Wystawa Toma Huntera "A journey back" w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Październik 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Element 65 ma zaszczyt przedstawić pierwszą w Polsce wystawę światowej renomy fotografa Toma Huntera. Jest to zarazem pierwsza retrospektywna wystawa Huntera, której światowa premiera odbyła się w londyńskiej The Arts Gallery drugiego czerwca br. Warszawa jest drugim miejscem, zaraz po Londynie, gdzie wystawa będzie pokazywana. Otwarcie w piątek, 23 października w Centrum Działań Twórczych 1500m2 - nowej przestrzeni na Powiślu. Polecamy!
fot. Tom Hunter

Fundacja Element 65 przedstawia wystawę fotografii jednego z najwybitniejszych współczesnych fotografów brytyjskich - Toma Huntera. Jest to pierwsza retrospektywna wystawa Huntera w Polsce. Jej światowa premiera odbyła się w londyńskiej The Arts Gallery w czerwcu tego roku. Warszawa jest zatem drugim miastem na świecie, gdzie wystawa będzie pokazywana. Gościem specjalnym wernisażu będzie sam artysta, który przekazał Fundacji Element65 zdjęcie "Victoria Park Lake" na loterię, która odbędzie się podczas otwarcia (los: 10 zł). Całkowity przychód z loterii przekazany zostanie na stypendium dla młodego polskiego fotografa. O godzinie 21:00 wylosujemy szczęśliwca, który otrzyma to pięknie oprawione zdjęcie Toma Huntera o wartości 10 000 zł.

Zainspirowany mieszkańcami Hackney i wschodniego Londynu fotograf wykorzystuje język dawnych mistrzów malarstwa w ujęciach, oświetleniu i kompozycji, przepełniając swoje prace dramaturgią i powagą. Wystawa "A journey back" Toma Huntera, jednego z naważniejszych brytyjskich artystów to dwadzieścia dwie wielkoformatowe fotografie, po raz pierwszy pokazywane razem. W tej prezentacji znajdą się również dwie nigdy wcześniej (!) nieeksponowane prace Huntera.

Fotografia Huntera zdaje się odnosić w tym samym stopniu do polityki spolecznej co do historii sztuki. "Odtwarzam sceny z życia codziennego" - deklaruje pragmatyczny Hunter - "które ukazują, co dzieje się wokół nas we współczesnym społeczeństwie". Jest wiele przykładów tego podejścia: od obrazów zdewastowanych mrówkowców (symbolu nieudolnych prób rozwiązania problemu mieszkaniowego), przez alternatywne sposoby zakwaterowania, wybierane przez mieszkańców Hackney, po mikrospołeczności "Podróżników", które możnaby określić jako całkowite przeciwieństwo rządowych mrzonek - pisze Tim Birch - kurator.

Tom HunterA journey back

Wernisaż: 23.10, godz. 19:00-21:00
Termin: 24.10-24.11

Centrum Działań Twórczych 1500m2
ul. Solec 18/20
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
27
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)