej i autor zdjęć do kilku z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Jego twórczość będziecie mieli okazję...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)