Oiko Petersen "Downtown Collection" - wystawa w Instytucie Teatralnym w Warszawie

ms
17 Kwi 2009
Galeria Element 65 zaprasza do Instytutu Teatralnego w Warszawie na wystawę fotografii Oiko Petersena. Bohaterami najnowszego projektu, zatytułowanego "Downtown Collection" są osoby z zespołem Downa. Artysta zrealizował cykl niezwykłych portretów utrzymanych w stylistyce modowej. Z fantazją i wyczuciem zaprasza na wycieczkę w głąb wewnętrznego świata osób z zespołem Downa. Wernisaż w sobotę, 18 kwietnia o godzinie 19.
Oiko Petersen zrealizował cykl fotografii w stylistyce bliskiej reklamowym kampaniom kolekcji ubrań. Podczas sesji współpracował m.in z projektantami mody, wizażystami. Seria kilkunastu portretów powstawała przez prawie dwa lata. Fotograf zachęca do bliższego poznania świata osób z zespołem Downa. Zaprasza do zmierzenia się ze stereotypowymi i utartymi wyobrażeniami, do zmiany perspektywy postrzegania bohaterów. Pokazuje, że tytułowy Downtown może być zaskakujący, śmieszny i wzruszający, że jest to świat wyobraźni - pełen koloru, jasnych świateł, niewiarygodnych, zwariowanych pomysłów, tańca, muzyki i zadziwiających przygód - jak sam mówi.

Jak zauważa Adam Mazur, Oiko Petersen pracując nad projektem nie udaje normalności, nie symuluje w prosty sposób patetycznośći i nie wymusza współczucia, lecz wskazuje na niezwykłość, oryginalność i choć to najtrudniejsze - na przynależny Downom - seksapil, niedostępność ich świata dla przeciętniaków.
fot. Oiko Petersen, Ania z serii "DOWNTOWN Collection" (c) Oiko Petersen 2009 Kostium: Teresa Seda, Make-up: Gosia Sulima, Włosy: Konrad Klos, Asystent sesji: Łukasz Lis, Produkcja: Agnieszka Czerwińska / KONIEC KROPKA STUDIO
O historii powstawania projektu opowiada Ewa Suchcicka, Prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani":

Wiele miesięcy już minęło od momentu, gdy do stowarzyszenia przyszedł młody fotograf, Oiko Petersen. Przyniósł ze sobą projekt nowego działania artystycznego - w głównych rolach miały wystąpić osoby z zespołem Downa. Nie znaliśmy Oika prawie wcale, niewiele wiedzieliśmy o Jego artystycznym dorobku, więc początkowo przyjęliśmy propozycję współpracy z odrobiną rezerwy i nieufności.

(...)Z upływem czasu nasze obawy znikały. Z podziwem patrzyliśmy, z jakim zapałem i jak dogłębnie Oiko stara się wniknąć do "świata downów". Bywał wszędzie, na lekcjach i imprezach szkolnych, na zajęciach na basenie, na imieninach, urodzinach... Każdego ze swoich bohaterów - modeli odwiedził w domu, z każdym potrafił się autentycznie zaprzyjaźnić, z Natalią, moją córką, Oiko i współpracująca z nim Agnieszka, przez półtorej godziny tańczyli hip-hop.

Dla młodych ludzi z zespołem Downa Oiko powoli stawał się kimś ważnym, ufali mu, wykonywali jego prośby i polecenia, znosili cierpliwie trudy wielogodzinnych sesji. Byli dumni, że uczestniczą w czymś wielkim, że są w centrum zainteresowania i cały świat jakby obraca się wokół nich. Wspomniałam już o Natalii, dla potrzeb zdjęcia pozwoliła zrobić sobie loki i makijaż. Nie cierpi tego.(...)

Gdy czytałam Credo Oika Petersena, gdzie pisał, że chciałby stworzyć (odnaleźć?) Down Town - Miasto Downów - nie wierzyłam, że komukolwiek może się to udać. Udało się.
fot. Oiko Petersen, Ola z serii DOWNTOWN Collection (c) Oiko Petersen 2009 Kostium: Viola Spiechowicz, Make-up: Gosia Sulima, Hair: Slawek Oszajca, Asystent sesji: Łukasz Lis, Produkcja: Agnieszka Czerwińska / KONIEC KROPKA STUDIO
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia o godzinie 19. Podczas wieczoru zaplanowano pokaz mody, na którym modele i modelki ze zdjęć zaprezentują pełną kolekcję Downtown Collection.

Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu Sztuki Komercyjnej.

Oiko Petersen (ur. 1983) jest cenionym polskim fotografem młodego pokolenia. Jego debiut wystawowy to "Guys. From Poland with love". Projekt wybrano spośród ponad czterystu zgłoszeń i pokazano podczas 6. Fotofestiwalu w Łodzi. Autor znalazł się również w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland. Duży wpływ na twórczość autora ma teatr. Dla Petersena zarówno teatr, jak i fotografia polegają na tworzeniu alternatywnego świata, prowokowaniu transgresji aktora/aktorki/modela/modelki, na kreowaniu precyzyjnych i czystych emocji. Petersen publikował m.in. w Foto, Fluidzie, Press, Secesji i w Esquire China. Pierwsza wystawa pokazywana była w Łodzi, Trójmieście, Wrocławiu, Warszawie, a także w Tempere w Finlandii, Pingyao w Chinach oraz we francuskim Lille. Do września 2008 zdjęcia Oiko Petersena można było oglądać również w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w ramach wystawy "Efekt czerwonych oczu. Fotografia polska XXI wieku." Fotograf wykładał w Wyższej Szkole Reklamy w Warszawie. Obecnie mieszka w Londynie, gdzie kończy studia w University of Arts Londyn.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia autorskiej strony fotografa: www.oikopetersen.com
W części poświęconej "Downtown Collection" znaleźć można więcej szczegółowych informacji o realizacji projektu.


Oiko Petersen - DOWNTOWN COLLECTION
Wernisaż: 18.04.2009 godz. 19.00
Termin: 18.04.2009 - 4.05.2009

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0